PAYLAŞ

Gene Roddenberry‘nin oluşturduğu, 1966-1969 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlanan Star Trek tüm bilim kurgu severleri başlarda pek olmasa da sonradan büyülemişti. Dizinin final yapmasının ardından istekler devam ediyordu. Bunun üzerine adından da anlaşılacağı üzere –Star Trek: The Animated Series– aynı ekiple bir animasyon dizisi çekildi. Yine Jim Kirk, Spock, Dr.McCoy, Scotty vb. aynı Enterprise tayfası bu dizide de vardı, aynı oyuncular çizgi dizideki karakterlerinin seslendirmelerini yapmışlardı.

Bu dizi biraz daha çocuklara hitap ediyordu. Ayrıca sonradan Türkiye televizyonunda TRT1‘de bu dizi yayınlanmıştır. Star Trek: The Animated Series, ilk dizinin finalinden 4 yıl sonra yani 1973 yılında gösterime girdi. Toplamda 22 bölümden oluşan (1.sezon 16 bölüm, 2.sezon 6 bölüm olmak üzere) 2 sezon hâlinde yayınlandı ve 12 Ekim 1974 tarihinde final yaptı. Ayrıca bu çizgi dizide ışınlanma makinelerinin ışınlanan bedenin bir kopyasını belleğine kaydetmesi gibi yeni şeylerin keşfi gerçekleşmiş, Star Trek evrenine katkı yapılmıştır.

Bu çizgi dizi Star Trek hayranları tarafından oldukça sevilmiş ve izlenmiştir. Bu dizide Star Trek: The Original Series‘teki bazı bölümlerin devamı niteliğinde bölümler de vardır, zaten her iki dizide de ortak senaryo yazarları bulunmaktadır. Star Trek: The Original Series‘e kısaca “Star Trek TOS” denildiği gibi bu çizgi diziye de kısaca “Star Trek TAS” (The Animated Series) denilmektedir. Fakat dizinin gerçek adı “Star Trek and The Animated Adventures of Gene Roddenberry’s Star Trek“tir.

Dizinin oldukça eğlenceli, keyifli bölümler bulunmaktadır. Aslında Star Trek: The Original Series için planlanan fakat çekilemeyen bölümler de bu dizide kullanılmıştır. Bu çizgi dizi de Enterprise yıldız gemisinde geçmektedir ve tayfası neredeyse aynıdır. Tayfadaki değişiklikler ise; Chekov‘un olmaması, Teğmen Arex ve M’ress isimli 2 yeni karakterin gelmesinden ibarettir.

Star Trek: The Animated Series dizisinde Enterprise

Dizide geçen olaylar Enterprise‘ın beş yıllık görevinin (Yeni yabancı dünyalar keşfetmek, yeni canlılar ve medeniyetler aramak, daha önce kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek.) son yılını anlatmaktadır. Bazı bölümler The Original Series‘teki bölümlerin devamı niteliğindedir, örneğin “More Tribbles, More Troubles” isimli bölüm, Original Series’teki “The Trouble with Tribbles” isimli bölümün devamıdır.

Ekibe yeni katılan Arex (soldaki) ve M’ress (sağdaki).

Enterprise ekibine yeni katılan Arex, Endosian ırkına mensuptur. M’ress ise bir Caitian‘dır.

Ayrıca bu çizgi dizide, sonraki dizilerde karşılaşacağımız bazı yeni teknolojiler de gösterilmektedir, örneğin bunlardan biri ileride Holodeck veya Sanal Güverte olarak tanınacak olan Recreation Room‘dur. Animasyonlardan hoşlanan bir bilim kurgu hayranıysanız kesinlikle izlemeniz gereken zevkli bir dizidir.

Umarım faydalı olmuştur, okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere.

 

Yorumlar