Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Stark Hanedanı

Stark Hanedanı

PAYLAŞ

Kuzeyin kadim kalesi Kışyarını kendisine ev edinmiş olan Stark hanedanının kökleri çok eskiye , Aegon’un Westeros’a gelişinden binlerce yıl öncesine uzanır. Binlerce yıl boyunca Kuzey’de KIş Kralları olarak hüküm süren Stark Hanedanı Aegon’un Westeros’da karaya çıkışıyla birlikte başlayan Fetih Savaşları sırasında Targaryen hanedanın gücü karşısında Fatih’in önünde diz çökmek ve bağlılık sunmak zorunda kalır. Fetih Savaşından 5 Kralın Savaşına kadar da Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızları olarak hüküm sürmüşlerdir. Sözleri ”Kış geliyor.”’dur. Hane armaları beyaz bir zemin üzerinde ki gri bir ulukurttur. Stark hanedanına mensup bireyler ince, uzun yüz , siyah saç ve gri göz gibi fiziksel özelliklere sahip olmalarıyla bilinir. Ayrıyeten binlerce yıl boyunca Stark lordlarının Kuzeyin dört bir yanından evlilik yaptığıda göz önüne alınırsa Stark kanına kuzeyin herhangi bir yerinde rastlamak pek de anormal olmayan bir gerçektir.

Tarih
Starklar ve Sur
Stark hanedanın tarihi Sur kadar eskidir. Bilinen ilk Stark kralı olan Mimar Brandon Sur’u devlerin yardımını alarak inşa etmiştir. Starklar ve Gece Nöbetçileri arasında ki ilişkiler de böylece başlamıştır. Starklar Mimar Brandon’dan beri Gece Nöbetçilerine her türlü desteği vermekten geri durmamışlardır. Ayrıyeten Nöbetin Sur’un ötesinden gelen yabanıl akınlarını durdurmaya gücünün yetmedği zamanlarda Stark hanesi devreye girmiş ve Gendel, Gorne kardeşler, Ozan Bael gibi pek çok yabanıl saldırısını püskürtmede doğrudan rol oynamışlardır. Gece Nöbeti tarihi boyunca da bir çok Stark yada Stark kanı taşıyan kişi Nöbet’te Lord Kumandanlığa yükselmiştir.

Kuzey – Fırtına Toprakları İlişkilerinin Başlangıcı
Mimar Brandon’un Sur’un yanı sıra hanesinin kadim yerleşkesi Kuzey’in kalbi Kışyarı’nı da inşaa ettiği bilinmektedir. Ayrıyeten eski Fırtına krallarının ve Baratheon hanedanın kadim kalesi Fırtına Burnu’nun inşasında da önemli katkılarda bulunmuştur. Mimar’ın bu yardımları Kuzey ve Fırtına Toprakları arasında ki dostluğun da başlangıcıdır.

Bolton İsyanı , Greystarklar ve Manderly Hanesi
İlerleyen zamanlarda Kuzey’in en büyük limanı ve dışa açılan kapısı olacak Beyaz Liman’ın yerinde binlerce yıl önce korsanlar hüküm sürüyordu. Kral Jon Stark zamanında Beyaz Bıçak’taki bu korsanları sürerek Kurt İni adlı kaleyi inşa etmiştir. Kurt İni uzun bir zaman boyunca Kuzey Kralı’nın küçük oğullarına yada kardeşlerine verildi. Ta ki Dehşet Kalesi’nin Deri yüzme teknikleriyle meşhur Boltonların isyanına kadar. Aralarında Stark soyluların da bulunduğu çok sayıda kişinin derisini diri diri yüzerek etrafa dehşet saçan Bolton Hanesinin isyanında Kurt ini’nin GreyStark hanesi de Kışyarı Starklarına karşı isyan bayrağı açmıştır. Lakin isyanın Kış Kralları tarafındna bastırılması üzerine Bolton hanesi sindirildi , Greystarklarda yok edildi. Kurt İni ve Beyaz Bıçak ise ilerleyen yıllarda Menzil’den Kuzey’e sürgün gelen Manderly hanesine sadakatleri karşılığı verecekti. Ve Manderly hanesinin yönetimi altında ki Kurt İni zaman içersinde Beyaz Liman’a dönüşecekti.

