Ana sayfa Star Wars Filmler Star Wars’un Bilinmeyenleri

Star Wars’un Bilinmeyenleri

PAYLAŞ

Günümüzde birçok hayran kitlesi bulunan, fantastik evrenin mihenk taşı diyebileceğimiz Star Wars’ın gösterime girmesinden bu yana esinlendiği kaynaklar hakkında çeşitli teoriler üretilmiştir. Peki, George Lucas bu evreni oluştururken nelerden ilham aldı merak ediyor musunuz? Gelin beraber inceleyelim.

flash-gordon

Lucas, Star Wars fikrini ortaya atmadan önce yapmak istediği şey hayranı olduğu Flash Gordon çizgi romanını sinemaya uyarlamaktı. Fakat 1966 yılında Gene Roddenberry’nin yarattığı Uzay Yolu(Star Trek) tv dizileri ve Franklin J. Schaffner’ın 1968 yılında, Pierre Boulle’nın aynı adlı romanından esinlenerek çektiği Maymunlar Cehennemi (Planet of Apes)’ni izledikten sonra aklında yeni bir fikir oluştu. Star Trek ve Planet of Apes evrenlerinden etkilenerek yepyeni bir evren yaratma kararı aldı. Böylece Flash Gordon’u çekmeden önce farklı bir uzay macerasıyla ön hazırlık yapmış olacaktı. George Lucas’ın çok beğendiği bu iki efsane yapım hakkında ki en büyük eleştirisi her iki yapımında merkezine Dünya gezegeninin konulmasıydı. Lucas hayal gücünün sınırlarını zorlayarak Dünya’dan tamamen kopuk bambaşka bir uzay macerası oluşturmak istiyordu. Böylece oluşturacağı evren için araştırmalar yapmaya başladı.

planetapesandstartrek

İlk olarak hayranı olduğu Tolkien’nin Yüzüklerin Efendisi kitabını temel aldı. Tıpkı oradaki gibi Dünya’dan bağımsız yepyeni kurgu bir evren, iyi ve kötü savaşı gibi kavramları bütün bir galaksiye yayma fikrini oluşturdu. Bu yüzden Lucas, Star Wars evreninde karakterlerine şekil verirken Tolkien’in romanlarından ilham almıştır. Bunun dışında dünya üzerinde ki en köklü ve bilinmeyen efsaneleri araştırmış, neredeyse bütün dini terimleri incelemiştir. Bu konuda en çok yararlandığı kaynak ise doğu ve uzak doğu mistizmidir. Özellikle sufizm anlayışından fazlasıyla etkilenmiştir. Jedi kıdem sistemi sufizmdeki sistem ile nerdeyse aynıdır. Buna göre Grand Master-mürşid, Jedi Master-alim, Jedi Knight-derviş, Jedi Padawan-mürid kademeleriyle eş değer gibidir. Keza Jedi konsey yapısı da, tasavvuftaki yapıyla benzerlikler taşımaktadır. Bunun dışında tarihi olayları da evrenine katan Lucas’ın, gerek tarihi olaylara gerekse sinema dünyasından sevdiği birçok filme de göndermeleri mevcuttur. Kubrick’in meşhur 2001 A Space Odyssey’i, Akira Kurosawa’nın Yojimbo ve Dersu Uzala filmlerinin yanı sıra Sergio Leone’nin Once Upon a Time in the West gibi Lucas’ın hayranlık duyduğu bazı filmlere Star Wars’ta saygı duruşu niteliğinde göndermeleri vardır.
Şimdi gelin Lucas’ın Star Wars evrenine şekil verirken ilham aldığı en temel olgulara bir göz atalım.

Galaktik Cumhuriyet’in Galaktik İmparatorluk’a dönüşmesi
Galaktik Cumhuriyetin Klon Savaşları sonrası Şansölye Palpatine tarafından İmparatorluğa dönüşmesi hikâyesi, Roma’nın Cumhuriyetten İmparatorluğa dönüşmesinden esinlenilmiştir. Caesar Galya Savaşı’ndan sonra senatoda yetkileri eline alması ve daha sonra diktatöre dönüşmesi hikâyesi, Palpatine’in İmparatorluğa giden yoldaki hikâyesiyle neredeyse aynıdır. Arada ki tek fark Caesar, İmparatorluğunu ilan edeceği son senato toplantısında diğer senatörler tarafından suikasta uğramış ve öldürülmüştür. İşin ilginç yanı suikastta en son darbeyi ise hiç beklemediği, oğlu gibi ilgilendiği Brütüs’ten almıştır. Sidious’un hiç beklemediği anda Vader tarafından öldürülmesi gibi.

İmparator Sheev Palpatine (Darth Sidious)
Serinin kötü adamı Sheev Palpatine birçok tarihi ve kurgu karakterin birleşimidir. Cumhuriyet ve demokrasi aşkıyla yanıp tutuşan bir senatör iken, aslında asıl amacını gizlemesi yönünden Adolf Hitler’e ve Caesar’a benzer. Asil bir aileden gelmesi, siyasi kariyeri boyunca cumhuriyetçi ve demokrat olması, fakat sonunda kendi mutlak diktatörlüğünü ve akabinde İmparatorluğunu ilan etmesiyle Napolyon Banaparte esintileri de görülmektedir.

Napolyon’un doğum yeri olan Korsika Adası ile Palpatine’in doğduğu gezegen Naboo’nun yapısı birbiriyle çok benzer. İkisi de dik yamaçlarda inşa edilmiş evler, deniz, akarsu ve göllerle kaplıdır.

Palpatine_Caesar

Anakin Skywalker( The Chosen One) ve Darth Vader
Anakin Skywalker hikâye konsepti olarak İncil’den alıntı bir karakter. Babasız doğması, gücün oğlu olması ve güce dengeyi getirmek için doğmuş olması tamamen İncil’de ki İsa Peygamber profiline uygundur.
Karakterin genel yapısı ise Lucas tarafından tasarlanmıştır. Kahraman hikâyeleri genelde mutlu sonla biterken, Lucas Galaksinin en büyük kahramanının en büyük caniye dönüşmesini ve sonunda kendisiyle hesaplaşmasını bu karakter üzerinde işlemiştir.

Darth Vader’ın görünüşü, ünlü sinema tasarımcısı Ralph McQuarrie tarafından tasarlanmıştır. McQuarrie, Vader’ın zırh ve maskesini Samuray zırhlarından esinlenerek tasarlamış. İlk başlarda siyah yerine farklı renklerde olması düşünülen zırhın daha sonra gizemli ve karanlık bir hava katmak amacıyla siyaha bürünmesine karar verilmiş.
Samuraihelmet Samuray Zırhı

Master Yoda
Yoda karakterinin temeli ünlü Kung-Fu dizisinin Master Po’suna dayanmaktadır. Tıpkı Master Po karakteri gibi, Yoda’nın da en başta kör olması bile düşünülmüştür. Yoda’nın yüz şekli ise Albert Einstein düşünülerek tasarlanmıştır.

fd843eed84f9d85fd70c9e8f41d3a6abKeye Luke’un canlandırdığı Master Po karakteri

Seri hakkında diğer ek bilgiler ise şöyle;
* Han Solo karakteri ilk olarak farklı bir ırktan düşünülmüş fakat sonradan insan olmasına karar verilmiş. Rol için en güçlü adaylar Al Pacino ve Christopher Walken iken Harrison Ford’un seslendirmeler sırasında senaryoyu saçma bularak alay etmesini duyan Lucas, Ford’un bu laubali tavırlarından etkilenerek başrolü Harrison Ford’a vermiştir.

* General Grievous karakteri başlangıçta çocuk gibi görünen uzaylı bir ırktan olması düşünülüyordu. Fakat bu inandırıcı gelmediği düşünüldüğünden daha sonra cyborg bir uzaylı ırk olmasına karar verildi.

* Christopher Lee’nin canlandırdığı Count Dooku karakterinin ilk ismi Alucard’tır. Yani tam adı Count Alucard Dooku’dur. Alucard, Dracula’nın tersten yazılışıdır, bunun sebebi Christopher Lee’nin gençliğinde canlandırdığı en iyi rollerinden biri olan Count Dracula karakterine bir saygı duruşudur.

* Ewokların yemyeşil gezegeni Endor, Elfçe’de Dünya anlamına gelmektedir. Burada yine Lucas’ın Tolkien hayranlığına bir gönderme daha yaptığı görülmekte. Endor’un yerli sakinleri Ewoklar ise Kızılderililerin barışçı kavmi Miwoklar’dan esinlenilerek adlandırılmıştır.

* George Lucas ve Steven Spielberg çok yakın arkadaş olduklarından dolayı, Lucas seriyi Spielberg’ün çekmesini ister. Fakat yönetmenler loncasından kavgalı bir şekilde ayrılan Lucas, Spielberg hala loncaya üye olduğu için onu zora sokmak istemez ve bu yüzden filmin yönetmen koltuğuna Spielberg oturamaz. Fakat bunun yerine daha sonraları Lucas’ın ısrarı ile Revenge of the Sith filmindeki Anakin-Obi Wan düellosunu Spielberg yönetmiştir. Lucas yakın dostuna saygı niteliğinde bir harekette bulunmak amacıyla, Spielberg’ün efsane filmi E.T karakterinin ırkını Star Wars evrenine yerleştirmiş ve Galaktik senatoda bu ırka yer vermiştir.

Yorumlar