Ana sayfa Star Wars Canon Star Wars: The Rise of Skywalker incelemesi (Spoiler yer almaz)

Star Wars: The Rise of Skywalker incelemesi (Spoiler yer almaz)

PAYLAŞ

Star Wars: The Rise of Skywalker… Serinin son filmi bu hafta vizyona girerek Skywalker Saga’nın bitişini resmi olarak ilan edecek. Her dönem ve jenerasyonda kendine yer edinen hikayeler – maceralar, böylece bizlere artık veda etmiş olacak. Luke isminde bir çocuk ile başlayan serüvenimiz, iyiliğin ve kötülüğün saf rekabetini bizlere gösterdi. Ardından gölgesinden kurtulamayan bir Anakin’in duygusal ve üzücü dönüşümü, yüreklerimizi dağladı. Artık Rey’in başrolde olduğu yeni serüvenin de sonuna gelmiş olduk.

Şunu belirtmeliyim, The Last Jedi sonrası oluşan iki cepheye de ait değilim. Star Wars sevgim Original üçlemeden geldiğinden benim için kolay kolay onların yerini alabilecek bir Star Wars filmi gelir mi, orasını bilemiyorum. Ancak bu yaşanan gerilimde her iki tarafında kabul ettiğim ve reddettiğim yanları var. Güç Uyanıyor, her ne kadar 4. filmin bariz bir kopyası olsa da benim için bir başlangıç filmi olarak yeterliydi. Son Jedi, film kalitesi olarak gerçekten muazzam olsa da o eski Star Wars ruhunu kaybettiğimizin artık resmi ilanıydı.

Gelelim yeni filmimiz The Rise of Skywalker’a… Filmin gösterimi sonrası sinemaya bir dönüp baktığımda, genel olarak beğenildiğini gördüm. Evet, bu film Star Wars severler arasında Baby Yoda’dan sonra bir birlikteliği getirebilecek bir yapıya sahip olabilir. Filmi izlerken, işleyişi ve anlatım tarzını çok Avengers: Endgame’e benzettim. Herkesi memnun etmek isteyişleri, açık ve bariz filme yansımış. Bu da profesyonel olarak baktığımızda ortaya ne yazık ki iyi bir filmden çok, hani bu üçleme elimizde patlamadan bir an önce bitirelim havasında noktalanmış.

Rey’in başrolü çektiği son üçleme ne yazık ki fanlar, yönetmenler ve yapımcılar arasında dönen tartışmalara heba gitti desem yanılmayacağımın kanaatindeyim. The Last Jedi izledikten sonra memnun kalmayan bir kişi olarak, son film onun kaldığı yerden devam etmeye çalışsa, sinema kalitesi olarak daha iyi bir bitiş olurdu. Bu saatten sonra yeni bir Star Wars üçlemesi gelecekse, lütfen tek bir isim bu üçlemeyi yönetsin ve şu an yaşadığımız kargaşa hiç olmasın temennisi içerisindeyim.

J.J. Abrams epik filmler konusunda başarılı bir isim. Bu filmde fazlasıyla epik sahneler barındıran dolu dolu bir yapıt. Olaylar çok hızlı ve durmadan ilerliyor. Karakterlerimiz bir oradan bir oraya, o görev senin bu görev benim savrulup duruyorlar. Gidişattan oraları zaten çok dikkate alır mısınız? Orası meçhul… Fan servis bir film olduğu kesinlikle doğru. Bu zamana kadar fanlar ne görmek istiyorsa, filme onlar belli aralarla yedirilmiş. J.J. her çektiği filmde göndermeler ve fan servis işleri hep kullanırdı. Ama bu tamamen tepe noktası işi diyebilirim.

J.J., The Last Jedi’da sorguladığımız şeylere yeri gelmiş açıklama getirmeye çalışmış, yeri gelmiş en baştan düşündüğü Star Wars üçlemesini oluşturmaya gayret etmiş. Bu da biraz yavan ve kafa karıştırıcı duruyor. Mesela bir örnek vermek gerekirse, 7. filmde herkes kim bu Rey sorusunu sorup durdu. 8. filmde Rey’in kimliği önemli değil, Gücün ve Rey’in sahip olduğu kişilik asıl önemli olan konu oldu. Ve The Last Jedi için de sevdiğim konulardan biriydi. Artık insanlar hep bir kökene yada geçmişe ait olmak zorunda olmamalı. Gına gelmişti bu konulara. Ama döndük dolaştık yine oraya gelerek haydaaa dedik.

Film bu zamana kadar izlediğim tüm Star Wars yapımları arasındaki en fantastik filmlerden biri ayrıca. Çok fazla somut ve nesnel güç kullanımı var. Normalde, hep Güç odaklı mistik bir ilerleyişe sahip olan eski filmlere nazaran, bende biraz sanki bir bilgisayar oyunu oynuyormuş hissi uyandırdı. Hani bu tarz işleri sevenler için güzel sahneler olarak akıllarında kalacak. Ama artık şunu kabul ediyorum ki, yeni dönem Star Wars böyle. Bunu kabul ederek izlemeniz, filmden daha fazla keyif almanız ile doğru orantılı. Aynı Marvel yapımlarından aldığımız keyif gibi.

Film çıkışı yanımda ki herkes bir kez daha izleriz havalarındaydılar. Bu yüzden önceden eleştirmenler tarafından verilen not her ne kadar doğru olsa da filmi, bir bitiş hikayesi olarak her şeyi barındırmasıyla seveceğinizi düşünüyorum. Sorguladığım ve eleştireceğim çok konu çıkar, ama bu filmden aldığım zevkin önüne engel değil. Ama şunu da kabul etmek durumundasınız. Her ne kadar bir seriye bağlı olsanız da ve ona sevgi besliyor olsanız da ortada bir realite var. O da filmin birçok konuda ne yazık ki çok başarılı olmadığı sonucu.

Filmin hemen başında İmparatorumuzun nasıl geri geldiğini öğreniyoruz. O konuyu çok beklemenize gerek kalmayacak. Leia için önceden söylendiği gibi 7. filmde kullanılmayan sahneleri bu filmde kullanılmış. Karakterler önceki filmlere göre fazlasıyla olgunlar. Hal, hareketleri ve söylemleri noktasında. Bir Star Wars klasiği olarak farklı, yeni ırklar ve canlılarla da karşı karşıyayız. Luke yada başka Jedi’lar görecek miyiz diye sorarsanız da, o da filmde keşfedeceğiniz kendi sürpriziniz olsun.

Aslında bölüm bölüm detaylı bir inceleme yazmak isterdim ama hem spoiler verebilme korkusu hem de sizlerin film zevkinizi çok da yönlendirmiş olmama adına sözlerimi burada kesiyorum. Beklentiniz çok yüksek olmasın. Yüksek beklenti içinde hayal kırıklığı yaşabilirsiniz. Rey’in kendisine daha çok odaklı bir yapım izliyor olacaksınız. Bunu unutmamanız gerekli. Çok fazla detay ve gönderme barındırıyor. Bunları keşfederken keyif almanız temennisi ile…

Yorumlar