Ana sayfa Star Wars Canon Star Wars: The Rise of Skywalker fragman ve incelemesi!

Star Wars: The Rise of Skywalker fragman ve incelemesi!

PAYLAŞ

Star Wars: The Rise of Skywalker, seriye veda edeceğimiz bu son filmin son resmi fragmanı Amerika saati ile pazartesi akşamı yayınlandı. Fazlasıyla duygusal ve epik sahnelerden oluşan fragman bazı hayranları çok mutlu edemese de beni bayağı bir heyecanlandırdı ve uzun süredir, kopmuş olduğum Star Wars havasına beni yeniden sokmayı başardı. Gelin önce yeniden fragmanı izleyip sonrasında neler olabilir neler gördük onları bir konuşalım.

Rey, Luke’un 4. Bölümde ışın kılıcı ile kendini eğittiği sahneye referans iki nesneyi burada görüyoruz. Luke’un kafasına taktığı kaska benzer (belki de odur) bir kask ile Jedi’ların ışın kılıçları eğitimlerinde kendilerine lazer gönderen o küçük topunda (İngilizce adı “Marksman-H training remote”) yer aldığı bir sahne ile fragman başlıyor. 

Bu gezegen için ilk başta Endor olabilme ihtimalini düşündüm ama Direnişin yeniden toplanıp bir araya geldiği yer olma ihtimali daha yüksek olabilir.

Ardından bolca göreceğimiz Death Star 2 olduğunu düşündüğüm kalıntılar arasında, Assassin’s Creed yada Tomb Raider oyunundan aşina olduğumuz bir sıçrayış ile dolaşan Rey tekrar ekrana geliyor. Sonrasında Poe Dameron’ın “Biz yalnız değiliz!” cümlesi eşliğinde bir araya gelmiş Direniş’i görüyoruz.

Burada toplanmış isimler arasında Lando, Poe, Finn, Chewbacca, C3PO, Dominic Monaghan’ın direniş karakteri ve Aftab (Amiral Gial Ackbar’ın oğlu) yer alıyor. 8. filmin sonunda İlk Düzene karşı koyacak kimse kalmadı kanısını, Star Wars Resistance ve sonradan çıkan içeriklerle doğru olmadığını görmüştük. İmparatorluk yıkıldıktan sonra Asiler için çalışan birçok kişi galaksiye dağılıp kendi hayatlarına devam etmişler. Bunlardan biri Resistance animasyon serisinde tanıştığımız Jarek Yeager. Bu filmde İmparatorluk tehlikesinin yeniden alevlendiğini fark eden Eski Asi üyeleri tekrardan toplanıp, İlk Düzen karşı savaşmaya başlayacak. Geçen hafta Wedge Antilles’in da filmde yer aldığını öğrenmiştik.

Rey, Death Star 2 kalıntılarında kendi kimliği ve geçmişi ile ilgili bir keşifte gibi. 8. filmde bocalayıp bu filmde herkesi memnun edecek bir sonuca bağlayacaklarını açıkladıkları Rey’in geçmişi mevzusunda, bu sahneler kilit rol oynayabilir. Önceki fragman da fazla gaza gelinip ortaya bolca atılan varsayımlara çok katılmıyorum. 

Rey’in geçmişi konusunda beklentim, eğer bir yerlere ve bir şeylere bağlanacaksa, Midi-chlorianları manipüle edip ortaya bir canlı varlık getirebilmiş bir Sidious’un bunun bir benzerini tekrar deneyeceği su getirmez bir gerçek. Rey, bu deneyin bir parçası olabilir. Yada Klon Savaşları ve Rebels animasyon serilerinde gördüğümüz Sidious tarafından kaçırılan güce duyarlı bebeklerden biri olabilir. Jakku savaşında bir aile tarafından alınan ama sonra güce duyarlı olmasının yada Sidious’un deneyleri sonucu arada açığa çıkarttığı bir sonuç neticesinde korkan yeni ailesi tarafından terk edilmiş bir Rey…. Çevremi eleştirirken bende biraz fazla abartıp sallama sınırlarımı burada kesip fragmana geri dönüyorum.

Evet, Darth Sidious filme geri dönüyor, lakin nasıl? Uzun süredir bekledim replikleri ve ona ait olduğu aşikar 1981 yılında Ralph McQuarrie tarafından çizilen, o dönem 6. film için düşünülen taht konsept çalışmasını JJ bu filmde kullanarak evrene dahil etmiş oluyor. Ancak, Palpatine hakkında biraz da fragmanın sonuna doğru konuşmak daha doğru olur.

