PAYLAŞ

Star Trek: The Next Generation, ilk iki sezonu pek başarı yakalayamasa da sonradan büyük bir yükseliş göstermiş ve hayran kitlesini oldukça artırmış bir Star Trek dizisidir. Orijinal Seri‘den neredeyse 20 yıl sonra çıkmış olan bu dizi de Enterprise Yıldızgemisinin tayfasının maceralarını konu alır ancak bu gemi o gemi değildir. Orijinal Seri’deki Enterprise gemisinin hizmetinin son bulmasından sonra sırayla Enterprise-A, Enterprise-B, ve Enterprise-C isimli gemiler hizmet vermek üzere yapılmıştır, sırayla hepsi yok olup hizmetleri bitince Enterprise-D gemisi hizmete başlamıştır. Star Trek: The Next Generation dizisi de bu Enterprise-D gemisinde geçmektedir ve Orijinal Seri‘den yaklaşık 100 yıl sonrasını anlatmaktadır.

İlk iki sezonundaki zayıf performansından sonra iyice yükselen bu dizi, klasik Star Trek geleneğini sürdürerek her bölüm önceki bölümden bağımsız ve farklı bir hikaye işlemiştir fakat bazen birbirinin devamı şeklinde bölümler de vardır. Ayrıca bu dizinin bazı bölümlerinde, 100 yıl öncesindeki Enterprise tayfasından sağ kalan karakterlerden bazılarını da görebiliyoruz. Star Trek: The Next Generation, bu şekilde toplamda 178 bölüm eden 7 sezondan oluşmaktadır.

Uzun bir dizi olduğundan konu bütünlüğü sağlamak oldukça zor olacaktır, bu yüzden yazarlar bölümleri birbirinden bağımsız hikayelerden oluşturmuşlardır. Enterprise-D‘nin görevi yine “Yeni farklı dünyalar keşfetmek, yeni yaşam ve medeniyetler aramak ve daha önce kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek”tir. Dizinin klasik Star Trek geleneğini sürdürerek bu şekilde işlenmiş olmasının artıları olduğu kadar eksileri de olmuştur.

Basit bir sistemle işliyor olmasına rağmen dizinin bu kadar mükemmel bulunması, sağlam bir yapım olmasından kaynaklıdır. Çoğu büyük bilim kurgu yapımlarıyla yarışabilecek düzeydedir.

Bu diziyle beraber Star Trek evrenine birçok şey kazandırılmıştır –Borg, Ferengi, Cardassian ırkları vb-. Orijinal Seri’de genelde düşman olarak gördüğümüz Klingon İmparatorluğu, 100 yıl sonra bu dizide Birleşmiş Gezegenler Federasyonu ile sıkı müttefiktir, hatta Enterprise-D ekibinden biri Klingon ırkına mensuptur. Ayrıca dizi, evrenin sonsuz, karanlık ve bilinmedik bir yer olduğunun oldukça üstünde durur.

Soldan sağa sırayla; Jean-Luc Picard, William T.Riker, Data, Geordi La Forge, Worf, Beverly Crusher ve Deanna Troi

Dizinin önemli karakterlerinden biri de Q‘dur. Önceki yapımlarda karşılaşmadığımız Q, evrenin inanılmaz derecede ilginç olduğuna güzel bir örnektir. Biz insanların yanında Tanrı gibi kalan bu varlık dizinin ilk bölümünden itibaren bizi sürekli şaşırtır, ne yaptığını anlamak oldukça güçtür. Şimdi de böyle güzelliklerle dolu bir yapım olan Star Trek: The Next Generation‘daki Enterprise-D ekibini tanıtalım;

Jean-Luc Picard:

Patrick Stewart tarafından canlandırılan Jean-Luc Picard, 24.yüzyılın son üçte ikisinde görev yapmış Fransız asıllı Yıldızfilosu subayı, arkeolog ve dilomattır. Kariyerinin en önemli noktalarını USS Stargazer, USS Enterprise-D ve daha sonra USS Enterprise-E gemilerinin kaptanlığını yaparken yaşamıştır. Picard yalnızca kendi açısından değil, Federasyon‘un geleceği açısından da önemli şeyler yaşadı. Borg ve Ferengi de dahil olmak üzere 27 farklı yeni ırkla ilk teması kurarak Federasyon‘un onları tanımasını sağladı ve özellikle Q Sürekliliği‘nin baş temas noktası oldu.

