Ana sayfa Star Wars Filmler Star Wars The Last Jedi Teaser İncelemesi – Jediların Sonu Mu Geliyor?

Star Wars The Last Jedi Teaser İncelemesi – Jediların Sonu Mu Geliyor?

PAYLAŞ

Bildiğiniz gibi The Last Jedi’ın teaser’ı yayımlandı. Teaser’da Luke’un son sözü, Rey’in griye kayması gibi birçok ipucu vardı. Gelin bunlara hep birlikte göz atalım. Fakat henüz izlemediyseniz, buyurun teaser:

 

 

• Teaser Rey’ine nefes nefese kaldığı bir sahne ile başlıyor. Bu sahnede Rey yüksek ihtimalle içindeki karanlıkla yüzleşiyor. Tıpkı Luke’un Dagobah’taki mağarada yaptığı gibi. Buradan da anlaşılacağı gibi Luke eski yöntemlerden vazgeçmemiş 🙂

• Sonraki sahne Luke Skywalker’ın “Nefes al, sadece nefes al. Şimdi, eriş.” repliği ile devam ediyor. Burada “eriş” dediği şey tabii ki Güç. Zaten Rey’in etrafındaki taşların oynamasından da anlaşılıyor bu.

•Ardından Luke “Ne görüyorsun?” diye soruyor ve aldığı cevap “Aydınlık” oluyor ve Leia, Galaksi haritasına bakarken görülüyor. Fakat Leia’nın duruşu eski güçlü duruşlarından değil. Han Solo’nun ölümüyle çökmüş gibi duruyor.

• Ardından Rey “Karanlık” diyor ve sahne Kylo Ren’in parçalanmış maskesine dönüyor. Bu sahnede olabilecek 3 senaryo var. Birincisi, Kylo Ren başarısızlığına sinirlenip sağı solu yıkıp maskesini de parçalamış olabilir. İkincisi, Snoke Kylo Ren’in başarısızlığına sinirlenip maskesini parçalamış olabilir. Üçüncüsü ise maske, Kylo’nun Rey veya Luke ile girdiği bir düelloda parçalanmış olabilir.

Bu sahnede dikkat edilmesi gereken üç şey var:

-Birincisi, parçalanan tek şey Kylo’nun maskesi değil. Maskeyle beraber etrafta birçok cam kırığı da vardı. Yani bir dövüş sahnesi olmuş olması olası. Dediğim gibi, Snoke, Rey veya Luke ile bir dövüşe girmiş olabilir.

-İkincisi, maskeden çıkan dumanlar. Bu da bize gösteriyor ki maske ışın kılıcı veya lazer silahı ile parçalandı.

-Üçüncüsü ise arka planda Darth Vader’ın nefes sesi ve Obi-Wan’ın sesini duyuyoruz. Konumuzla alakalı olmasa da güzel bir ayrıntı olmuş.

• Gelelim bir sonraki sahneye. Eski bir Jedi Tapınağı’na benzeyen bir mekanda üstünde Jedi Tarikatı’nın amblemi olan bir kitap var. Ardından bir el kitaba dokunuyor. Ben ilk izlediğimde bu kişinin Poe veya Finn olduğunu düşündüm. Leia tarafından bir göreve gönderilmiş olabilir.

Bu sahnenin sonunda Rey’in “Denge” dediğini duyuyoruz. Bu kelime fragmanın en önemli, en kilit kelimesi. Bunun hakkında yazacaklarım çok olduğundan yazının sonunda bahsedeceğim.

•Bir sonraki sahnede Rey’in Luke tarafından eğitildiğini görüyoruz. Oradaki bir taşın üstünde Yoda’nın olduğunu söyleyenler var fakat ben buna ihtimal vermiyorum.

Neyse efendim, sahnenin sonlarında Luke’un “Çok daha büyük bir şey” dediğini duyuyoruz. Burada bahsettiği şey Force olabilir. Karanlık ve aydınlık taraftan çok, sadece Force.

•Bu sahneyle beraber aksiyon sahneleri başlıyor. Bu sahnelerde değinmek istediğim tek bir şey var. O da AT-AT’lere doğru uçan, arkasından kırmızı dumanlar çıkaran yeni gemiler. B-Wing’lere benzeyen bu gemilerin, AT-AT’lerin görüşünü kapamak için bir duman yaydığını düşünüyorum.

Diğer sahneler aksiyonun tavan yaptığı sahneler. Kylo Ren, Rey, Finn ve Poe’yu bir kez daha görüyoruz bu sahnelerde.

•Fragmanın en önemli sahnelerinden biri ise Luke’un R2-D2 ile yıkılmış Jedi Tapınağı’nın önünde durduğu sahne. Bu sahneyle birlikte anlıyoruz ki filmde bol bol geçmişe gideceğiz.

•Sonraki sahnede Phasma’yı görüyoruz. Flashback olup olmadığı belli değil fakat Phasma’nın bir şekilde Starkiller Base’den kurtulduğunu biliyoruz. Hatta yakında nasıl kurtulduğuna dair bir seri bile çıkacak.

Sıradaki sahnemiz, herkesin beynini yakan Luke’un sözleri. Fakat buna değinmeden önce, atladığım “Denge” mevzusuna girmek istiyorum.

“Denge” denilince herkesin aklına eminim ki Gri Jedilar geliyordur. Fakat denge dediğimiz şey bundan ibaret değildir.

