Ana sayfa Star Wars Canon STAR WARS’ UN KADIN KARAKTERLERİ

STAR WARS’ UN KADIN KARAKTERLERİ

PAYLAŞ

Star Wars orijinal üçlemesi devasa bir hayran kitlesine sahip fakat kendi hayran kitlesi arasında bile eleştirildiği çok fazla konu var. Bunlardan biri karakterlerin çeşitliliği konusu. Farklı ırklardan çok karakter olmaması ve kadın karakterlerin azlığı serinin uzun süre eleştirilmesine sebep olmuştur. Disney’ in internet serisi Forces of Destiny’ nin çıkmasıyla Star Wars bu sefer farklı eleştirilerle karşı karşıya kalmıştır. Hem animasyonların “Disney prensesi animasyonları” gibi olmasını hem de küçük yaştaki kız çocuklarının ilgisini çekmekteki asıl amacın sadece oyuncak satmak olduğunu eleştiren büyük bir hayran grubu mevcut. Ben Star Wars’ u olabildiğince yaşadığımız dünyadan ayrı tutmaya çalışan bir “fanboy” olarak sizlere tüm bu eleştirilerden bağımsız bir şekilde bilgi vermek ve bazı sevdiğim karakterleri anmak amacıyla bu yazıyı yazdım. Unutmamak gerekir ki Star Wars Evreni çok geniş bir evren ve bu yazı için karakterleri hem canon hikaye içinden hem de film ve dizilerde daha etkili olmuş, dakika almış karakterler arasından seçerek biraz daha dar bir yelpaze içinde çalıştım. İyi okumalar.

NOT: Star Wars evreninde Yavin Savaşı milat sayılır. Bu yüzden takvimde yıllar savaşın geçtiği sene 0 sayılarak Yavin Savaşı’ ndan önce 10 ya da Yavin Savaşı’ nda sonra 10 gibi kullanılır. Yazıda bir çok kez doğum tarihi belirtileceği için YSÖ ve YSS kısaltmaları kullanılacaktır.
NOT #2: Rey, Rose, Amilyn Holdo gibi The Last Jedi’ da ya da the Daugther gibi Klon Savaşları’ nda gördüklerimiz hariç ekstra bir bilgiye sahip olmadığımız karakterler bu listeye dahil edilmemiştir. Bilgiler arttıkça yazının ikinci kısmı hazırlanacaktır.

LEİA ORGANA
Polis Massa’ da Yavin Savaşı’ ndan 19 sene önce doğan Prenses Leia Organa Anakin Skywalker ve Padme Amidala’ nın çocuğudur. Babasından korunması amacıyla kardeşi Luke’ tan ayrılılan Leia annesinin yakın arkadaşı ve senatoda destekçisi olan Alderaan senatörü Bail Organa ve eşi Prenses Breha tarafından büyütülmüştür. Hayatını galaksinin kurtuluşuna ve özgürlüğüne adayan Leia Amidala Skywalker Organa Solo Yeni Cumhuriyet’ in kuruluşunda büyük rol oynamıştır. Babasının Darth Vader olduğu öğrenildikten sonra güvenilirliği zamanla düşmüş ve Senato’dan uzaklaştırılmıştır. Daha sonra kendisine inanan ve güvenen insanlarla  Direniş’ i kurup başına geçerek İlk Düzen’ e karşı mücadeleyi yönetmiştir.

PADME AMİDALA
YSÖ 46 senesinde doğan Padme Amidala eski Naboo kraliçesi ve senatörüdür. Kızı Leia gibi kendini galakside özgürlüğün ve barışın hüküm sürmesine adamıştır. Klon Savaşlarının başında Anakin Skywalker’ a aşık olur ve onunla gizlice evlenir. Darth Vader’ ın yükselişiyle aşık olduğu adamın bir canavara dönüşmesinin verdiği acıya katlanamaz ve YSÖ 19 senesinde çocukları Luke ve Leia’ ya hayat verdikten sonra ölür.

AHSOKA TANO
YSÖ 36 senesinde, Shili gezegeninde doğan Ahsoka Togruta ırkındandır ve Anakin Skywalker’ ın padawanıdır. Klon Savaşlarında padawan olarak görev alan Ahsoka savaşın sonlarına doğru Jedi Tapınağına yapılan bir saldırıyla suçlanınca ve Jedi Konseyi ona destek çıkmayınca kendi isteğiyle Jedi Düzeninden çıkmıştır. Mandalore kuşatmasında Rex ve 501. Lejyonun bir kısmıyla neredeyse Darth Maul’ u yakalamak üzereyken Order 66’ in verilmesiyle Maul’ u elinden kaçırır, öncede kafasındaki çipi çıkaran Rex sayesinde gezegenden kaçar. Bu olaydan yıllar sonra Asiler için “fulcrum” takma adıyla istihbarat sağlayan Ahsoka’ nın Malachor’ da Darth Vader ile yaptığı düello sonucunda hayatta olup olmadığı hala kesin olarak bilinmemektedir.

