PAYLAŞ

Star Trek: Voyager, 1995-2001 yılları arasında yayınlanmış ve 7 sezon sürerek Star Trek hayranlarının oldukça ilgisini çekmiş bir yapımdır. Dizi yayınlandığı ilk sezonlar ortalama bir seyirde ilerlese de, ilerleyen dönemde kendini göstermiş ve Star Trek sevdalılarının favorileri arasında yerini almıştır. Çekimi Star Trek evreninin yaratıcısı Gene Roddenberry‘nin ölümünden sonra, Michael Piller, Rick Berman ve Jeri Taylor‘ın yönetmenliğinde gerçekleşmiştir.

Dizi, Star Trek evreninin 2371-2378 yılları arasındaki dönemini seyirciye aktarmaktadır. Kaptan Kathryn Janeway -Evet, “Katheryn” değil “Kathryn”- komutasındaki USS Voyager isimli yıldızgemisinin galaksinin, keşfedilmemiş bir bölgesi olan Delta Çeyreği‘nde kaybolması akabinde yaşananları konu etmektedir. Voyager bir araştırma görevi sırasında bu çeyreğe yanlışlıkla girmiş ve eve dönüş yollarını aramaktadır. Fakat yapılan hesaplara göre, Dünya‘ya dönmeleri en hızlı yolculukla bile 70 yıl sürecektir.

Sağ üst köşe Delta Çeyreği

Önceki Star Trek dizileri AlfaBeta Çeyrekleri‘nde geçmekteydi. Deep Space Nine dizisinde ise Gamma Çeyreği ile tanışmıştık. Bu dizide çok farklı bir bölge olan, Samanyolu Galaksisi‘nin Delta Çeyreği ile karşılaşmaktayız. Voyager ekibi bu yeni çeyrekte Kazon, Malon, Talaxian, Ocampa gibi birçok farklı ırkla ilk teması kuruyor, ayrıca önceki dizilerden de bildiğimiz fakat bu çeyreğe daha sağlam bir şekilde yerleşmiş olan Borg ile de birçok sorun yaşıyor. Dizi bize böylece sürükleyici bir hikaye sunuyor.

Bir yıldızgemisinin evinden çok uzakta yalnız başına kalması, önceki serilerden alıştığımız bir konu değil. Bu yüzden bu diziyi diğerlerinden ayıran birçok yönü bulunmaktadır. Örneğin karakterlerin psikolojisi çok iyi işlenmiş ve dizi buradaki yalnızlığı, karanlık havayı başarılı bir şekilde yansıtmıştır.

USS Voyager

Dizinin ilk bölümünde USS Voyager, bir Maquis gemisini kovalamaktadır. -“Maquis“, bir anlaşma sonucu Cardassia topraklarında kalan ve bu yüzden bağımsızlıklarını kazanmak için Cardassianlar‘a karşı terör eylemlerinde bulunup Federasyon‘dan ayrılan Federasyon halkına verilen addır.- Voyager, Alfa Çeyreği‘ndeki Kırgıbayır isimli uzay bölgesinde bu gemiyi takip ederken bir uzay fırtınası sebebiyle her iki gemi de Delta Çeyreği‘ne fırlar. Bunun sonucunda burada hayatta kalmak için Federasyon gemisi Voyager tayfası ile Maquis gemisinin tayfası müttefik olurlar, uzay fırtınası esnasında her iki taraftan da ölenler olmuştur bu yüzden tayfa ve köprü mürettebatı birleşir. Bunun sonucunda Voyager‘ın ikinci kaptanı ve başmühendisi gibi boş kalan görevleri de Maquis tayfasının rütbelileri ile doldurulur.

Soldan sağa Neelix, Doktor, B’Elanna Torres, Chakotay, Kathryn Janeway, Seven of Nine, Tuvok, Tom Paris, Harry Kim

Geminin kaybolduğu yer ile Dünya arasında 70.000 ışıkyılı mesafe vardır. Son hızla bile eve ulaşması 70 yıl sürdüğünden gemi, Delta Çeyreği‘nde kalıp eve kısa sürede dönmenin yollarını aramaya başlar. Yeni yaşam formları ile tanışıp mürettebatına da yeni kişiler katarak ilerleyen Voyager, birçok macera yaşar. Önceki dizilerden bildiğimiz Borg ve Q‘yu bu dizide de görmekteyiz. Ayrıca Canlı Türü 8472 ile ilk temas ve Q İç Savaşı gibi galaksi için önemli olaylar da bu dizide işlenmektedir.

USS Voyager oldukça verimli bir tayfaya sahip olmasıyla beraber Kaptan Kathryn Janeway, Yıldızfilosu kurallarına sıkı sıkıya bağlı galaksinin en iyi kaptanlarından biridir. Dizi karakterleri çok iyi işlemeyi başarmıştır. Özellikle Doktor, Seven of Nine gibi karakterler çok başarılı bir şekilde aktarılmıştır. Dizinin en iyi çalışmalarının biri ise gemi tasarımlarıdır. Özellikle Voyager gemisi, gayet ayrıntılı ve iyi bir şekilde modellenmiştir.

