Ana sayfa Star Wars Filmler Star-Wars Güç Uyanıyor’daki Değişiklikler

Star-Wars Güç Uyanıyor’daki Değişiklikler

PAYLAŞ

Başlamadan önce okurlarımızdan ikinci üçlemeyi akıllarından silmelerini rica ediyorum. Zira onlar 4-5-6’nın flashbackleri diyebiliriz. Yani normal olarak 1983’den 2015’e atlamak durumundayız.

Öncelikle yeni ölüm makinemize bakalım; Ölüm Yıldızı’ndan Starkiller Üssü’ne yolculuk. Boyutları arasında Ay ve Dünya ilişkisinden bile çok fark olan bu iki yokedicinin güçleri de boyutlarına doğru orantılı olarak artacaktır. Ölüm Yıldızı maksimum gücü ile bir gezegeni yok edebilecekken Starkiller Üssü’nün ise, enerjisini aldığı yıldız yani kaynağının miktarına göre gücü değişiyor. Eğer depolama üst seviyede olur ise bir sistemi, daha üst seviyede ise ufak bir galaksiye bile son verebilir. Yani İlk Düzen, İmparatorluk’tan bu yana gücünü arttırmışa benziyor.

Bir diğer konu ise gemiler.

Gemilerde o kadar da çok yenilik olmasa da Tie Fighter’ların boyutu büyümüş, ateş gücü artmış. Filmde görülen bir değişiklik ise filmdeki tek destroyer olan Kylo Ren’in komuta merkezi. Boyutları yine aynı şekilde daha da çok artmış ancak teknolojik olarak da değişikler var. Silahları güçlendirilmiş ve harekete duyarlı silahlar geliştirilmiş. Orijinal versiyonda destroyer boyuyu 1600 metre iken şimdiki destroyerin boyutu 2915 metre. Atış gücü ise muazzam. 3000 turbolazer ve iyon topu bataryası taşıyor. Artık filmin sonuna kadar gider gibi. Tabii Kylo onu da diğer konsollar gibi parçalamaz ise. Gelelim X-Kanatlar’a. Hiç değişmemiş olup, o eski cazibesini korumayı başarmış. Ve son olarak Milenyum Şahini. Kompresör takılması ve hurdaya çıkması dışında hiçbir şey değişmemiş 1977’den bu yana. Sahi, neden kompresör takarsınız ki…

Kylo Ren’in ışın kılıcına gelelim. Kristali dengesiz durumda. Yani gücü dengeleyemiyor. Bunun sebebi ise kırık ya da büyük ölçüde hasar görmüş bir Kyber Kristali’nden yapılmış olması veya önceleri normal bir kılıç iken sonradan parçalarının birleştirilmesi sonucu o hali alması muhtemel. Crossguard’ın (yani kılıcın türüne verilen isim) kabı kabaca birleştirilmiş. Belli ki bu yüzden zamanında alay konusu olan, yandaki uzantılar var. Lakin o iki uzantı bile yetmemiş olup, ışınlar düzensiz bir şekilde kaynaktan çıkıyordu. Kylo’nun çıraklık eseri diyebiliriz yani bu ışın kılıcına.

12329525_1178289395532145_832476228_n

Bir ek eklemek istiyorum; filmin başından beri Rey’in aktif bir şekilde kullandığı pek de işlevi yokmuş gibi gözüken silahı teoriler doğruyu yansıtıyorsa ya da EU’dan alınmış bir silah ise muhtemelen bir ışın kılıcı. Ya da olacak. Sonuçta Rey’i Luke Skywalker tarafından bir eğitim bekliyor ve eğitimde de kendi ışın kılıcını yaptıracaktır Rey’e.

Değişen başka şeyler; stormtrooperların kasklarının daha sade yapılması. Ve tabii ki Han’ın ceketi, Leia’nın saçı, C-3PO’nun kolu…

Yorumlar