Ana sayfa Star Wars Filmler Star Wars: Episode VII Fragmanı Çıkarımları, Aklımıza Takılan Sorular ve Bu Fragmanın...

Star Wars: Episode VII Fragmanı Çıkarımları, Aklımıza Takılan Sorular ve Bu Fragmanın Bize Verebileceği İpuçları

PAYLAŞ

Hepimizin merakla beklediği bir film olan  Star Wars: Episode VII – The Force Awakens’in fragmanı çoğunuzun bildiği gibi ülkemizde bugün sabaha karşı 4 gibi yayınlandı. Ama o kadar üstü kapalı ve gizemliydi ki akıllarda tonlarca soru işareti bıraktı. Gelin bazılarını beraber inceleyelim…

screen-shot-2015-10-19-at-91420-pm-155945

İlk önce bu kareye değinmek istiyorum. Burası eski İmparatorluk’un kalıntılarından oluşmuş First Order adlı örgütün, General Hux (Ortada konuşma yapacak gibi duran eleman.) tarafından kumanda edilen yarı gezegen-yarı ölümcül silah olan Starkiller Base adında bir yer aslında ve Death Star’dan çok çok daha güçlü, koca bir güneş sistemini yok edebilecek güce sahip… Yeni afiş çıktığında çok tartışmalara sebep olan sağ üst köşedeki gezegenimsi şey burası. Yeni filmde çok büyük önem arz edeceğinden emin olabiliriz.

screen-shot-2015-10-19-at-91437-pm-155950

Bu sahne tamamen eski filmlerde Darth Vader’ın güverteden uzaya baktığı sahnelere bir gönderme amaçlıydı, fakat düşününce Kylo Ren’in Vader maskesine bakarak ‘’I will finish what you started.’’ demesi ve böyle yüksek dozajda gönderme içeren bir sahne koymaları bana kalırsa Kylo Ren’in bir Vader fanatiği olduğuna işaret.

screen-shot-2015-10-19-at-91445-pm-155952 (1)

Kylo Ren’in nasıl karanlık tarafın bir takipçisi olduğu ve bu kaskı Endor’daki cenazeden nasıl kaçırdığı da hayranlar arasında büyük bir tartışma konusu. Kask konusunda şahsen bir fikrim yok ama nasıl karanlık tarafa geçtiğiyle ilgili fikirlerden biri Kylo’nun Darth Sidious’un Vader’dan sakladığı bir çırağı olması. Bu düşünce Sidious’un önceki vukuatlarını düşünürsek mantıklı gelebilir fakat benim düşüncem Kylo Ren’in Darth Krayt gibi kendi yolunu bulup karanlık tarafa geçtiği yönünde…

screen-shot-2015-10-19-at-91511-pm-155960

Bu arkadaşlar Kylo Ren’in başını çektiği ve aralarındaki tek Güç kullanıcısının Kylo olduğu ‘’Knights of Ren’’ yani Ren Şövalyeleri. Bu arkadaşların olayı Ren Şövalyesi olduktan sonra soyadlarını değiştirip Ren soyadını alması yani Sith’lerin Darth ön adını alması gibi… Kylo Ren’in soyadı da buradan geliyor yani maskenin altından bambaşka biri çıkabilir temkinli olmak lazım. (Luke?!)

screen-shot-2015-10-19-at-91458-pm-155957

Bu sahnede Han Solo, Finn ve Rey’e Karanlık tarafın ve Jedi’ların gerçek olduğundan bahsediyor ki bu da demek oluyor ki 6. Filmden sonra Luke genişletilmiş evrende olanın aksine yeni bir Jedi Düzeni  kurmamış ve bu iki düzen tüm galakside unutulmaya yüz tutmuş, ta ki Kylo Ren yüzünü gösterene kadar… Tabii Luke’un afişte ve fragmanda olmaması ‘’Acaba kayıplara mı karıştı?’’, ‘’Yeni bir düzen kurmak için gezegeni mi dolaşmaya başladı?’’, ‘’İmparatorluk yıkıldıktan sonra işler umulduğu gibi gitmedi mi?’’ yada ‘’Luke karanlık tarafa mı geçti?’’ sonuncuya pek ihtimal vermiyorum çünkü set fotoğrafları internete sızdığında gayet Obi-Wan Kenobi’yi andıran bir Jedi Ustası vardı. Ama benim kafamı asıl allak bullak eden şey Finn ve Rey’in Han Solo’yu nerden tanıdıkları.

