Ana sayfa Star Wars Animasyonlar Star Wars: Resistance ilk sezon incelemesi

Star Wars: Resistance ilk sezon incelemesi

PAYLAŞ

Öncelikle bu yazımızın spoilerdan ziyade genel bir değerlendirme yazısı olduğunu belirtmeliyim. Çünkü, son zamanlarda Star Wars yapımları üzerinde oluşan olumsuz hava ve Resistance’ın ilk bölümleri yüzünden bu seriyi bir çok kişi izlememiş ya da izlemeyi yarıda bırakmış. Bundan dolayı, ilerde yeniden izlenebileceğini umut ettiğimizden, spoiler vermekten kaçınacağım.

İlk olarak şunu unutmamalıyız. Star Wars yapımları genellikle tüm yaş aralığına hitap eden yapımlar olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle konu animasyon serisi olunca bu yaş aralığı daha da düşük oluyor. Disney’in Star Wars’u satın almasının akabinde çıkan içeriklerin çoğunluğu olgun ve yetişkin içeriklerden uzak yapımlar olarak karşımıza çıktı. Star Wars’u 30 yaş üstü olarak takip eden yüksek bir topluluk olduğunu düşündüğümüzde, bu insanların Star Wars’a olan tutkuları, bu içeriklerinde onlar tarafından izlenmesine sebep oldu.

Tüm bunların akabinde Rebels başladığında bunu fark eden Lucasfilm’in, ilerleyen bölümlerde daha bir yaş dengesi getirmeye çalıştığına şahit olmuştuk. Bence olay çocuklar için üretilen bir içeriği, yetişkin bireyler daha bir tutku ile takip ettiğinden, sonradan onları da düşünerek çalışmalara devam edilmesini konu alıyor. Bunu bir nevi Rebels ile görmemizle birlikte, Resistance’da da göreceğimizi düşünüyorum.

Resistance başladığında, Rebels’ın ilk bölümlerinde yaşadığım hissiyatı tekrar hatırladım. Çünkü, içerik fazlasıyla düşük yaş grubunu hitap ettiğinden sezon sonunu nasıl sabırlı bir şekilde getireceğimin planlarını yapar olmuştum. Sonra, Rebels’ın da nasıl aynı şekilde başlayıp gerçekten oldukça güzel bitişini hatırlamam, benim bu seriyi izlemeye devam etmemin motivasyonunu oluşturdu. Ve sonuç olarak sezonun son 3 bölümü, sahip olduğum düşüncelerimin gerçekliğe doğru evrilişinin izleriyle doluydu.

Resistace animasyon serisi, Kazuda Xiono isimli yeni cumhuriyet ordusundaki genç bir pilotun, General Leia’nın liderliğini üstlendiği Resistance hareketi için ordudaki görevini gizlice terk edip Direniş adına ajanlık yapmayı kabul etmesinin akabinde yaşananları konu alıyor. Bir okyanus gezegeni olan Castilon’da yer alan Colossus adında yakıt ikmal tesisindeki First Order aktivitelerini yakından takip edip Direnişe raporlama görevini üstlenen Kazuda’ya, bu platformda tamir dükkanı bulunan eski bir İsyan pilotu Jarek Yeager yardım etmektedir. Kazuda, First Order’ın bu platformda planladığı gizli işlerini bulmaya çalışmak ve onları açığa çıkmadan durdurmak için hiç bilmediği ve tecrübe sahibi olmadığı bir işe balıklama atlayarak, kendisini ilginç bir maceranın içine atmıştır.

Star Wars animasyon serileri, biz hayranların büyük saygısını ve beğenisini kazanan Dave Filoni tarafından oluşturulmuş olması, seriyi izlemeye devam etmenin bir başka sebebini oluşturuyordu. Gerçekten ilk bölümler sahip olduğu basit hikayeler ve baş roldeki karakterlerin bolca yaptıkları sakarlıklar sonucu başlarına aldıkları belalardan kurtulmalarının izleriyle doluydu. Ve işler First Order sahneyi yavaştan ele almasıyla beklediğimiz gibi değişmeye başladı.

Seri son bölümlere doğru o ciddi Star Wars hassasiyetine ve hikayesine dönmekle birlikte, hele bir de 6. ve 7. filmin sahip olduğu içeriklere bodoslama bağlanınca işler oldukça merak uyandırıcı bir hal almaya başladı. Sezonun son 3 bölümü diğer bölümlere nazaran da oldukça başarılı ve dikkat çekici bir şekilde biz izleyicilere sunularak tamamlanmış oldu. 2. sezon, herkesin son filmleri izledikten sonra kafalarında oluşan bir çok sorunun da cevabını verebileceğinin mesajlarıyla dolu olacağını düşünüyorum.

İlk bölümleri itibarıyla sabır göstererek izlemeye devam etmeniz, Colussus’daki yaşantı ve sakinlerini tanımanın yanı sıra, karakterlerin gelişimleri noktasında sezon sonuna doğru birçok ipucunu barındırıyor. Bu yüzden ilk bölümleri izlemeden yarıda başlamanız bazı şeyleri havada bırakacağından buna dikkat çekmeden geçmek istemiyorum. Bunu göz önünde bulundurarak çerezlik bir şekilde 20 dakikadan oluşan bölümleri aralarda rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Star Wars Resistance, ilk sezonu itibariyle, Rotten Tomatoes’da %92 Tomatometer, 10 üzerinden 6,72 eleştirmen puanı ve %74 genel izleyici beğenisi aldı. IMDB’de 4,8 gibi düşük puanı gözükmesinin altında yatan sebep, son zamanlarda sinirli Star Wars kitlesinin 1 puan ile yapıma saldırması gerçeği olduğuna da unutmayalım. Benim ilk sezon için puanım 10 üzerinden 6,5-7 arası bir şey.

Yorumlar