Karstarklar
Bolton isyanı sırasında Greystarklar Kışyarında ki büyük kuzenlerine isyan bayrağı açsada Karlon Stark ağabeyine sadık kalmış ve Boltonların ezilmesinde önemli rol oynamıştı. Savaşta ki üstün hizmetlerinden dolayı hüküm süren kral tarafından Karlon Stark lordlukla ödüllendirilmiştir. Ve zamanla Karlon Stark’ın kurucusu olduğu Karhold kalesinin Starklarının ismi Karstarklara dönüşerek günümüze gelmiştir.

Ayı Adası’nın Fethi
Ayı Adası uzun süre boyunca Kuzey ve Demir Adalar arasında çatışma kaynağı olmuştur. Ayı Adasının bilinen ilk hüküm süren hanesi Woodfoot Hanesi’dir. Lakin Demir Adalılar sonraki yüz yıllarda Ayı Adasını pek çok kez ele geçirip yağmalayacaklardı. Ada üzerinde ki bu istikrarsızlık Kral Rodrik Stark’a kadar devam etti. Döneminin Demir Adalar kralıyla yaptığı bir Güreş müsabakasını kazanan Rodrik Stark Ayı Adaları da aynı zamanda nihai bir şekilde kazanmış oluyordu. Rodrik de adanın yönetimini sadakatleri karşılığı Mormont Hanesine vermesiyle Ayı Adası’nın Kuzey’e kesin bir şekilde katılım süreci tamamlanıyordu.
Fetih Savaşı
Aegon’un Westeros da karaya çıktığı zamanda Kuzeye Kış Kralı Torrhen Stark hükmediyordu. (Namı diğer diz çöken kral.) Aegon’un fethi sırasında işgalcileri karşılamak için ordusuyla güneye inen Torrhen, Fatih Aegon’un ordusu ve ejderhaları karşısında hiçbir şansının olamayacağını kısa sürede idrak etmiş ve Fatih’in önünde diz çökerek krallık tacından vazgeçmiştir. Kılıcını ve tacını teslim edip bağlılık bildirmesi şartıyla yaşamasına ve lord olarak hüküm sürmesine izin verilen Torrhen Stark aynı zamanda ilk Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızıdır.
Robert’in İsyanı
7 Krallığa isminin ikincisi Aerys Targaryen’nin (Namı diğer Deli Kral) hüküm sürdüğü zamanlarda Harrenhall’un Whent Hanesi kalelerinde büyük bir turnuva düzenlemişti. Turnuvayı kazanan veliaht prens Rhaeger Targaryen aşk ve güzellik kraliçesi olarak alışılagelmiş olarak karısını seçmek yerine Lord Stark’ın kızı ve Lord Baratheon’un nişanlısı Lyanna Stark’ı seçince büyük bir skandal koptu. Kısa bir süre sonra da Prens Rhaeger yanında Lyanna Stark ile birlikte ortadan kaybolmuşlardı. Büyük bir öfkeye kapılan Lyanna’nın ağabeyi Brandon yanında arkadaşlarıyla birlikte Kralın Şehri’ne giderek kralın gözü önünde Prens Rhaeger’e meydan okuyup ağır sözler söyledi. Akıl sağlığı zaten tam olarak yerinde olmayan Aerys’e ise bunu kendisine karşı bir hakaret olarak yorumlayıp Brandon ve yanındakileri alıkoydu. Brandon’un babası Lord Rickard Stark’ıda oğlunu savunması için Kralın Şehri’ne çağırttı. Kısa süre içerisinde Kralın Şehri’ne gelen Lord Rickard oğluyla beraber diri diri yakılma suretiyle infaz edildi. Lakin deli kral bununla da yetinecek değildi. Kartal Yuvasında ki Lord Jon Arryn’e bir mektup yazarak himayesi altında bulunan Fırtına Burnu Lordu Robert Baratheon’un ve babasıyla ağabeyinin ölümünün ardından Kışyarı Lordu olan Eddard Stark’ın kendisine teslimini emretti. Himayesi altında ki çocukları teslim etmeyi reddeden Jon Arryn sancaklarını çağırtarak Robert’in isyanını başlattı. İsyancılar güçlerini artırmak için Nehirova’nın Tully hanesini evlilik yoluyla ittifaklarına kattı. Lord Jon Arryn Leydi Lysa Tully ile Lord Eddard Stark’da normal şartlarda ağabeyinin evleneceği Leydi Catelyn Tully ile evlendi. Bir dizi savaşlar silsilesinin ardından Üç Dişli Mızrak’ta ki meşhur karşılaşmada Robert Baratheon’un Prens Rhaeger Targaryen’i katletmesiyle isyanın sonucu netleşti. İsyancılar arasında ki ilk görüş ayrılığı ise Lannister hanedanın hile yoluyla Kralın Şehri’ni ele geçirip şehirde ki tüm Targaryenleri kadın , bebek , çocuk demeden katletmesiyle meydana geldi. Lord Eddard Stark Lannisterların işi çok abarttığını düşünüyor ve cezalandırılmasını istiyordu. Targaryen hanedanın düşüşünü hızlandırmada önemli rol oynayan Lannisterları cezalandırmaya ise Robert’in pek niyet yoktu. İkilinin bozulan arası Lyanna Stark’ın ölümüyle tekrardan bir araya gelmeleriyle düzeldi. Eddard Stark Robert’in taç giyişinden itibaren on yılı geçik bir süre Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızı olarak hüküm sürdü.