screen-shot-2015-10-19-at-91615-pm-155975

Finn’le ilgili aklıma takılanlardan biri de önceki fragmanda bir stormtrooper kostümü giymesi fakat burada eski Asi Birliği yeni adıyla The Resistance’nin saflarında yer alması ve sanki bunlar yetmezmiş gibi Kylo Ren’le ışın kılıcı savaşına girmesi. Yani demek istediğim bu adam kim dostum adam herkesin hayalini bir fragmanda yaşadı… Şaka bir yana Finn’in filmde çok ama çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum ve soyadının açıklanmamasının mantıklı bir sebebi var. Işın kılıcı tutuşuna bakarak pek Jedi olduğunu düşünmüyorum ama belki de Luke ile bir bağları olabilir. Ama bunları kesin olarak öğrenmek için filmi beklememiz lazım maalesef.

who-is-kylo-ren-trying-to-turn-155990

Bu sahne bana çokça Korra’nın birinci sezonundaki kötü karakter olan Amon’un insanların bükme gücünü aldığı sahneleri hatırlattı fakat bu bir Star Wars filmi olduğu için büyük ihtimalle kahraman X-Wing pilotumuz Poe Dameron’a Güç’ü kullanarak bir çeşit işkence yapıyor. (Kylo Ren’den korkmamız için ciddi bir sebep, ben korktum…)

screen-shot-2015-10-19-at-91417-pm-155944

Biraz da Rey’e değinmek istiyorum, fragmanın başında Rey’i kum kıyafetleriyle gördük biraz Tatooine’deki Kum Adamları’nı andırıyor fakat Abrams’ın dediğine göre burası Tatooine değil de Jakku olduğundan Rey’in bir Kum Adamı olmadığı varsayımını yaparsak yanlış omaz… Ardından gelen sahnede ise Rey’in yere çakılmış bir Star Destroyer’den bir şeyler aldığını gördük bu yüzden Rey’e bir ‘’Scavenger’’ yani yağmacı dememiz pekte yanlış olmaz ve bu gezegende hayatını bu şekilde sürdürüyor olması hiçte anormal olmaz tahminimce. Aklımda tek soru işareti bırakan şey ise Rey’in bu savaşa nasıl dahil olacağı… (Aşırı önemli bir karakter olduğuna değinmeye gerek duymuyorum.)

screen-shot-2015-10-19-at-91408-pm-155942

Bu sahneden çıkarabileceğimiz tek şey varsa o da BB8’in Rey’in droidi olduğu ve filmde onu bolca göreceğimiz. Hiçbirimizin kalbindeki yeri bir R2-D2 veya C-3PO olmasa da bu sevimli droidi filmde görünce hepimizin yüzünde bir gülümseme oluşacağı bir gerçek.

15-1024x576

Son olarak değinmek istediğim şey ise bu sahne… LUKE BU MU? LUKE NEREDE? KAHROLASI LUKE’U NEDEN İNATLA GÖSTERMİYORSUNUZ?

Arkadaşlar benim yaptığım çıkarımlar ve tahminler bu kadar, tabi bunların çoğu varsayımdan ibaret, gerçeği sadece film gösterime girdiğinde öğrenebileceğiz. Umarım Disney ve Abrams bizi hayal kırıklığına uğratıp bu bekleyişimizi boşa çıkarmaz. Son olarak, Güç sizinle olsun dostlarım!

 

Yorumlar