Ana sayfa Star Wars STAR WARS: Legends’ın Skywalker Soyunu Tanıyalım – Bölüm 1

STAR WARS: Legends’ın Skywalker Soyunu Tanıyalım – Bölüm 1

PAYLAŞ

Bilindiği üzere, Lucasfilm yeni bir üçleme yapmaya karar vermeden önce Star Wars hakkında yazılmış tonlarca kitap vardı. Birçoğu ülkemizde basılsa da asıl kısmı yani Return of the Jedi’dan sonrasını anlatan romanlara Türkiye’de fazla rastlayamadık. Thrawn üçlemesi, Jedi Akademisi üçlemesi ve Vector Prime adlı Yeni Jedi Tarikatı serisinin (ki bu seri 19 kitaptan oluşmakta) ilk kitabı çevrildi. Haliyle çoğu Türk Star Wars sever Legends’tan birçok karaktere yabancı kaldı. Yukarıda da bahsettiğim gibi çok fazla kitap haliyle çok fazla karakter var. Bu yazıda ise en önemli diyebileceğimiz kişilerden bahsedeceğiz. Yani Skywalker soyundan.

 

Skywalker Legends Soyu (büyütmek için tıklayınız)

 

 

Bu karakterler sırasıyla Luke Skywalker’ın eski düşmanı fakat sonradan eşi olan Mara Jade Skywalker, Luke ve Mara’nın oğlu Ben Skywalker; Han Solo ve Leia’nın ikiz çocukları Jacen ve Jaina Solo, son olarak ise ikizlerin küçük kardeşi Anakin Solo.
Luke Skywalker’ın eşi Mara Jade’den başlıyoruz.

MARA JADE SKYWALKER

Mara Jade

Mara Jade, alev kızılı saçları ve yeşil gözleriyle hep dikkat çekici bir karakterdi. BBY* 17’de doğdu. Genç yaşta ailesinden ayrıldı ve Imperial Royal Guards ile casusluk ve suikast eğitimleri aldı. İmparator’un Eli denen Palpatine’in özel ve gizli suikastçılarından biri haline geldi.

Güç konusunda yetenekliydi, Darth Sidious tarafından bizzat eğitilmişti. Güç ile olan bağı sayesinde İmparator’a telekinetik biçimde bağlıydı ve onun kendisine verdiği emirleri Galaksi’nin neresinde olursa olsun işitebiliyordu.

İlerleyen yıllarda Mara Jade, Darth Vader’ın konumunu ve İmparator’a yakınlığından haz etmemeye başladı ve onun Luke Skywalker adındaki genç Jedi’a takıntısı yüzünden İmparator’a ihanetini bekledi. (Daha sonra bunun sebebinin baba-oğul olmalarından kaynaklandığını anladı) Bunun gerçekleşmesi halinde Vader’ı öldürüp yerine geçebilecekti.

[*BBY: Before Battle of Yavin (Yavin Savaşı Öncesi) Fikir vermesi adına, BBY 19 Luke’un doğum tarihidir aynı zamanda Anakin ve Obi-Wan’ın Musatafar’da savaştığı tarih.]

Mara görev başında

Hoth Savaşı sonrasında genç Asi Luke Skywalker’ın varlığından endişe duyan Palpatine, Mara Jade’i Luke’u öldürmesi için Endor Savaşı öncesinde Tatooine’e gönderdi. Luke Skywalker’ı avlamak için takip eden Mara, Tatooine’deki Jabba’nın sarayına Arica adı altında bir dansçı kılığında sızdı.

Hatta C3PO ile bir diyalogları dahi kurulmuştu.

Mara Jade danscı kılığında

“Umarım maaşınız kostümünüzden daha boldur Bayan…?”
“Sen bana ımm… Arica diyebilirsin.”

Fakat Jabba’nın Mara’dan şüphe duyması nedeniyle Luke Skywalker’a rahatça yaklaşıp onu öldüremedi.

