Ana sayfa Star Wars Animasyonlar STAR WARS: REBELS – Bir Avuç Asi

STAR WARS: REBELS – Bir Avuç Asi

PAYLAŞ

Star Wars (Yıldız Savaşları) hayranlarının belli bir kısmının The Clone Wars (Klon Savaşları) dizisinden hiç haz etmediğini ve bu yüzden Rebels’a başlamayı reddettiğini biliyorum. Pek tabi bunların yanında ‘’İzlemek istiyorum fakat emin olamıyorum.’’, ‘’İzlememe değer olacak mı?’’ sorularını soranlar da var. Kararsız olun yada olmayın bu incelemenin izleyen, izlemeyen herkese yardımcı olacağına eminim… Bildiğiniz gibi Disney, Star Wars’u satın aldığında ilk olarak genişletilmiş evreni yok saydı ve ardından The Clone Wars dizisini bitirdi, bunun hemen ardından ise yapımcısının aynıolacağı, bölüm 3 ve 4 arasında geçecek bir seri hazırlamaya başladıklarını duyurdular adı ise Rebels (Asiler) idi.

The Clone Wars dizisinin son sezonundan bir görüntü...
The Clone Wars dizisinin son sezonundan bir görüntü…

Öncelikle serinin işleyiş konusunda The Clone Wars’tan büyük bir farkı olduğundan bahsetmek istiyorum size; The Clone Wars’ta her bölüm savaşın başka bir kısmına gidilir, baş kahramanlarımız her bölüm değişir ve bu bir Jedi, Jar Jar veya klon askeri bile olabilir ayrıca her bölüm evrenden seçme hikayelere tanık oluruz… İşte Rebels’ta bu olay yok, seri temel olarak Hayalet adındaki bir Asi gemisinin 6 mürettebatının İmparatorluk’a karşı mücadelesini konu alıyor ki bu da karakterleri derinden tanımamız için bize iyi bir fırsat sunuyor çünkü bu karakterlerin hepsi kitapta veya filmlerde görülmemiş, bildiğimiz bir geçmişi olmayan özgün karakterler. Bunların yanında seri çoğunlukla Lothal adında İmparatorluk yönetiminde olan tek bir gezegende geçiyor.

Seride Darth Vader'ın resmedilişi.
Seride Darth Vader’ın resmedilişi.

Kahramanlarımızdan ve serinin animasyon olarak kalitesinden bahsedecek olursak; kahramanlarımız gerçekten ketum fakat grafikler ve animasyon ciddi anlamda iyi, hatta şu an yayında olan tüm animasyon dizilerinden başarılı. Bunda Disney’in Industrial Light & Magic ve Pixar gibi animasyon stüdyolarına sahip olmasının etkisi büyük kanımca… Animasyon konusundan bahsetmişken, The Clone Wars ile arasındaki en bariz fark ise grafiklerin yuvarlaklaştırılmış olması. Öyle ahım şahım bir fark yok fakat dikkatlice incelersek veya en basitinden stormtrooperlara bakarsak kolayca ayırt edebiliriz…

Soldan sağa; Hera, Kanan, Ezra, Zeb ve Sabine
Soldan sağa; Hera, Kanan, Ezra, Zeb ve Sabine.

Seride baş kahramanlarımız Ezra, Kanan, Sabine, Hera, Zeb ve Chopper’dan oluşuyor. Bu karakterlerden size kısaca bahsetmek istiyorum;

  • Ezra: Ailesi İmparatorluk tarafından kaçırılmış ve bu yüzden 8 yıl tek başına hayatta kalmış, biraz burnu havada ve Clone Wars’ta Ahsoka’nın görevini üstlenen, Güç’e duyarlı ana karakterimiz. Pek seveceğinizi düşünmüyorum…
  • Kanan: Ekibimizin Jedi’ı ve baş kahramanlarımız arasında eski Star Wars ruhunu yaşatan tek karakter. Bir çırakken Order 66’dan kurtulmuş fakat bu sırada eğitimi yarım kalmış, bir nevi kendi eğitimini tamamlamış biri. Güç açısından karşılaştırmak gerekirse ortalama bir Jedi. Mace Windu veya Obi-Wan gibi ustalara kafa tutabilecek biri değil ve bunu kendi de biliyor.
  • Sabine: Sabine pek derinliği olmayan bir karakter, eski bir bahriyeli ve ekibin sanatçı savaşçısı. Pek haz etmeyeceğiniz, gruptaki genç kız kontenjanını dolduran bir karakter.
  • Hera: Kanan ile seviyeli bir ilişkisi olan ekip pilotu ve ekibin bir nevi lideri. Zeb ile beraber seride seveceğinizi düşündüğüm yegane karakter ayrıca…
  • Zeb: Ralph McQuarrie’nin yapmış olduğu ilk Chewbacca tasarımından esinlenerek yaratılmış grubumuzun kas gücü olan karakter ayrıca ırkının son üyesi… İlk başlarda itici gelse de sonradan sempatik gelecek karakter, hemen yargılamayın!
  • C1-10P: Ekibimizin droidi. R2’dan sonra böyle bir droidi görmenin sağlığınıza zarar vereceğini söylemek istiyorum sadece. Özellikle ilk iki bölümde adeta seyircinin sinirini bozmak için konmuş.
İlk Chewbacca tasarımı ve Zeb.
İlk Chewbacca tasarımı ve Zeb.

Serinin kötü karakterlerinden bahsetmem gerekirse gerçekten hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Star Wars gibi tarihin en efsanevi kötü adamlarından bazılarını bir markadan bu kadar ‘’çakma’’ karakterler görmek beni üzdü. Agent Kallus, İmparatorluk Subayları ve Inquisitor(-ler) tamamiyle fiyasko, üstüne aciz karakterler. Dizide adeta yenilmekten ve İmparatorluğu zarara sokmaktan başka görevleri yok. Inquisitor mantığı ise bambaşka bir rezillik. Seride sadece ışın kılıcı düellosunu bollaştırmak için konulmuşlar adeta. (Aynı ışın kılıcını kullanan ve net bir şekilde hiç derinliği olamayan karakterler.) Birisi gidiyor ikisi geliyor adeta ve bunların nereden geldiğine dair en ufak bir fikrimiz bile yok, çünkü bir hikayeleri yok!  Ve bu karakterlerin bu kadar umursamazca yapılmış olması sinir bozucu.

İlk Inquisitor.
İlk Inquisitor.

Bunların yanında her bölüm olmasa da çoğu bölümlerde eski ve yeniden görmeye özlem duyduğumuz karakterleri bizlerle tekrar buluşturuyor ve içimize o Star Wars sevgisini tekrar ateşiliyor… Şu ana kadar dizide Obi-Wan, Bail Organa, R2-D2, C-3PO, Grand Moff Tarkin, Lando Calrissian, Ahsoka Tano ve Darth Vader gibi sevdiğimiz karakterleri gördük ve ilerleyen bölümlerde de Han Solo, Chewbacca ve Darth Sidious gibi diğer sevdiğimiz karakterleri göreceğimize emin olabilirsiniz. (Ben eminim!)

Lando Calrissian.
Lando Calrissian.

Özet geçecek olursak Star Wars: Rebels izlenmesi keyifli, özgün karakter konusunda büyük eksiklikleri olan ve Star Wars mirasına ihanet eden fakat Star Wars: Episode VII – The Force Awakens’i beklerken izlemek için ideal olan tüm Star Wars fanlarının bir kere de olsun bakması gereken çerezlik bir seri…

GÜÇ SİZİNLE OLSUN DOSTLARIM!

Yorumlar