Ana sayfa Star Wars Filmler Star Wars Evreninden 10 İlginç Jedi!

Star Wars Evreninden 10 İlginç Jedi!

PAYLAŞ

10-Tyvokka(Wookie)
Tyvokka Klasik Cumhuriyet döneminde bir Jedi Ustası ve Yüksek Jedi Konseyinin saygıdeğer bir üyesiydi. Tyoka, Plo Koon dahil olmak üzere birçok padawan eğitmiştir. Yavin Savaşı’ndan 44 yıl önce Troiken’de hayatını kaybetmiştir.

”Beni…Gururlandırıyorsun…

Plo Koon”

Tyvokka’nın son sözleri

9- Oppo Rancisis (Thisspiasian)

Kendisini ‘Star Wars Bölüm 1: Gizli Tehlike’de gördüğümüz Oppo Klasik Cumhuriyet Döneminde bir Jedi ustası ve Jedi Konseyinin bir üyesiydi. Kendisi Yoda’nın çıraklarından biriydi. Oppo bir Thisspiasian adı verilen humanoid (İnsanımsı) yılanımsı bir ırka mensuptu. İnsanımsı bir kafası ve kolları olmasına rağmen bacakları yoktur.

 

8-Beldorion the Hutt (Hutt)

Beldorian Galaktik İmparatorluktan neredeyse 400 yıl önce  Jedi Düzeni’ne ve Galaktik Cumhuriyet’e hizmet eden bir Jedi şövalyesiydi. Nam Chorios’a yollandıktan sonra karanlık tarafa düştü
ve kendini gezegenin yöneticisi yaptı. 13 ABY’de (Yavin Savaşı’ndan 13 yıl sonra) Leia Organa Solo ile yaptığı düelloda öldü.

7-Ikrit(Kushiban)

Bu tatlı arkadaşımız da Yoda’nın öğrencilerinden biriydi ve daha sonradan bir Jedi Ustası oldu. Yavin 4’de Massassi Tapınağını ve Tapınağın içinde kapana kısılmış Massassi çocuklarını buldu. Ruhlarını serbest bırakmayı
başaramayınca kendi kendini sürgün etti. Klon Savaşları ve Büyük Jedi Katliamından (Order 66) uzak durdu. Kendisi daha sonradan
Genç Anakin Solo ile tanışmış ve birlikte tapınaktaki ruhları serbest bırakmışlardır. Ikrıt Anakin ve Tahiri’nin kaçışını sağlamak için kendini feda etmiştir.

 

6-Thon(Tchuukthai)

Thorn Büyük Sith Savaşı zamanında yaşamış dört ayaklı bir Jedi Ustasıdır.  Ossus Sithler tarafından salınmış bir Süpernova ile harap olmadan önce gezegenin tahliyesine
yardım etmiştir. Ayrıca kendisi Exar Kun düşerken Yavin’deydi.

 

5-Ku-Kak(Wampa)

Kendisi bir Jedi olmasa da güce duyarlıdır. Phylus Mon adında bir köle tacirinin korumasıdır.

 

4-Ooroo(Celegian)

Ooroo 5000 BBY’de Ossus gezegeninde Jediları eğiten erkek bir Celegian’dı. Ooroo’nun ırkı Cynogen adı verilen bir gaz ile solurdu. Bu gaz birçok organizma için ölümcüldür. Aynı zamanda Oksijen de Celegianlar için ölümcüldür. Bu yüzden Ooroo oksijen’in yoğun olduğu gezegenlerde kristal bir yaşam destek çemberinde kalırdı. Birçok Jedi’ı eğitmiştir. Koros’a yapılan bir saldırıda Sith savaşçılarını yenmek için Cyanogen yüklü tankını parçalıyarak kendini feda etmiştir.

”Keşke evimin denizlerinde son bir kez daha süzülebilseydim.”

Ooroo’nun son sözleri.

3-Iron Knight

Iron Knightlar Güç’e Duyarlı Shardlardı. Jedi Ustası Aqinos tarafından eğitildiler ve etkileşime geçmek için droidlere ihtiyaç duyarlardı.(Juggernaut Savaş Droidleri)

 

2-İsmi Bilinmeyen Jedi Ewok

bilindiği kadarıyla 4ABY’de (Yavin Savaşından 4 yıl sonra) aktif olan bu Ewok Güç’e ulaşıp onu kullanabilecek aklî kapasiteye sahip. Kendisi bir Ewok’u esir almış Sanyassanlara saldırırken görünüyor.

1-Skippy!! Jedi Droid

Skippy, Jedi Droid Star Wars Tales #1’de Peter David tarafından yazılmış 8 sayfalık bir hikaye. Yeni Bir Umut’da gördüğümüz R5-D4 veya ”Skippy” Luke ve Owen’ın Jawalardan C3-PO ile birlikte aldığı ilk droid idi. Luke Skippy’nin bozulmuş
bir motivator’u olduğunu sölüyordu ancak hikayeye göre aslında Skippy R2’nun Luke’un eline geçmesi için Hafif bir patlama yarattı ve Luke’u bozuk bir motivatörü olduğuna inandırdı.

Fakat bu hikaye non-canon sayılıyor. Yani ne eski evrende, ne de Disney’in evreninde geçerliliği var.

 

BONUS
Lowbacca(Wookie)

İlk olarak Young Jedi Knights: Heirs of the Force ‘da görülen Lowbacca Legacy döneminde yaşıyan bir Jedi Şövalyesiydi. Ayrıca Chewbacca’nın yeğeni (Chewie’nin kız kardeşi Kallabow ve Mahraccor’un oğlu) Kendine özgü bronz renkli bir ışın kılıcı kullanıyor.

Yazıdaki yardımlarından dolayı Can Basmacı’ya teşekkür ederim.

Yorumlar