Endor Muharebe’sinin kaybı ve ikinci Death Star’ın patlamasının ardından ustası olan Darth Sidious’un ölmesiyle Jade, Skywalker’dan intikam almak için harekete geçti. Sidious ve Mara’nın arasında üstte bahsettiğimiz gibi telepatik bir bağ vardı ve ölmeden önce Mara’ya Skywalker’ı öldürmesi emrini verdi. Daha sonra ise Ölüm Yıldızı ikinci kez yok edildi. Mara defalarca Luke Skywalker’ı öldürmeye çalıştı. Hatta Luke’un klonunu öldürdü.

Mara Jade, Luke’un klonunu öldürürken

Fakat en sonunda Luke ile beraber çalışmak zorunda kaldı. Luke Mara’ya güvendi ve ona daima nazik davrandı. Aydınlığı Luke ile tanıyan Mara’ya kendisine katılmasını teklif etti. İkili birbirine aşık oldu ve evlendiler. Yalnızca bir çocukları oldu, Luke’un akıl hocasının ismini verdikleri oğulları. Ben Skywalker.

Luke, Mara ve Ben Skywalker

 

Yuuzhan Vong adlı başka bir galaksiden gelen ırkla savaşırken amansız bir hastalığa tutulan Mara bu sırada Ben’e hamileydi. Bebeğin bundan etkilenmesinden çok korkuyordu ancak Ben Skywalker sağlıklı bir biçimde dünyaya geldi.

Mara Jade Skywalker’ın ölümü ise trajik bir biçimde kocasının yeğeninden oldu. Leia ve Han’ın oğlu Jacen Solo. Ya da karanlık taraftaki adıyla Darth Caedus tarafından öldürüldü.
(Jacen Solo’ya ayrıntılı olarak ikinci yazımızda değineceğiz.)


BEN SKYWALKER

Ben Skywalker

Ben Skywalker 26(?) ABY’de doğdu. Luke Skywalker ve Mara Jade’in tek çocuğuydu. İki güçlü Jedi ve Cumhuriyet’in önemli insanları olan anne ve babasından çoğunlukla ayrı büyümek zorunda kaldı. Savaşın dehşetinden dolayı, çocukken Güç ile bağlantısını kendi isteğiyle kesti.

Fakat kendinden yaşça büyük olan kuzeni Jacen Solo, onu kanatları altına aldı. Güç konusunda derin düşünceleri olan ve yetenekli bir Jedi olan Jacen onun Güç ile yeniden bağlantıya geçmesini sağladı.

Fakat beş yıl sonra, Ben’in akıl hocası olan Jacen karanlık tarafa düştü ve Darth Caedus ismini aldı. Ben’i çok tehlikeli görevlere gönderdi ve onun annesini öldürdü.

Ben, kuzeni Jacen’dan intikam almak istedi fakat kendisinden önce Jacen’ın ikiz kız kardeşi olan Jaina Solo, Jacen ile yaptıkları düelloda onu çoktan öldürmüştü.

Bir süre sonra Luke sürgüne gönderildi ve Ben de onunla beraber yola çıktı. Sithlerle mücadele ettiler. Bu arada Ben Skywalker, genç bir Sith çırağına aşık oldu. Vestara Khai.

Ben Skywalker ve Vestara

Ben, Vestara’yı karanlıktan aydınlığa çekmeyi başardı.

-1. BÖLÜMÜN SONU-

Yazının ikinci bölümü, Skywalker soyunun öteki yarısı olan Leia Organa ve Han Solo’nun çocukları hakkında olacaktır.
Gözüpek ve asi, pilotlukta babasını aratmayan, aynı zamanda yetenekli bir kılıç dövüşçüsü ve Jedi olan Jaina Solo,
İkiz kardeşinin aksine daha sakin bir mizaca sahip, kılıç dövüşünden ziyade Güç’e odaklı, zeki ve güçlü Jacen Solo,
Gelmiş geçmiş en iyi Jedi olması beklenen ancak trajik biçimde çok genç yaşta ölen Anakin Solo

Hakkında konuşacağız. Yazılarımızı takipte kalın 😉

Yorumlar