Ana sayfa Star Wars Star Wars the Old Republic ve Platon’un Daha Eski Republic’i Üzerine

Star Wars the Old Republic ve Platon’un Daha Eski Republic’i Üzerine

PAYLAŞ

Jediların nihai amacı barış ve adalettir. Obi-Wan, Luke Skywalker’a ışın kılıcını ilk kez sunarken, Jedi Şövalyeleri’nin Eski Cumhuriyet’teki barış ve adaletin koruyucusu olduklarını açıklıyor. Eğer gerçekten “Old Republic” hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsak, garip bir şekilde Platon’un,  Cumhuriyet’e ait çalışmalarına dönmeliyiz. Platon, ideal bir toplumun, toplumda barışı ve adaleti korumak için bir grup erdemli savaşçı yetiştirmesi gerektiğini ileri sürer. Platon’un öngörülerinin, Star Wars evreninde karşılaştığımız gibi galaktik boyutlarda olmadığı doğrudur. Platon’un öğretileri, Yıldız Savaşları galaksisine yansıtılmıştır. Platon’un savaşçı tanımıyla Jedi şövalyelerini ve Jedi üstadlarını karşılaştırırsak bu konuda daha zengin bir anlayış kazanmamız olası. Bu anlayışla hayatlarımızı da yaşamak mümkün, adalet içinde (Yoda sesiyle).

Platon, sonucunda iyilik ve adalet erdemine sahip olacağını düşündüğü savaşçılara uzun ve titiz bir eğitim dönemi öngörür. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar, iyilik ve adalet ile ilgili erdemlerde kendilerini geliştirdikleri için toplumu koruyacakları konusunda kararlı olurlar. Platon’a göre, yaptığımız bir işin doğru olup olmadığını, erdemli kişinin o işi yapıp yapmayacağı belirler. Erdemli kişi olmak için ise katı disiplinli bir eğitime vurgu yapılmaktadır, tıpkı Jediların aldığı gibi. Platon’un gerektirdiğine inandığı testlerdeki ilk adım, geleceğin muhafızları için zor bir beden eğitimidir. Ancak, bu eğitimin amacı sadece kas gücü değildir. Daha ziyade, ruhu ve aklı geliştirmek için üstlenilmiştir. Vücudunuzu zihinsel emirlerine uyması için eğitmediğiniz sürece diğer konular üzerinde daha da fazla zihinsel kontrol sağlamak adına yolda ilerlemeniz için gerekli olan güce kendi içinde sahip olamayacaksınız, der Platon. Son olarak da belirtir ki; uygun fiziksel eğitim, cesaret ve dayanıklılık erdemlerini üretir. Ancak entelektüel gelişimin dışlanmasına yönelik eğitim, bir kişinin sert ve vahşi hale gelmesine neden olabilir.

Platon’un “Republic” eserinde fiziksel ve mental eğitimin birbirinden ayrı tutulmadan verilmesi şartını gördüğümüz gibi, bunu Star Wars’ın “Old Republic” serisinde de görürüz, ayrıca Luke’u eğitirken Yoda’da da görürüz. Jedilar bildiğiniz gibi eğitim sürecine bebeklikten başlarlar. Ancak siz de Luke gibi geç bir eğitim almak istiyor olsaydınız, muhtemelen bu eğitim Yoda’nın Luke’a verdiği gibi olurdu. Bu eğitimin özelliği, Luke’un bilincinin gelişmiş olmasından ötürü iyiyi, kötüyü, gücü sorgulamasındandır. Aynı şekilde, Platon’un Cumhuriyeti, öğretmen ve öğrenciler arasında, Sokrates ve “padawanları” arasında, adalet ve adaletsizlik, iyinin doğası ve ideal cumhuriyeti sorgularken soru-cevap arası etkileşime sahiptir.

Yoda’nın Luke üzerinde uyguladığı Jedi eğitiminin ilk adımı, fiziksel açıdan çok önemlidir. Onun amacı sadece Luke’un dayanıklılığını artırmak değil, aynı zamanda Jedi disiplin ve kararlılık erdemleri içinde bir denge sağlamaktır. Dayanıklılığını geliştirerek, bir Jedi padawanı, içindeki doğuştan öfkeye rağmen zorluklarla yoluna devam etme kapasitesine sahiptir. Görünüşte aşılmaz engeller ve yenilgi karşısında uğraşmaya devam etmeyi öğrenir. Kendini kontrol ile gelen bu dayanıklılık, hedeflerine ulaşmak için uzun bir süre boyunca mücadele edebilme becerisine sahip bir padawanın yetişmesini sağlar. Dagobah’ta, Jedi Master genç öğrencisinin sınırlarını zorlar. Bu zorlu mental ve fiziksel eğitimle birlikte, galaksinin en güçlü Jedı’ının temelleri atılmış olur.

 

 

Kaynak

Star Wars and Philosophy: More Powerful Than You Possibly Imagine, Kevin S. Decker

Yorumlar