Ana sayfa Dizi / Film Stargate Origins İnceleme (Spoiler içerir)

Stargate Origins İnceleme (Spoiler içerir)

PAYLAŞ

İlk bölümüyle 15 Şubat’ta yayınlanmaya başlanan Stargate evreninin internet dizisi geçtiğimiz günlerde son bölümünü yayınladı. Yayınlamasına yayınladı ama aynı zamanda bütün serilerde olduğu gibi Stargate’de yeni yapımı ile bir çok hayranın tepkisini çekti. Başlangıçta belirtmem gerekir ki bende beğenmeyenlerin arasındayım ve yazıda büyük olasılıkla bunun etkilerini de göreceksiniz.

Dizi nabız yoklamak için yapıldığı için bütçesi az sorun bu değil tabi sonuçta serinin ilk yapımlarının da öyle ahım şahım efektleri yoktu. Sorun senaryonun basit ve tahmin edilebilir olmuş olması. Kurguda önemli bir şeyi değiştirip sonra da akla gelen ilk şeyle eski haline döndürülmesi hali ile insanların tepkisini çeker.

Wilhelm Brücke

İzleyenleri bilir 1994 yapımı filmde gördüğümüz kadarıyla Catherine Langford babasıyla birlikte yıllarca geçidin sırrını çözmeye çalışmış ama başarılı olamamışlardır. Dizide en baştan bu bir kenara bırakılmıştır. Nazi subayı olan Wilhelm Brücke geçidin sırrını çözmüş ve peşine düşmüştür. Catherine ile babasını bulup geçidi çalıştırmış ve babasını esir alarak geçitten geçmiştir. Onların ardından Catherine’de sevgilisi olan yüzbaşı ve onun yardımcısını alıp geçidi çalıştırmış ve geçmiştir.

Buraya kadar her şey tamam araba aküsüyle geçidi çalıştırmalarını filan yargılamayacağım adamların bir şekilde diziyi daha önceki yazıda bahsettiğim Indiana Jones havasından kurtarmaları gerekiyordu. Bunun içinde mecbur geçitten geçilmesi gerekiyordu ancak geçitten geçtikten sonra bölümlerde neredeyse kör geziyoruz. Açıkçası seriyi izlerken kurgunun geçmişi hakkında ilgi çekici yeni bir şeyler bulmayı umuyordum ama onun yerine elimizde içi boş sahnelerle dolu ve pek bir haz vermeyen 100 dakika oldu.

Daha öncede dediğim gibi dizi nabız yoklamak için yapılmış ve üzerinde durulmamış. Tahminimce yapımcılarda iyi bir tepki beklememişlerdir. Amaçları eleştirilerden çok ne kadarlık bir kitleyi canlandırıp tepki alabileceklerini görmek gibi gözüküyor.

Sevenleri olmadı mı, elbette oldu. Sonuçta fazla bir beklentisi olmadan ortada yeniden bir Stargate yapımı görmek isteyenlerde var. Sevenler ise anladığım kadarıyla genel olarak Origins’i yeni yapımlar görebilmek için uzun bir aradan sonra gelen bir şans olarak görüyorlar. Haklılar da eğer Origins, yapımcılara yeniden kolları sıvamak için yeterli cesareti vermezse büyük olasılıkla bir daha kolay kolay başka bir tanesini görmemiz pek olası gözükmüyor.

Yorumlar