PAYLAŞ

Gene Roddenberry tarafından yaratılan Star Trek: The Original Series veya yalnızca Star Trek, ilk olarak 8 Eylül 1966 tarihinde yayın hayatına başlamıştı. O dönemler Dünya Televizyonları böyle yapımlara pek alışık değildi. Bu yüzden dizi projesini hayata geçirme süreci gerçekten çok zorlu olmuştu. Pek çok yapım şirketi ve kanaldan ret cevabı alan Gene Roddenberry, nihayet sonunda ABD’nin NBC kanalıyla dizinin hakları konusunda el sıkıştı.

Star Trek, “The Man Trap” (İnsan Tuzağı) bölümüyle 8 Eylül 1966 yılında yayın hayatına başladı. 3 sezon ve toplamda 79 bölüm süren bu dizi, o dönemde pek beğenilmemesi ve dolayısıyla yeterli izleyici kitlesine ulaşamaması üzerine “Turnabout Intruder” (Dönek) isimli bölümüyle final yaptı.

Ancak asıl ilgi dizi bittikten sonra gelmişti. Star Trek hem ABD’de hem de 74 diğer ülkede televizyonlarda yeniden gösterilmeye başlamış ve gittikçe artan hayran kitlesiyle birlikte dünya çapında büyük bir ilgi kazanmıştı. Bundan sonra ise The Original Series‘teki ekibin seslendirmesiyle çekilen çizgi dizi Star Trek: The Animated Series yayına başlamıştı. Ardından bunu Star Trek: The Next Generation, Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: Voyager, Star Trek: Enterprise ve günümüzde hâlâ devam etmekte olan Star Trek: Discovery dizileri takip etti. Ayrıca serinin şu ana kadar toplamda 13 sinema filmi bulunmakta ve 2019 yılında 14.filmin geleceği duyuruldu.

Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenberry, oyunculardan William Shatner, Leonard Nimoy ve DeForest Kelley ile birlikte.

Şimdi sıra geldi oyuncularımızdan ve canlandırdıkları karakterlerden bahsetmeye;

Jim Kirk (James T. Kirk): 

William Shatner’ın canlandırdığı James T. Kirk (Jim Kirk) karakteri, 23.yüzyılda Yıldızfilosu’ndaki en ünlü ve en sağlam uzay gemilerinden biri olan USS Enterprise (Atılgan) gemisinin kaptanıdır. Gemisinin beş yıllık görevi; yeni gezegenler keşfetmek, yeni yaşam formları ve medeniyetler aramak, daha önce kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmektir. Bu amaç ile Jim Kirk ve tayfası beş yıllık zorlu bir yolculuğa çıkmışlardır. Dizinin asıl konusunu da budur.

Spock: 

Leonard Nimoy’un canlandırdığı Spock karakteri, Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun en seçkin ve saygın kişilerinden biri hâline gelen yarı İnsan yarı Vulkan bir kişidir. USS Enterprise’ın Jim Kirk’ten önceki kaptanı Christopher Pike zamanında Yıldızfilosu görevlisi olarak yardımcı kaptanlık ve bilim subaylığı yapmaya başlamıştır. Christopher Pike’dan sonra Enterprise (Atılgan)’ın kaptanı olan Jim Kirk döneminde de görevine devam etmiştir.

Leonard McCoy: 

DeForest Kelley‘in canlandırdığı Doktor Leonard (Bones) McCoy karakteri, 23. ve 24.yüzyıllarda yaşayan bir Yıldızfilosu subayıdır. Başarılı bir cerrah, doktor, psikolog ve eksiyobiyologtur. Ayrıca uzay psikolojisinde de son derece uzmandır. USS Enterprise (Atılgan) yıldız gemisinde, 27 yıl boyunca başhekimlik yapmıştır.

Montgomery Scott:

James Doohan tarafından canlandırılan Montgomery Scott (Scotty) karakteri geminin başmühendisidir. Çalışkan, titiz ve görevinde oldukça başarılıdır. Ayrıca memleketi İskoçya’dır.

Nyota Uhura:

Nichelle Nichols tarafından canlandırılan güzel ve çekici siyahi bir kadın olan Nyota Uhura karakteri, geminin iletişim subayı olarak görev yapmaktadır.

Hikaru Sulu:

George Takei tarafından canlandırılan uzak doğulu bir karakter olan Hikaru Sulu, geminin dümencisi olarak görev yapmaktadır.

Pavel Chekov:

Walter Koenig tarafından canlandırılan Pavel Chekov bir Rus’tur. Ayrıca geminin genç ve meraklı bir çavuşudur.

Christine Chapel:

Majel Barret Roddenberry -aynı zamanda Star Trek‘in yaratıcısı Gene Roddenberry‘nin eşidir.- tarafından canlandırılan Christine Chapel karakteri, Dr.McCoy‘a yardımcılık yapan güzel bir hemşiredir.

Dizinin çekimi esnasında bir sahne

Star Trek zaman olarak günümüzden iki yüzyıl sonra, 23.yüzyılda geçmektedir. İçinde 430 görevli bulunduran Enterprise gemisinin beş yıllık görevi; yeni gezegenler keşfetmek, yeni canlı türleri ve medeniyetler aramak, kimsenin gitmediği yerlere korkusuzca gitmektir. Bu konu çerçevesinde Enterprise gezegenler arası seyahat etmekte ve birçok macera yaşamaktadır, dizimiz de bunu konu alıyor. Fazer isimli silahlar, ışık hızının üstüne çıkan gemiler, ışınlanma makinesi gibi birçok günümüz teknolojisinin üstünde öge barındıran Star Trek, her yönüyle buram buram bilim kurgu kokmaktadır.

Bu maceralar sırasında Birleşik Gezegenler Federasyonu‘nun en önemli iki düşmanı ile ara sıra çatışmalar da yaşanmaktadır; Klingonlar ve Romulanlar. Birleşik Gezegenler Federasyonu kurulmadan önce Dünya üzerindeki devletler birleşmiştir, ardından uzaya açılıp yeni gezegenler ve canlılarla tanışınca onlar ile de birleşme yoluna gidilmiş ve Birleşik Gezegenler Federasyonu kurulmuştur. Dizinin geçtiği 23.yüzyılda ise en büyük rakipleri Klingon İmparatorluğu ve Romulan İmparatorluğu‘dur.

Klingon ırkı
Romulan ırkı

Böylece Star Trek, kendisinden sonraki Star Trek yapımları başta olmak üzere daha birçok bilim kurgu eserine öncülük etmiştir. Günümüzde hâlâ oldukça sevilen bu yapımlar izlenmeye ve yenileri çekilmeye devam etmektedir. İleride diğer Star Trek dizileri ve Star Trek evrenindeki devletler, ırklar, karakterler, önemli olaylar vb. hakkında yazılar da yazacağım.

Umarım faydalı olmuştur, okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Yorumlar