Aftermath, kitaplarında Jakku savaşı sırasında imparatorun emri ile güvenilir subaylar ve gemilere gelen mesaj sonrası ortadan kaybolan büyük bir imparatorluk gücünün geri dönüşünü filmde göreceğiz. Ama bu geri dönüş nasıl olacak? İlk Düzen adı altında mı yoksa İlk Düzen, gücünü kaybetmiş İmparatorluğun geri dönüşü için kullanılan bir basamak hükmünde onu yeniden ayağa kaldıracak gizli bir plan mı?… 

Bu film beklenildiği gibi devasa bir savaşa sahne olacak ki, İmparatorluk tehdidini iyi bilen bir galaksi için bu tehdide karşı birlik olmak zor da olsa kaçınılmaz gibi. Neredeyse her Star Wars yapımının kendine ait gemi yapılarını şu tek karede gördük. Direniş her kesimden büyük bir ordu toplayıp, galaksinin kaderini net bir şekilde belirleyecek savaşa girerken, Millennium Falcon onlara öncülük edecek. Arka planda Rebels’dan Hera’nın gemisi Ghost’tan, yeni gelecek The Mandalorian dizisindeki baş karakterin gemisinin yanında hatta en arkalarda Klon Savaşlarından kalma Ayrılıkçı gemilerinden Ticaret Federasyonu tarafından kullanılan Droid Kontrol Gemisi Lucrehulk-class Battleship bile var. 

Fragmanın en duygu yüklü anı C3PO’ya aitti. Star Wars hayranları bilirki, Falcon’un çok değerli bir navigasyon sistemi vardır. Solo: A Star Wars Story filminde gördüğümüz üzere Lando biricik droidi L3-37’yi kurtulabilmeleri için geminin sistemine yüklemişti. Burada da buna benzer bir fedakarlığı C3PO yapıp, Direnişi çok önemli bir eşikten geçirecek ama kendisine hüzünlü bir veda edeceğiz gibi. Tüm Star Wars filmlerinde hep birilerinin sahibi olarak kendini takdim eden ve gören bu protokol droidinin, ilk defa çevresindekilere dostu olarak görmesi, duygularımızı tavan yapan bir diğer kaide oldu. 

Bir Star Destroyer’in üzerinde yer alan bu atlı(!) birliklerin ne gibi görevi olduğunu bilmesekte, bu filmin evrenin her yerinden toplanan Asi ve Direniş birliklerinde yine bolca ırk ve canlı çeşitliliği göreceğiz. 

Bir diğer dikkat çeken bir sahnede, büyük ihtimal Rey’in öngörü içinde olduğu bir yerde, (Rey, Luke’un Degobah’da mağarada Vader ile yüzleşmesi gibi, burada da arka planda Luke’un söylediği üzere güç içinde bir yerde Kylo ile yüzleşiyor gibi) elinde ilginç bir hançer taşıyan Rey, boğuşma anında Vader ile ilgili olduğunu düşündüğümüz bir şeyi parçalıyor. 

Gelelim fragmanın en gizemli yerine. Darth Sidious gerçekten canlı kanlı bu sahnede Rey’in karşısında mı duruyor? Yoksa bu mekanik aksan İmparatorun mesajlarını ileten Sentinel’lerden biri mi? Sidious ölüm sonrası planında belki de zihni ve düşüncelerini aktardığı bir Robotik aksana kendi bilincini transfer etmeyi başarıp, geriye kalan birlikleri bu şekilde idare ediyor olabilir mi? Artık bunlar 9. filmin çözüme kavuşturacağı en büyük gizemlerden…

JJ. Abrams, her ne kadar çok iyi bir senaryo yazarı olmasa da yönetmen olarak oldukça başarılı bulduğum isimlerden biri. Bu filmin çekimleri olsun, savaşın epikliği vs. en güzel şekilde ekrana yansıtacağından şüphem olmasa da eğer filmin hikayesi ve senaryosu da bu inanılmaz görsel şölene doğru orantılı gidebilirse, biz Star Wars severleri yıllar sonra mutluluk ile sinemadan ayrılmamıza sebep olacak bir film bekliyor olacak.

Peki, sizler Star Wars: The Rise of Skywalker fragmanını nasıl buldunuz? 

Yorumlar