Star Trek ruhunu iyi yansıtmayı başarmış, başarılı bir dizi olan Voyager‘ı anlatmayı bitirdiğime göre artık karakterlere geçelim;

Kathryn Janeway:

Kate Mulgrew tarafından canlandırılan Kathryn Janeway karakteri, USS Voyager yıldızgemisinin kaptanıdır. Mürettebatı ile sıcak bir ilişkiye sahiptir, onlara zaman ayırır ve sorunları olduğunda var gücüyle çözmeye çalışır. Yıldızfilosu kaptanları arasında en iyilerinden biri olup aynı zamanda Yıldızfilosu kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır.

Chakotay:

Robert Beltran tarafından canlandırılan Chakotay karakteri, Kırgıbayır bölgesindeki bir Maquis kaptanıdır. Peşine USS Voyager‘ın takılması üzerine gemisini kaçırmaya çalışırken bir uzay fırtınasına yakalanır ve Voyager ile birlikte Delta Çeyreği‘ne fırlarlar. Voyager‘ın da Yıldızfilosu ile irtibatının kesilmesi üzerine barış yapıp müttefik olurlar ve Chakotay, Kaptan Janeway‘in onayıyla Voyager gemisinin yardımcı kaptanı olur. Kızılderili kökenlidir.

B’Elanna Torres:

Roxann Dawson tarafından canlandırılan B’Elanna Torres karakteri, başta Chakotay‘in emrindeki bir Maquis‘dir. Fakat sonradan Voyager ile anlaşınca USS Voyager yıldızgemisinin başmühendisi olmuştur. Babası İnsan, annesi ise Klingon’dır. İyi bir karakter gelişimi yaşamıştır.

Tom Paris:

Robert Duncan McNeil tarafından canlandırılan Tom Paris karakteri, eski Maquis üyesi ve suçlu bir geçmişe sahip bir Yıldızfilosu subayıdır. Tom Paris‘in babası ise kendisinin aksine Yıldızfilosu‘ndaki oldukça saygın isimlerden biridir. Tom Paris, Kaptan Kathryn Janeway‘in isteği üzerine gemiye dümenci olarak katılmıştır.

Harry Kim:

Garrett Wang tarafından canlandırılan Harry Kim karakteri köprüdeki en genç subaydır. Voyager‘ın operasyon subaylığını yapmaktadır ve daha ilk görevinde kendini Delta Çeyreği‘nde bulmuştur. Bu tecrübesiz subay zamanla gelişerek önemli işler başarmıştır.

Tuvok:

Tim Russ tarafından canlandırılan Tuvok karakteri, aslen Vulcan olan bir Yıldızfilosu subayıdır. Fakat Chakotay‘in emrinde bir Maquis olarak çalışmaktadır ve Yıldızfilosu ajanlığı yapmaktadır. USS Voyager ile birlikte Delta Çeyreği‘nde kaybolmaları üzerine Voyager‘ın güvenlik subayı olmuştur.

Doktor:

Robert Picardo tarafından canlandırılan Doktor karakteri en tuhaf karakterlerden biridir. Voyager gemisinin doktorudur ve yalnızca bir hologramdır. Hologram olması onun birçok yönünü eksik kılmasına rağmen çok sağlam bir karakter gelişimi izlemiştir ve oldukça eğlenceli bir karakterdir.

Neelix:

Ethan Phillips tarafından canlandırılan Neelix karakteri, Delta Çeyreği‘nin yerlisi, yarı Talaxian yarı Mylean bir uzaylıdır. Voyager‘ın Delta Çeyreği‘nde kaybolması üzerine Kaptan Janeway‘a danışmanlık yapmak üzere gemiye alınmıştır fakat sonradan hem geminin aşçısı hem de büyükelçisi konumlarına gelmiştir.

Kes:

Jennifer Lien tarafından canlandırılan Kes karakteri, Delta Çeyreği‘nin yerlisi, Ocampa ırkına mensup bir uzaylıdır. Kaptan Janeway‘in danışmanı Neelix‘in sevgilisidir. Ayrıca Doktor‘a revirde yardımcı olmaktadır. Bunun haricinde bir Ocampa olması sebebiyle ortalama 8-9 yıllık bir ömrü vardır ve Ocampa ırkınını sahip olduğu doğaüstü güçlere sahiptir.

Seven of Nine:

Jeri Ryan tarafından canlandırılan Seven of Nine karakteri, -ya da kısaca SevenVoyager mürettebatı tarafından Borg Kolektifi‘nden bağlantısı koparılmış bir Borg dronudur. Voyager tayfasına 4.sezonda katılmıştır ve iyi bir karakter gelişimi izlemiştir. Voyager, Seven sayesinde Delta Çeyreği hakkında birçok şey öğrenmiştir ve onun yardımıyla Borg teknolojisini kullanmışlardır.

Bunların yanında bir çok ilgi çekici özelliği ile Deep Space Nine, başarılı bir Star Trek dizisidir. Star Trek evrenine de büyük katkılar yaparak hayranları mutlu etmeyi başarmıştır. Final bölümünün biraz aceleye geldiği düşünülse de bu çok büyük bir eksik değildir.

Bu Star Trek: Voyager sahnesi ile size veda edeyim, sonraki yazılarda görüşmek üzere;

Yorumlar