Ana sayfa Star Wars Animasyonlar Star Wars Sevgisi ve SW Legacy neden okunmalı?

Star Wars Sevgisi ve SW Legacy neden okunmalı?

PAYLAŞ

Yıldız Savaşları’nı bize sevdiren şey yada şeyler nelerdir? Çocukluğumuzda George Lucas tarafınfan genç beyinlerimize sokulan uçsuz bucaksız bir evreni tanıma ve onun bir parçası olma şansı mı? John Williams tarafından bestelenen muhteşem film müzikleri mi? Yoksa Han Solo, Darth Vader, Obi-Wan Kenobi  gibi hayatımızın belli yerlerinde idolümüz yada olmak istediğimiz kişilikler olan efsane olmuş karakterler mi? Dünya üzerinde cevaplanması en zor olan sorulardan biri bana kalırsa, bir çok insan tarafından pek çok farklı ve katılabileceğimiz cevaplar alabileceğimize eminim. IŞIN KILIÇLARI! Şaka şaka… Şaka bir yana, bence Yıldız Savaşları’nı hepimizin sevmemizin nedeni içinde kendimizden bir parça bulabilmemizdir bana kalırsa.

2000px-Star_Wars_Logo.svg

Bu yazıyı yazmamım amacı, asıl konumuz olan Star Wars Legacy çizgi-romanın serisini sizlere başlatmaya çalışmak ve azıcıkta olsa merakınızı uyandırmak… Bildiğiniz gibi şu ‘Disney anlaşması’ yüzünden Clone Wars/Rebels gibi Dave Filoni efendinin hilkat garibesi animasyonlarından başka (Yeni film çıkana kadar.) elimizde artık ‘canon’ sayılan bir genişletilmiş evren (Yabancı kaynaklarda EU olarak da geçer.) karakteri yada karakteri kalmadı ve koca evrene adeta bir ‘reset’ atıldı. Önceden genişletilmiş evren olarak adlandırılan karakter ve olaylar, artık ‘’Efsaneler’’ adıyla anılacak ve Disney bunu bir filmde kullanıp yada tekrar ‘canon’ olduklarını açıklayana kadar bu olaylar ve karakterler hiç var olmamış gibi davranılacak. (Üzücü değil mi?) Star Wars Legacy çizgi-roman serisi de maalesef artık sıfırlananlardan biri.

‘’Madem sıfırlandı o zaman neden bu şeyi okumalıyım ki?’’ dediğinizi duyar gibiyim, haksızsınız. Öncelikle karakter tasarımları (İmparatorluk Şövalyeleri), kostüm tasarımları ile hikaye oldukça özgün ve etkileyici. Ayrıca muhtemelen yapılan en Yıldız Savaşları’msı şeylerden biri. Jan Duursema’nın çizimleri, çizimleriyle gezegenlerin atmosferini yansıtışı adeta olağan üstü ve Legacy’i Legacy yapan şeylerden biri. Serinin en iyi yanlarından biri de yeni üçleme gibi iç bayıltacak türden bir bürokrasi yok, olan da İmparatorluğun Dönüşü filmindekinden biraz fazla o kadar. Hatta bunlar sadece ana karakterlerimizin hikayelerinden uzaklaşıldığı 1-2 sayılık başka karakterlerin o dönemdeki hayatlarını anlatan hikayelerden ibaret diyebiliriz.

legacy-imperial-knights-slained

Seriyi kısaca özetlemeye çalışırsam: Yeni bir Jedi Düzeni kurulmuş fakat bir Sith pususu yüzünden Jedi’lerin nesli yeniden tükenme noktasına gelmiş, Coruscant’ta ise yeni bir Galaktik İmparatorluk kurulmuş fakat bu İmparatorluk Sith’in Karanlık Lordu ve serinin baş kötülerinden (Darth Vader’ı aratmayacak türden bir kötü adam.) olan Darth Krayt tarafından ele geçirilmiştir. İmparatorluk,bu serinin alamet-i farikası olan İmparatorluk Şövalyeleri ve Jedi’lar sürgün hayatı yaşamaktadır. Fakat işlerin tersine dönmesi ve ‘Güç’e tekrar denge gelmesi için hala bir umut vardır; atalarının ‘MİRASINI’ tekrar yaşatacak olan bir Skywalker, Cade…

Neyse size bu seriyi daha çok anlatmak isterdim fakat ‘spoiler’ veripte sizi soğutmak istemem. Fakat maalesef bu serinin henüz ülkemizde bir Türkçe çevirisi yok (Belki ben yaparım, ola ki yapmazsam da sitemizde hala tarafıman çevirilmekte olan Legacy karakterlerinin biyografilerini okuyarak seri hakkında genel bir bilgiye ulaşabilirsiniz.) yani okumak için biraz İngilizce bilgisi gerektiriyor, fakat bana kalırsa biraz uğraşır ve kendinizi zorlarsanız bir sözlüğün yardımıyla da seriyi bitirebilirsiniz…

Star-Wars-Legacy-11

Eğer bir Yıldız Savaşları hayranıysanızve 7. Filme kadar nasıl bekleyeceğinizi bilmiyorsanız size garanti ederim ki Yıldız Savaşları ruhunu yakalamak için bundan daha iyi bir seri bulamazsınız yani kesinlikle okumalısınız. Fakat çok büyük bir Yıldız Savaşları hayranı değilseniz ve çizgi-roman önerisi için buradaysanız ve çoğu çizgi-roman şaheserini okuduysanız Yıldız Savaşları markasına takılmayıp bağımsız bir seri olarak düşünüp okuyabilirsiniz, çünkü kendine has bir tarzı ve anlatımı var. Ve sizi temin ederim ki piyasadaki çoğu değersiz çöpe göre adeta çöldeki bir vaha değerinde. Yani kısacası bu soruyu okuyun, okutturun ve ‘Güç’ sizinle olsun!

Yorumlar