William T.Riker: 

Jonathan Frakes tarafından canlandırılan William Thomas Riker, 24.yüzyılda önce Enterprise-D ardından Enterprise-E gemilerinde Kaptan Picard‘a yardımcı kaptanlık yapmıştır. Kaptanın danışmanı Deanna Troi ile geçmişte bir ilişkisi vardır. 2379 yılında ise USS Titan‘ın kaptanı olmuştur.

Deanna Troi:

Marina Sirtis tarafından canlandırılan Deanna Troi, yarı İnsan yarı Betazoid bir Yıldızfilosu subayıdır. Annesinin Betazoid olması nedeniyle telepatik yetenekleri Deanna‘ya da geçmiştir. Enterprise-D ve sonra Enterprise-E gemilerinde Kaptan Picard‘a danışmanlık görevi yapmıştır. 2379 yılında ise USS Titan gemisine geçmiştir.

Beverly Crusher:

Gates McFadden tarafından canlandırılan Doktor Beverly Crusher, Enterprise-D ve ardından Enterprise-E gemilerinde başhekimlik yapmıştır. (Dizinin 2.sezonunda geminin başhekimi değişse de 3.sezonda Dr.Crusher geri dönmüştür.). Yıldızfilosu Cerrahlar Akademisi‘nin de bir üyesidir. Eşi Jack Crusher eskiden bir kaza sonucu ölmüştür, bunun üzerine oğlu Wesley Crusher‘ı kendisi büyütmüştür.

Geordi La Forge:

LeVar Burton tarafından canlandırılan Geordi La Forge, dizinin ilk zamanlarında Enterprise-D gemisinde dümenci olarak görev yapsa da kısa bir süre sonra Başmühendis olmuş bir Yıldızfilosu subayıdır. Doğuştan görme engeli olsa da gözlerine taktığı vizör sayesinde sıradan bir insandan daha iyi görme özelliğine sahiptir. Enterprise-D ve ardından Enterprise-E gemilerinde Başmühendislik yapmıştır.

Data:

Brent Spiner tarafından canlandırılan Data, Dr.Noonian Soong tarafından icat edilmiş ve Yıldızfilosu‘na girebilen ilk androiddir. Duygular haricinde tıpkı bir insan gibi özellikler göstermektedir, ancak hep bir insan olmayı istemiş ve sürekli insanları taklit etmiştir. Bu yolda Data, dizinin ilerleyen zamanlarında ve sonraki Star Trek filmlerinde oldukça ilerleme göstermiştir.

Worf:

Michael Dorn tarafından canlandırılan Worf, Klingon ırkına mensup bir Yıldızfilosu subayıdır. Orijinal Seri‘de Klingonlar genelde Federasyon‘a düşman olarak görülse de Star Trek: The Next Generation‘da müttefik olmuşlardır, Worf sayesinde de Star Trek izleyicileri Klingonlar hakkında pek çok bilgi edinmişler ve yine onun sayesinde birçoğu Klingonlar‘ı sevmeye başlamışlardır. Dizi boyunca geminin Güvenlik Subayı görevini yapan Worf, daha sonrasında Derin Uzay 9 istasyonuna geçmiştir ve Star Trek: Deep Space Nine dizisinde de önemli bir karakter olarak oynamıştır.

Bu güzel yanları, mükemmel oluşturulmuş karakterleri, sağlam felsefesi ve zevkli bölümleriyle Star Trek: The Next Generation, oldukça beğenilen bilim kurgu yapımları arasında yerini fazlasıyla hak ederek almayı başarmıştır. Star Trek evrenine de büyük katkılar yaparak hayranları mutlu etmeyi başarmıştır. Star Trek: The Next Generation ekibi, diziden sonra çıkan 4 filmde de (Star Trek 7,8,9 ve 10.filmler) rol almışlardır.

Umarım faydalı olmuştur, okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar