Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren Çöpe Atmaya Kıyamadığımız Star Wars Genişletilmiş Evreni’nden 20 ilginç bilgi!

Çöpe Atmaya Kıyamadığımız Star Wars Genişletilmiş Evreni’nden 20 ilginç bilgi!

PAYLAŞ

Disney, Star Wars’u satın almadan önce Lucas tarafından yaratılmış 6 filmin dışında Lucas’ın Canon(geçerli) saydığı yüzlerce kitap, çizgi roman ve oyunun oluşturduğu bir bilgi kaynağı daha vardı, EU(Expanded Universe) yani Genişletilmiş Evren. Yeni filmler ve evrenin haklarının satılması ile bu hikayeler geçersiz sayıldı ve Legends adı altında sınıflandırıldı.

Biz de, bu geniş ve sürükleyici bilgi kaynağından, sizin için çoğu temel, bazıları ise şaşırtıcı olan 20 bilgiyi seçtik. Özellikle Genişletilmiş Evren’e tamamen uzaksanız, bu sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

 

1)Han ve Leia’nın Endor Savaşından(6. filmden) 5 yıl sonra doğan ikizleri vardı: Jacen ve Jaina Solo. 

 

jaina_06

İkizler eğitim alıp Jedi Şövalyeleri haline geldiler ve erkek olan, yani Jacen, büyük babasının ve Disney’in yarattığı evrendeki Kylo Ren’in kaderini paylaşarak Darth Caedus adıyla karanlık tarafa geçti. 32 yaşındayken, bir Sith olarak kız kardeşi tarafından öldürüldü.

 

2)Luke Skywalker babasının ayak izlerini takip ederek karanlık tarafa geçti ve İmparator’un klonu haline geldi… ve evet, İmparator da geri döndü.

 

emperorreborn-ptp2

Endor Savaşı’ndan 6 yıl sonra, İmparatorluk ve Yeni Cumhuriyet güçleri hala savaştayken, İmparatorluk gizemli yeni liderleri ve yeni silahları ile saldırıya geçti. Bu gizemli lider bir klonunun bedenine giren İmparator Palpatine’in ruhundan başka bir şey değildi. Luke İmparator’u Jedi olarak yenemeyeceğini anlayınca, onu devirme amacıyla karanlık tarafa geçti fakat bir kere karanlığı kabul ettikten sonra kurtulması zor oldu, kardeşinin yardımı alması gerekti.

 

3)İmparator, Darth Vader’ın Luke’a “İmparator’u devirip galaksiyi baba ve oğul olarak yönetelim” teklifinden haberdardı, hatta Luke’u Vader’dan habersiz öldürtmeye çalışmıştı!

 

Join_me_and_together_we_can_rule_the_galaxy_as_father_and_son

Neyse ki bu planı, Jabba’nın gönderdiği suikastçiyi(İmparaor’un Eli Mara Jade) Luke Sarlacc’a verilirken yanına almaması ile başarısız oldu.

 

4)İmparator’un Eli’nden bahsetmişken… Luke Skywalker, İmparator’un en sadık hizmetkarlarından biri olan Mara Jade ile evlenmişti.

 

Jedi_Wedding

 

5)Endor’dan 24 yıl sonra, Sithlerin anavatanı Korriban’da Darth Krayt Sithlerin antik “İki kuralına” karşılık, “Bir Kuralı”nı, yani “Tek Sith”i kurmuştu. Bundan böyle, tek Sith Lordu kendisi olacaktı.

 

New_sith_order

 

6)Darth Krayt, Tatooine’de inzivada olan Obi-Wan Kenobi ile karşılaşmış ve onunla karşılaşan birçok Sith Lordu gibi bir uzvunu kaybetmişti, kolunu.

Hettlosesarm

 

7)Klon Ordusunun siparişi aslında Jediların yararı için Üstat Sifo-Dyas tarafından verilmişti. Dooku onu öldürmeden önce klon ordusunu öğrenmiş ve üstadına haber vermişti. Darth Sidious, sonradan bu ordunun gelecekte işlerine yarayacağına karar verdi.

1zl94hv

 

 

8)Qui-Gon Jinn’in Obi-Wan’dan önceki padawanı, karanlık tarafa geçmişti.

 

3780757-star+wars+-+jedi+-+the+dark+side+#5+020

 

Dark Jedi(kendisi Sith olmadı elbette) Xanatos, Jedi Tapınağını yok etmeye çalışırken Obi-Wan ve Qui-Gon tarafından durduruldu ve utanç içinde intihar etti.

 

9)Darth Vader bir seferinde kendisini öldürmüştü. Yani klonunu.

Yavin savaşının olduğu yıl, Dantooine’e giden Vader’ın bütün ekibi bir klon tesisinin savunması yüzünden ölmüş, kendisi de yaralanmıştı. Kanının bir damlası tesise akınca, Vader da klonlanmış oldu. Vader’ın kişiliğine sahip, vücudu yaralanmamış ama Güç’ü kullanamayan bir klon. Vader karşısında pek şansı olmadı.

VaderClone

 

 

10)Darth Sidious’un Sith geleneğine olan merakı, henüz küçük bir çocukken başlamıştı. Ailesinin servetini, bilgi edinme amacıyla kara borsadan antik kaynaklar toplamak için kullanmıştı.

 

tumblr_njhbmwCx2z1u89zbpo1_500

 

11)Darth Vader’ın Shira Brie adında bir çırağı vardı, sonra Lumiya adını alarak Sith’in Karanlık Leydisi haline geldi. Ve Darth Vader’ın torunu Jacen Solo(Darth Caedus)’un karanlık taraf üstadı oldu.

Lukekilllumiya

 

Ayrıca, Vader onu Death Star’ı yok eden pilotu, yani Luke’u, öldürmesi için görevlendirmişti. Bu görev sırasında ağır yaralar aldı ve Üstadı gibi vücudunun bir kısmı makineydi.

 

12)Endor’dan Savaşı’ndan 21 yıl sonra, bilinen galaksinin dışından Yuuzhan Vong adlı bir ırk istilaya geldi. Bu canlıların en önemli özelliği, bütün silahlarının ve gemilerinin organik olması ve Güç’ten hiç etkilenmemeleriydi.

 

Bu istila 4 yıl sürdü, Cumhuriyet ve İmparatorluğu bile bir araya getirdi.

 

Yuuzhan_Vong_by_Chris_Scalf

 

 

 

13)Güç’ten etkilenmemekten bahsetmişken… Mykr gezegeninde yaşayan Ysalamir adlı bir canlı, Güç’ün etkisiz olduğu baloncuklar yaratabiliyordu. Yani onların yakınındayken hiçbir şekilde Güç ile bağ kuramıyordunuz. 

 

YsalamiriEGttF

 

 

 

14)Jedi’ın Dönüşü filminde Sarlacc’a yem olan Boba Fett, oradan kurtulmayı başarmıştı.

 

Reversal_of_fate

 

 

15)Chewbacca, Yavin Savaşı’ndan 25 yıl sonra Sernpidal gezegeninde, Han Solo’dan önce ölmüştü.

Chew45

 

“Seni seviyorum Chewie.” Bunu ona söylemeliydim. O benim çocuklarımı kurtardı! Onlar için her zaman orada oldu, onlar için öldü. Ve ben ona bunu hiç söyleyemedim.  -Han Solo

 

16)Qui-Gon, Shmi Skywalker’ı Tatooine’de köleliğe terk etmemiş, ona daha sonra özgürlüğünü satın almak için kullanacağı değerli bir nesne bırakmıştı. Ama Shmi, Lars ailesi onu satın alıp özgür bırakana kadar Watto’nun kölesi olarak kalmayı tercih etti.

12573950_1541035622874868_610869668791391652_n

 

17)Han ve Leia, üçüncü çocuklarına dedesinin ismini vermişti: Anakin Solo.

Büyük babasının ismini alsa da, kaderini paylaşmadı, o yolu ağabeyine bıraktı. 17 yaşında iken sevdiği insanları kurtarmak için kendini feda etti.

AnakinSolo_EA

 

18)Jedilar tarihleri boyunca 3 kez temizliğe, yani katliama maruz kaldılar. İlki Yavin’den 4000 yıl önce Sithlerin üçlü yönetimi tarafından(Darth Nihilius, Darth Traya, Darth Sion), ikincisi yani Büyük Jedi Temizliği İmparator ve çırağı Darth Vader tarafından, üçüncüsü ise Darth Krayt tarafından gerçekleştirildi.

 

Knightfall1

 

19)Anakin Skywalker, doğumundan binlerce yıl önce sonradan olacağı Sith Lordu, yani Darth Vader olarak Jedi Üstadı Q’Anilia’nın öngörülerinde yer almıştı.

 

SwKOTOR25cropped

 

20)Jaina Solo, kardeşi ile dövüşüp onu öldürmeden önce, babasının baş düşmanı Boba Fett’ten eğitim almıştı.

 

Yorumlar