HERA SYNDULLA
YSÖ 29 yılında Ryloth gezegeninde doğan Hera bir Twi’lek’ tir. Babası Cahm Syndulla ünlü bir direnişçidir ve Klon Savaşları sırasında Ayrılıkçılara, sonrasında İmparatorluğa kendi gezegeni olan Ryloth’ ta büyük sorun yaratmıştır hatta İmparatoru ve Vader’ ı öldürmeye çok yaklaşmıştır. Hera çok iyi bir pilottur ve YSÖ 12’ de gezegenini terk eder Ahsoka Tano’ nun Fulcrum ismiyle yönettiği bir Asi şebekesinde İmparatorluk’ a karşı mücadeleye katılmıştır. Ghost isimli gemisi ve geminin tayfasıyla mücadelenin en önemli görevlerini üstlenmişlerdir. Hera’ nın ölüm yılı her ne kadar belli olmasa bile Forces of Destiny’ nin bir bölümünde Endor Savaşından sonra Endor’ da görülmektedir. Bu sayede Galaktik İç Savaş’ tan sağ çıktığını biliyoruz. Aynı zamanda gemisi Ghost Rogue One’ da görüldüğü gibi kendisi de “General Syndulla” olarak anons edilmiştir.

SABİNE WREN
YSÖ 21 yılında Mandolore gezegeninde doğan Sabine, gezegende önemli bir yere sahip olan Wren klanındandır. İyi bir savaşçı, sanatçı ve teknoloji dehasıdır. İmparatorluk akademisinde yaptığı silahlar kendi halkına kullanılınca utancından dolayı ve gezegenini daha büyük yıkımdan kurtarmak için gezegeni terk ederek Ghost tayfasına katılır. Mandalore tarihinde büyük öneme sahip olan Dark Saber’ ı bir dönem kullanmıştır fakat gezegenin yöneticisi olmak gibi bir isteği olmadığı için bu eski ışın kılıcını eski Mandolore Düşesi Satine Kryze’ in kız kardeşi Bo Katan’ a bırakmıştır. Aynı zamanda Asiler’ in en iyi pilotlarından Wedge Antilles’ in imparatorluk akademisinden kaçmasına yardımcı olmuştur.

BO KATAN- KRYZE
Bo Katan- Kryze eski Mandalore düşesi Satine’ in kış kardeşi ve Klon Savaşları sırasında Mandalore’ daki barışçıl yönetime karşı savaşçı gelenekleri savunan Death Watch isimli terör örgütünün ileri gelenlerindendir. Darth Maul’ un gezegenin yönetimini ele geçirmesinden sonra terör örgütünden kopar ve Obi Wan Kenobi’ ye artık Cumhuriyet’ in Mandalore’ u almasının şart olduğunu Maul’ un başka türlü güçten düşürülemeyeceğini söyler. Bu isteği 1 sene sonra gerçekleştikten sonra Kryze Ailesi’ nin başına geçer ve gezegenin hükümdar vekili olur fakat İmparatorluk’ un kurulmasıyla bu yetkisini kaybeder. Yıllar sonra Sabine Wren tarafından Mandalore’ un özgürleştirilmesi için İmparatorluk’ a karşı mücadeleye katılır.

SATİNE KRYZE
Mandalore Düşesi Satin Kryze yukarıda belirtildiği gibi Bo Katan’ ın ablasıdır ve Mandalore’ un pasifist lideridir. Gençlik yıllarında gezegeninde çıkan bir iç savaş sonucu hayatı tehlikeye giren düşesin korunması için Jedi Konseyi Obi- Wan Kenobi ve ustası Qui Gon Jinn’ i görevlendirir. Bu görevleri sırasında Obi-Wan ve Satine birbirlerine aşık olurlar fakat ikiside sorumluluklarından dolayı ilişkileriyle ilgili bir adım atmaya cürret edemez. Yıllar sonra Obi Wan, eğer o zamanlar Satine isteseydi Jedi Düzenini terk etmeye hazır olduğunu itiraf etmiştir. YSÖ 19 senesinde galakside tekrar güçlenip düşmanlarından intikam almak isteyen Dart Maul’ un hem Mandalore’ un yönetimini ele geçirme hemde Obi- Wan’ dan intikam alma istekleri sonucunda aşık olduğu Jedi’ ın kollarında can verir.

ASAJJ VENTRESS
Dathomir’ de doğduktan sonra köle olarak satılan Asajj Ventress bir görevi sırasında Jedi Şövalyesi Ky Narec tarafından keşfedilir ve padawan olarak yetiştirilmeye başlanır. Ustasının ölümünden sonra kendini terkedilmiş hisseden Asajj karanlık tarafa geçer ve Count Dooku’ nun öğrencisi olur ve suikastçi olarak bir sürü görevde yer alır. Güçlendiğini fark eden Sidious Dooku’ ya Ventress’ i öldürmesini söyler, Dooku emri verir fakat Ventress kurtulur. Gezegeni Dathomir’ e dönüp Mother Talzin’ den intikam almak için yardım istedikten sonra Dooku’ ya karşı iki süikast girişiminde de başarısız olur. Başarısızlıklarından sonra kelle avcılığı yapmaya başlayan Ventress, zaman içinde Obi Wan ve Ahsoka’ ya her ne kadar kendi çıkarları doğrultusunda da olsa yardım etmiştir. Hayatının sonlarına doğru Dooku’ yu öldürmek için göreve atanmış Jedi Quinlin Vos ile tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Vos’ un hayatını kurtarmak için kendini Dooku’ nun force lightninginin önüne atar ve YSÖ 19 senesinde ölür. Fedakarlığı sonucunda Vos karanlık tarafın etkisinden kurtulur ve Jedi Konseyi Ventress’ i onurlandırarak cesedini Dathomir’ deki köyüne teslim eder.

MOTHER TALZİN
Mother Talzin Dathomirli’dir ve gezegeninde bulunan Nightsisters isimli klanın lideridir. Elimizde doğum tarihiyle ilgili net bir veri bulunmamaktadır. Güç ve karanlık büyüler konusundaki yeteneği Darth Sidious’ un dikkatini çekmiştir. Talzin’ i çırağı olarak almaya Dathomir’ e giden Sidious onun yerine özoğlu Maul’ u kaçırıp çırağı yapmıştır. Bu sebeple Sidious’ a büyük nefret duyan Talzin Klon Savaşları sırasında sithlere çok sorun çıkarmıştır. YSÖ 19 senesinde Dathomir’ de öldükten sonra karanlık büyü konusundaki bilgisiyle 2 kere ölümden dönmeye çalışmasına rağmen ilkinde Mace Windu ve Jar Jar Binks tarafından ikincisinde ise sithler tarafından durdurulmuştur.

JYN ERSO
İmparatorluk bilim subayı Galen Erso’ nun kızı Jyn Erso YSÖ 21 senesinde Valit gezegeninde doğmuştur. Babasının Death Star projesinde çalışması için imparatorluğun peşlerine düşmesi sonucunda annesi ölür babası ise gizli bir İmparatorluk tesisine götürülür. Bu durumda Jyn’ i ailesinin karar verdiğ gibi Saw Gerrera yetiştirir. Saw’ un yanında savaşmayı ve hayatta kalmayı öğrenir. Saw’ un onu korumak için terketmesinden sonra hırsızlık ve sokak dövüşçülüğü yaptığı gibi tibanna gazi tankerinde çalışmak gibi işlerle de uğraşmıştır. YSÖ 0 senesinde İmparatorluk tarafından yakalanan Jyn Asiler tarafından hapisten kurtarılır ve Rogue One ekibinin lideri olarak Death Star’ ın planlarının çalınmasını sağlar. YSÖ 0 senesinde Scarif’ te ölür.

MON MOTHMA
Chandrilla Senatörü Mon Mothma YSÖ 46 senesinde doğmuştur. Daha Cumhuriyet Döneminde Palpatine’ e karşı muhalefetin en önemli isimleri arasında yer alan senatör Klon Savaşları sırasında Ayrılıkçılarla barış yapılmasının en büyük destekçilerinden olmuştur. Muhalif tutumunu İmparatorluk Senatosunda da devam ettirir ve sonunda YSÖ 2 senesinde halka açık bir şekilde İmparator’ a kafa tutar, artık Asilerin lideri olmuştur. Endor Savaşından sonra Yeni Cumhuriyet’ in Şansölyesi konumuna getirilir. Ölüm tarihiyle ilgili elimizde canon bir bilgi bulunmamaktadır.

MAZ KANATA
YSÖ 996 senesinden önce doğmuştur. Yüz yıllar boyunca galaksiyi gezmiş ve “ Korsan Kraliçesi” lakabını kazanmıştır. Bu seyahatleri sırasında önemli bir sürü eşya toplamıştır. Bunların arasında Anakin Skywalker’ ın ışın kılıcı da bulunmaktadır. İmparatorluk Döneminde paylaşmaktan çekinsede Güç’ e duyarlıdır ama jedi ya da sith değildir. İstihbarat kaynakları boldur ve bu yönüyle Han Solo ve Direniş’ e çok yardımı dokunmuştur. Aynı zamanda Rey’ i Güç konusunda bilgilendiren ve Luke tarafından eğitilmesi gerektiğini söyleyen ilk kişidir.

CAPTAİN PHASMA
Starkiller Üssü’ nün yapımında ve First Order askerlerinin yetiştirilmesinde görev alan Phasma korkusuz bir savaşçıdır. Kendini ve kardeşini koruyabilmek için köyünde annesi ve babası dahil tüm klanının ölümüne sebep olan bir plan yapıp sonrasında gezegeninde bulunan Scyre klanına katıldıktan sonra galaksideki en güçlü savaşçıları toplayıp First Order’ a katma görevindeki Brandol Hux ile karşılaşır ve ordularına katılır. Daha sonradan Finn ismini alan eski askeri ve öğrencisi FN- 2187 tarafından Snoke’ un gemisi Supremecy’ de alt edilir.

 

Yorumlar