Ana sayfa Dizi / Film Star Wars The Last Jedi İncelemesi (Spoiler içermeden)

Star Wars The Last Jedi İncelemesi (Spoiler içermeden)

PAYLAŞ

Öncelikle, bu yazımın Spoiler içermeyen bir değerlendirmeye sahip olduğunu baştan söylemeliyim.

Son Jedi filminin rüzgarı ile birlikte, ben de son sürat konuya hiperuzay atlayışı yapmak istiyorum izninizle. Star Wars The Last Jedi, genel anlamıyla Star Wars filmleri arasında filmografik yapısıyla iyi bir film olmuş. Filmin yönetmeni Rian Johnson’ın geçmişi itibari ile bu tarz bilim-kurgu-savaş içerikli filmler noktasında pek tecrübesi olmasa da açıkçası bu filmde biz izleyiciye güzel bir etki bıraktı.

Filmde gücün anlatımını beğendim. Star Wars Rebels dizisinde işlenen güç algısının bir devamını burada görüyoruz. Star Wars yeni üçleme için daha önce söylenen ilk filmin Han, ikinci filmin Luke ve üçüncü filmin Leia üzerine kurgulanacağı gidişatta, uzun bir aradan sonra Luke’u aktif bir şekilde görmek bizleri mutlu etti. Savaş sahneleri her Star Wars filmi gibi başarılı ve göz zevkine hitap ediyor. The Last Jedi için oluşturulan yaratıklar da çok şirin ve tatlılar (Porg ve Vulptex gibi). Bu noktadan sonra geriye kalan arkanıza yaslanıp filmin keyfini çıkartmak olacak.


Porg ve Vulptex

Senaryo olarak film içerisinde, Star Wars okuyucusu ve takipçisi olarak, beklentimin biraz uzağında kaldı. Ama genel yorumları dikkate alırsak birçok izleyiciyi mutlu etmiş görünüyor. Film güzel ve akıcıydı. Beklentimin altında kaldığı noktaya değinecek olursak, Disney’in Lucasfilm’i satın alması sonrası oluşan yeni Star Wars evreninin, Disney’in politikası çerçevesinde yavaşça Star Wars’ın sahip olduğu o ağırlıktan uzaklaştığını birçok kişi fark etmiş durumda zaten.

Altını çizmek istiyorum, film kötü değildi lakin Marvel’in Sinematik Evreninde görmüş olduğumuz, filme çok derinlik verilmeden biraz mizah üzerinden ilerlemeyi Star Wars içerisinde de görmeye başladık. Filmin, birçok kesimin beklentisinin biraz aşağısında kalmasının bir sebebi de bu. Çünkü, ortada film içerisinde daha iyi diyaloglar ve hikayeleri daha yere sağlam basılabilen bir şekilde yapılabilecek iken, yüzeysel geçiştirilip, sonrasında o boşlukları çizgi romanlar ve kitaplar ile dolduruluyor olması var. Hal böyle olunca, Star Wars’u her alanda o mistik güç yapısı ile seven insanların biraz kalbi kırılmış oluyor.

Ancak, bu yorumlarımın filmin kötü olduğu anlamını çıkartmanızı istemiyorum. Sadece daha iyi olabilirdi noktasında küçük birer eleştirim. Nasıl ki, herkes Marvel’in Sinematik Evreninin gidişatından memnun olması gibi, zaten filmler güzel ve eğlenceli, aynı şekilde Star Wars’da da hiçbir zaman “kalitesiz! izlenmez bu!”, dedirtecek filmlere imza atılacağını zannetmiyorum.

Yorumlar