Denge kavramı eski evrende karşımıza çıkan ama yeteri kadar görünmeyen bir kavramdı. Fakat Disney son zamanlarda özellikle dengeye vurgu yapıyor birçok yerde. Rebels animasyonunda Obi-Wan’ın, Luke’un Seçilmiş Kişi olduğunu söylemesi gibi.

Peki nedir bu denge?

Denge genel olarak “karanlığın ve aydınlığın eşit olarak kullanılması” olarak görülse de olay o kadar basit değil. Unifying Force yani Birleştirici Güç dediğimiz bir felsefeye göre aydınlık taraf veya karanlık taraf diye bir şey yoktur. Force her şeydir, her şey de Force’tur. Living Force felsefesi de buna benzer fakat ince farklılıkları vardır.

Özellikle eski evrendeki Yeni Jedi Tarikatı’nın Jediları bu görüşü benimserdi. Güç’ü bir bütün olarak görüp kendilerini karanlığa teslim etmezler, ondan korkmazlardı.

Özellikle Luke Skywalker, eski evrendeki “denge” tanımının karşılığıydı. Jedi olmasına rağmen yeri geldi mi karanlık tarafı da kullanmaktan çekinmezdi. Hatta kurduğu Jedi düzeninde, eski düzenden farklı olarak duygular bastırılmazdı. Evlilik, aile gibi kavramlar serbestti.

Peki neden bu kadar önemli bu denge?

Çünkü Rogue One’ı saymazsak şu ana kadarki tüm filmler saf aydınlığın ve saf karanlığın çatışması olmuştu. Her filmde illaki kötülüğü ve iyiyi temsil eden bir karakter olurdu. Fakat The Last Jedi ile birlikte olaya yeni bir boyut gelecek ve denge kavramı da filmlerde ilk defa işlenilmeye başlanacak.

Yayımlanan posteri incelediğimizde ise resmen bir şaheser görüyoruz. Rey’in tuttuğu kılıcın başında mavi renkler gözümüze çarpıyor. Bu aydınlığı temsil ediyor.

Kılıcın en uç noktası ise kırmızı. Yani karanlığı temsil eden renk.

Ve ikisinin tam ortasında, karanlık taraf ve aydınlık taraf arasında kalmış bir renk. Dengenin rengi, beyaz.

Seçilmiş Kişi olayına gelirsek, Rebels animasyonunda Obi-Wan’ın, Luke’un Güç’e dengeyi getirecek kişi olduğunu söylediğini biliyoruz. Bu fragmanla ise bu söz iyice kuvvet kazanıyor. Dengenin bu kadar bastırılarak ön planda tutulması bunun en büyük göstergesi.

Aynı zamanda Luke, fragmanın sonunda Jediların sonunun geldiğini söylüyor. Bu repliğin değiştirilerek koyulduğunu düşünenler var. Fakat Luke’un ağzına bakarsanız bu repliği cidden söylüyor. Yani Luke ve Rey, ciddi anlamda kalan son Jedilar olabilir.

Peki Luke Neden Böyle Bir Şey Söyledi?

Bunun hakkında birkaç teori var. Birincisi, Luke kendisinin Seçilmiş Kişi olduğunu öğreniyor ve Güç’e denge getirmek için karanlık ve aydınlık tarafın olmadığı, sadece Güç’ün olduğu bir düzen oluşturmak istiyor.

İkinci bir teori ise Luke’un Jedi Akademisi’nin yıkılması sonucunda Jediların sadece Galaksi’ye savaş getirdiğini düşünüp tekrar bir Jedi Düzeni kurmayı reddetmesi. Biliyorsunuz ki Luke yeni bir Jedi Düzeni kurmasaydı karanlık taraf yükselmeyecekti. Bunun pişmanlığını yaşayan Luke, son bir kez daha karanlık tarafı Jedilarla birlikte yok edip barışı getirmek istiyor. Tıpkı Vader’ı aydınlığa döndürüp, Sidious’ı yok etmesi gibi.

Bu yazıyı yazarken aklıma gelen başka bir teori ise Luke’un Snoke’un gücü karşısında umutsuzluğa düşüp bu lafı söylemesi. Rey büyük ihtimalle Luke’tan onu eğitmesini isteyecek, Luke ise çoktan yenilgiyi kabul ettiği için bu istediği reddedecek. Zaten bu repliği sözlerken karamsar bir şekilde durmuyor mu? “Jediların sonu geldi” deyip mağaradan çıkacak gibi bir hali var. Sonrasında ise Rey veya başka biri onu bir şekilde ikna edip eğitime başlayabilirler. Tıpkı The Empire Strikes Back’te olduğu gibi.

Yazıyı bitirmeden önce son bir şey daha söyleyeyim. Bu fragmanın yeterince heyecan yaratmadığını, hiçbir şeyi göstermediklerini düşünenler var. Haksız değiller elbet. Fakat bu tam bir fragman değildi. “Teaser” idi. Asıl fragman yani “Trailer” daha çıkmadı. O yüzden hemen umudunuzu kesmeyin.

 

Dipnot: Ben bu yazıyı yayımlamaya hazırlanırken Rebels 4. Sezon fragmanı yayımlandı. Ve orada Kanan “Biz dengeyiz Ezra.” diyor. Disney ciddi ciddi denge mevzusuna giriyor.

 

 

Yorumlar