Ana sayfa Star Wars Canon Star Wars Kan Bağı kitap incelemesi

Star Wars Kan Bağı kitap incelemesi

PAYLAŞ

Star Wars Canon içerikleri arasında Türkçe’ye çevrilen 3 kitaptan biri olan (Çocuk kitapları kategorisini dahil etmezsek), Star Wars Kan Bağı’nın bir özeti ve incelemesini yapmak istedik. Star Wars Güç uyanıyor filminden yaklaşık 6 yıl öncesinde geçen kitap, bizlere dönemin karakteristik özelliklerini sunmasıyla biraz daha ön planda. Açıkçası daha fazla uzatmadan gelin birlikte inceleyelim. Bu yazının elimden geldiğince Spoiler içermediğini belirtmek isterim.

Tek cümle ile anlatacak olursak; Star Wars Kan Bağı, Senatör Leia Organa’nın Yeni Cumhuriyet Senatörlüğünden Direniş’e doğru sürüklenişinin macerasını anlatan bir kitap.

Kitabı özetleyecek olursak; İmparatorluk sonrası yaklaşık 20 yıl geçmiş ve Yeni Cumhuriyet, bu yıllar içerisinde galaksinin neredeyse çoğuna hâkim bir şekilde yoluna devam etmektedir. Lakin Yeni Cumhuriyet senatosu tamamen iki farklı gruba ayrılmış, bu da artık işleri sarpa saran bir hal almasına neden olmuştur. Bir tarafta İmparatorluk sonrası bütün gücün ve denetleme sisteminin halkın elinde olmasını isteyen Halkçılar, diğer tarafta ise sürekli boş ve gereksiz tartışmalarla iş yapamaz hale gelen senatonun yerine bir başkan ve onun yardımcılarından oluşan sistemi destekleyen Merkezcilerden oluşan bir senato yapısı oluşmuştur. Bu ayrım, senatonun artık yönetemez ve karar veremez hale gelmesinde önemli bir rol oynamakla birlikte her iki grubunda birbirinin işini zorlaştırmaktan başka bir işle ilgilenmemesine de neden olmaktadır. Bunu fark eden Senatör Leia, artık senatonun inandığı değerlerden uzaklaşmaya başlaması sonucu senatodan ayrılmaya karar vermiş, ama bazı gezegenlerde suç örgütlerinin güçlenmeye başladığı bilgilerinin gelmesi üzerine, Leia, son kez Yeni Cumhuriyete hizmet etmek adına, bu suç örgütlerini araştırmaya gönüllü olur. Leia, Senatör Casterfo ile birlikte araştırmaya başladıkları bu suç örgütlerinin aslında suç örgütü olmaktan uzak, çok güçlü bir yapılanma olduğunun farkına varırlar. Bu süreçte birçok olay yaşar ve Halkçılardan olan Leia ile Merkezcilerde yer alan Casterfo, senatoda yaşanan fikir ayrılığı gibi birbirlerine olan inanç ve güven üzerine fikir ayrılıkları yaşar, aslında olayların ortak noktasında düşündüklerinin aksine aynı değerlere inandıklarının farkına varırlar. Ancak, yaşananlar öyle bir noktaya gelmiştir ki, Leia Yeni Cumhuriyetin karşısına çıkan, kendisi hariç kimsenin fark edemediği büyük gücün, ileride galaksiyi sürükleyeceği savaşı çoktan başlatmış olduğunu anlamış ve bu karanlık güce karşı Direniş’i başlatmaya karar vermiştir.

Kitabın çok da kaliteli bir roman olduğu açıkçası söylenemez. Star Wars severler için Yeni Cumhuriyetteki senato işleyişi ve o döneme ait galaksinin durumunu öğrenmek en azından sizi mutlu ediyor. Tabi ki ayrıca her şeyi Leia’nın gözünden görmek, Leia’nın kişiliği ve karakteri noktasında bize daha çok bilgi sunuyor. Kitabı okurken aslında sıkılmadan okudum. Kitabın akışına kapılıp gidebilirsiniz. Yukarıda kitabı okumak isteyenler için çok da detaylara girmeden genel geçer bir özet çıkarmaya çalıştım. İmparatorluk sonrası kurulan Yeni Cumhuriyet’in yaşadığı kaosu, İlk Düzen’in perde arkasında nasıl yükseldiğini görmüş oluyoruz.

Star Wars kitapları noktasında yazar Claudia Gray’in Türkçeye çevrilen ikinci Star Wars kitabı olan Kan Bağı, Star Wars severler için en azından o döneme ait ilginç detaylar sunabiliyor. Ayrıca Claudia Gray’in 3. Star Wars kitabı Star Wars Leia; Alderaan Prensesi 1 Eylül de piyasaya çıktı. Türkçeye çevrilir mi? İlk iki kitabı çevrildi. Bu yüzden büyük olasılıkla bu kitabı da Türkçe okuyabiliriz. İlerde göreceğiz.

 

Sitemize ait sayfa ve grubumuza herkesi bekleriz:

Sayfamız : https://www.facebook.com/StarWarss.TR/

Grubumuz: https://www.facebook.com/groups/star.wars.fantazya/

Yorumlar