Ana sayfa Star Wars Filmler Star Wars The Last Jedi Neden Bu Kadar Eleştiriliyor?

Star Wars The Last Jedi Neden Bu Kadar Eleştiriliyor?

PAYLAŞ

Star Wars The Last Jedi vizyona girdi. Birçok kesim şu ana kadar ki en iyi Star Wars filmi olarak lanse etmiş olsalar da özellikle Star Wars’ı ciddi takip eden önemli bir topluluk, filmi yoğun bir eleştiri yağmuruna tutmuş durumda. Ben de “Star Wars The Last Jedi neden bu kadar eleştiriliyor” konusunu bir değerlendirmek istedim. Star Wars The Last Jedi gerçekten serinin en iyi filmi mi yoksa Canon hikâyeden çıkmasını oylayacak kadar eleştirileri hak eden bir film mi? Bu noktadan sonrası için SPOILER alabileceğinizi unutmayın.


The Last Jedi Rotten Tomatoes puanları

Fikrimi soracak olursanız, ben ne bu film için en iyi Star Wars filmi ne de ciddi eleştirenler kadar “olmamış bu” demiyorum. Her iki kesiminde katıldığım ve katılmadığım noktaları var. Filmi beğenmiş olsam da beklentimin biraz altında kaldığını söylemeliyim. Film, Star Wars serisini sinema noktasında takip edenler için gerçekten güzel bir yapıt. Ancak, kitaplar vs. yönü itibari ile yeni Canon Star Wars evrenine aşina iseniz, sizi biraz “ne oldu şimdi yaa” yorumuna götürmüyor değil hani. Film olay örgüsü olsun, sahip olduğu diyaloglar noktasında olsun, daha iyi bir şekilde yapılabilirdi.

Mesela, Poe Dameron ve Armitage Hux karakterlerinin gelişimini inceleyecek olursak; Poe, bu filmde asi pilot rolünü üstlenmiş durumda. İlk filmde ve çizgi romanlarında kendisini şahsen daha bilge ve lider ruhlu olarak görüyoruz. Filmde Leia’nın yaralanması sonucu, illa kendi kararları doğrultusunda hareket etmesi, bizlere güzel gelmiş olsa da tanıdığımız Poe’dan biraz uzaktı sanki. İkinci olarak, The Last Jedi’yı izlerken en çok içimi kemiren, bir nevi beni sinir küpüne dönüştüren şey, General Hux’un bu filmde oldukça dalga konusu olması idi. Aftermath serisinde gördüğümüz ve sonrasında The Force Awakens’da ki o sert diktatör vari tavırları ile benim saygımı kazanan karakteri, bu filmde açıkça önemli karakterleri öne çıkarma ve birazda işe mizah katma adına bayağı indirgemişler. Benim gözümde yeni Tarkin olan bu abimiz artık bu film sonrası o sert mizacından eser kalmadı.

Filmde First Order cephesinde lider atfettiğim birisini göremiyorum şu an için. Orijinal üçlemede Tarkin, Darth Vader ve Darth Sidious’ı gördüğümüzde, sevdiğimiz karakterlerin başına bir iş gelmesi korkusu ile bu kötü adamlardan çekinirdik. Şu an First Order adına elimde kimse kalmadı.

Star Wars’ın önceki filmlerinde usta – çırak ilişkisinin ciddiyeti, sabır üzerine kurulmak istenen bilgeliği de bu filmde kaybettik sanki. Bu filmde Luke’un pozisyonunu herkes Yeni Bir Umut’taki Obi Wan ya da orijinal üçlemedeki Yoda ciddiyeti ve bilgeliğinde olmasını beklerken (orada da Yoda ilk başta eğitmek istememişti ama yanıldığını anlaması uzun sürmemişti), Yoda’nın bu filmde tekrar görünüp Luke’a ders vermesini belki buna örnek gösterebiliriz. Benim gözüm, Battlefront 2 oyununun hikâye bölümünde Pillio’da oynadığımız Luke’u aradı.

Gücün denge üzerine olan inancı ve sadece aydınlık ya da karanlık tarafa olan bağlılığın doğru olmaması fikri hoşuma gidiyor. Bu filmde Luke’un eski Jedi düzeni eleştirilerini izlerken işte beklediğim kararlılık dedim, sonrasında Yoda ile yaptığı sohbetinde de bir ikilem yaşaması, Luke’un bunca yıl gücü anlamak adına neler geçirdi de hala tam olarak git gel yaşıyor dedirtti. Çünkü, Disney’den sonra Star Wars, gücün denge unsuruna ısrarla ve sürekli ağırlık basmaya başlamıştı. Luke’un ilk başlarda buna örnekler sunması ile burada devam edeceğini düşünmüştüm ki, kitapları yakmak isterken o an çelişki yaşaması ve filmin sonunda Rey’in bildiğimiz buram buram aydınlığa yönelmesinin yanında Luke’un ben son Jedi değilim repliği bende bir kafa karışıklığı yaratmadı değil.

Rey’in hiçbir ışın kılıcı eğitimi almadan ustaca işin içinden çıkması, tamam bu film öncekilere benzemeyecekti ama biraz daha yavaştan ustalaşmaya doğru gittiğini görmeyi isterdim. Birden karşımıza filmin sonunda onlarca kayayı kaldırırken titreme bile hissetmeyen bir Rey çıkınca yadırgamadım ama diğer türlüsünü tercih ederdim. Snoke’un Kylo Ren’i aşağılarken dediği, daha önce hiç eline ışın kılıcı almamış bir kıza yenildin lafına hak veriyorum. Hadi ilk filmde kendisi ciddi yaralanmıştı, oradan açıklama getirebiliriz lakin bu filmde onun gücünün emarelerini adım adım bize hissettirebilirlerdi. Leia’nın uzay boşluğundan geri dönüşü de bende bir tebessüm bıraktı. O an Luke’u duyup hissetse ve onun yönlendirmesi ile bir şekilde zorlanarak gitse güzel olmaz mıydı? 😊

Bu yazdıklarımla belki filmin çok gerçekçi gözükmesini istediğimi ve yanıldığımı düşünebilirsiniz. Lakin eleştiride bulunan birçok kesimin az çok benle aynı kanıyı paylaştığını düşünüyorum. Film güzeldi, ancak film sonunda önceki serileri izlerken yaşadığım heyecanı bu sefer hissedemedim. Bir burukluk vardı içimde.

Star Wars bunca zaman filmlerinde iyi ve kötü ayrımını çok net yapan, güç noktasında eğitime önem veren bazı gerçekleri vardı. Belki yeni Star Wars evreninin bu gerçekleri bir noktada terk etmesi, bu beklenti içerisinde sinemaya giden izleyenleri üzmüşte olabilir. Ama, Disney’in illaki film noktasında her kesime hitap edecek bir işe imza atması gerektiğini düşündüğümüzde fazla eleştirel yaklaşımlarda bulunmanın doğru olmadığı aşikar. Şunu da belirtmeden geçmemek lazım, Collider internet sitesi, film yönetmeni Rian Johnson ile yapmış olduğu söyleşi sonucu, filmin Blu-ray versiyonunda 20 dakikadan fazla kesilmiş sahnelerin ekleneceğini yazdı. Belki de bu sahneler ile bir bütün olarak tekrar filmi izlediğimizde eleştirilerimizin birçoğuna cevap olabilecek sahneleri görebileceğiz.

Yorumlar