Ana sayfa Star Wars Filmler Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli

Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli

PAYLAŞ

Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli

Star Wars filmlerinin izlenme sırası pek çok kişi tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu filmleri hangi sırayla izlemek gerek? Herkes farklı bir şey söylüyor ve genelde Star Wars Evreni’yle daha önceden ilgisi olmamış insanların kafası doğal olarak karışıyor. Öncelikle bunun sebeplerini anlatalım:

Star Wars’un altı tane filmi var ve filmlerin çekim sırası 4-5-6-1-2-3 şeklinde. “Neden böyle çekildi?” diye soruları da pek çok defa aldık, buna bir açıklama getirmek gerekiyor.

Star Wars’un ilk filmi 1977 senesinde “Star Wars” olarak yayınlandı. Şu anki adı “Star Wars Episode IV: A New Hope” (Bölüm IV: Yeni Bir Umut) olsa da 1977’de yayınlandığında adı sadece “Star Wars” idi. Bu filmi 1980’de çekilen “Star Wars: The Empire Strikes Back” ve 1983’de çekilen “Star Wars: The Return of the Jedi” filmleri takip etti. Üçleme son buldu. Bu üçleme “Original Trilogy” yani “Orijinal Üçleme” olarak bilinir.

sw orj

Bundan 16 yıl sonra, 1999’da, Star Wars’un yaratıcısı George Lucas, Orijinal Üçleme’nin en önemli karakterlerinden olan Darth Vader’ın, Anakin Skywalker’lıktan nasıl olup da Darth Vader’lığa ve Sith Lordluğu’na geçtiğini ve Klon Savaşları denen olayı anlatmak için yeni bir üçlemeye başladı. 1999’da yayınlanan ilk film, 1977’dekinden 32 sene öncesinde geçeceği için, kronolojik olarak ilk filmdi ve bu sebeple “Star Wars Episode I: The Phantom Menace” adını aldı. Lucas bu yeni macerayı da üç filmde anlatacağını kesinleştirdiği için, önceki filmlerin de adını değiştirdi, ilk film “Episode IV: A New Hope”, 1980’deki “Episode V: The Empire Strikes Back” ve 1983’teki de “Episode VI: Return of the Jedi” adlarını aldı. Daha sonradan 2002’deki “Episode II: Attack of the Clones” ve 2005’teki “Episode III: Revenge of the Sith” filmleriyle “Prequel Trilogy” yani “Ön Üçleme” de tamamlanmış ve Star Wars bitmiş oldu.

sw pre

George Lucas emekli olduğu için filmler devam edecek olsa da, yeni gelecek film zaten Bölüm VI’dan sonrasını anlatacağından herhangi bir kafa karışıklığına sebep olmayacağını umut ediyoruz.

Şimdi izlenme sırasına gelecek olursak, iki seçeneğimiz var. İkisinin de avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim, hangisini seçeceğiniz ya da arkadaşlarınıza tavsiye edeceğiniz size kalmış.

Çekim Sırası

Çekim sırasıyle izlenmesi en çok tavsiye edilen şekillerden biridir. Yani 4-5-6-1-2-3 adlı meşhur sıralama. Bunun iki sebebi var: Birincisi, “Madem Lucas filmleri böyle çekmiş, böyle izlemek lazım.” diyenler var. Bana göre en önemli sebebi görsel efekt ve hikaye içi spoiler farkı. Eğer 1-2-3-4-5-6 olarak izlenirse Bölüm III’te aşağı yukarı tüm hikaye çözüldüğünden ve Bölüm V’te ve VI’da yaşanması gereken “şok edici anlar” artık şok edici olmaktan çıkacağı için öncelikle Orijinal Üçleme’nin izlenmesi ve ardından Ön Üçleme’nin izlenmesi tavsiye edilir. Hikayenin şok edici olması gereken yerleri şok edici olarak kalır ve Ön Üçleme olması gerektiği gibi “tamamlayıcı” özelliğini korur böylelikle.

Diğer sebebe gelince Orijinal Üçleme 90’ların sonunda her ne kadar dijital olarak yenilenmiş olsa da doğal olarak Ön Üçleme’deki görüntü kalitesi daha iyi ve efektler ve savaşlar daha tatmin edici. 1-2-3-4-5-6 olarak izlendiği takdirde 3.filmden 4.filme geçiş sıkıntılı olabilir, ister istemez efekt olarak göz zevkini bozabilir. Sonuç olarak 2005’te çekilen bir filmin görüntü kalitesi, 1977’dekinden çok daha iyi olacaktır.

Kronolojik Sıra

Kronolojik olarak izlenme şekli, filmlerin 1-2-3-4-5-6 olarak izlenmesidir. Kronoljik bir sıra takip edilir ve ileri ya da geri gitme sorunu olmadan filmler izlenebilir. İmparatorluk’un kökleri, Klon Savaşları’nda ne olduğu, Darth Vader’ın geçmişi vs her şey bilineceğinden daha zevkli bir seyir keyfi sağlayabilir. Ancak yukarıda da belirttiiğim gibi, bazı şok edici anlar 4-5-6’da yaşanamayacaktır.

Çok daha değişik izleme sıraları önerenler var ancak onlar tecrübeli izleyicilere hitap ediyor diyebiliriz. Filmi, tabir-i caizse 500.kere izleyecekler için oluşturulmuş sıralar. Yeni başlayanların bu iki seçenekten birini seçmeleri çok daha iyi ve anlaşılır olacaktır.

Yorumlar