Greyjoy İsyanı
Robert Baratheon’un Demir Taht’ta ki hükmünün 6. Yılında Greyjoy hanesi kraliyete karşı ayaklandı. Kuzey muhafızı Lord Eddard Stark bu ayaklanmada yakın arkadaşı Kral Robert’in yanında saf tutararak isyanın bastırılmasında önemli rol oynadı. Aslan , Ulukurt ve Geyik güçlerini birleştirerek Demir Adalar’a saldırarak Greyjoy Hanesini alaşağı etti. Lord Eddard Kral Robert’le birlikte Demir Adalara yapılan saldırının ana noktası olan Pyke Savaşında bizzat bulunup komutanlık yaptı. İsyan Balon Greyjoy’un Demir Taht’a karşı tekrardan diz çökmesiyle ve hayatta kalan tek oğlu Theon’u rehine olarak Kuzey’e göndermeyi kabul etmesiyle sonlandı.

Beş Kralın Kralın Savaşı
Robert Baratheon’un kral eli Jon Arryn’in aniden ölümü üzerine kralın teklifiyle kral eli olan Eddard Stark , Robert’in Cersei’nin parmağı bulunan bir av sırasında ölmesinin ardından Lannister Hanedanıyla girdiği iktidar mücadelesini kaybetti. Kısa bir süre sonra yeni kral Joffrey Baratheon tarafından vatana ihanet suçlamasıyla kafası kesilerek idam edilen Lord Eddard’ın ölümü aynı zamanda Beş Kralın Savaşının da başlaması anlamanına geliyordu. Kuzey Lord Eddard’ın oğlu Robb yönetiminde krallığa karşı ayaklandı ve öfkeli kuzeylilerden oluşan 20.000 kişilik bir ordu yeni lordları Robb’un önünde güneye indiler. Nehir topraklarında ki birkaç zaferin ardından sancaktarları tarafından Kuzey Kralı ilan edilen Robb Stark 300 yıl aradan sonra bu ünvanı kullanan ilk Stark oldu. Lakin işler belli bir süre sonra Stark hanedanı için iyi yürümemeye başladı. Kral Robb Stark’ın Frey Hanesiyle olan ittifağı Westerling Hanedanından Jeyne için bozması, Theon Greyjoy’u Demir Adalar’a yollaması ve Rickard Karstark’ı idam etmesi Kuzey’in genç kralına olan desteklerin azalmasına sebep oldu. Kısa bir süre sonra tekrardan isyan etmeleri için bir sebep kalmayan Demir Adalılarda Kuzey’e saldırıya geçti. Victarion Greyjoy Moat Cailin’i, Asha Greyjoy Derin Orman kalesini zapt etti. Robb’un çocukluk arkadaşı Theon ise yetiştiği hanedana en büyük darbeyi vurarak Winterfell’i işgal etti. Robb’un varisleri Bran ve Rickon’u bir süre elinde tutsa da iki çocuğun yanlarında Reed kardeşler, Hodor ve Osha’yla birlikte kaçmalarına engel olamadı. Utancını örtmek için de bütün diyara Bran ve Rickon’u öldürdüğü haberini yaydı. Öte yandan tüm bu gelişmelerin ardından Nehir Topraklarında güçten düşmüş bir şekilde bulunan genç Robb gücünü toparlayabilmek için tekrardan Frey hanedanın ittifağına muhtaçtı. Bu ittifağı sağlamak için Lord Walder’la yaptığı anlaşmaya göre dayısı Nehirova Lordu Edmure Tully’le Lord Walder’ın kızlarından birsi evlenecekti. Kısa bir süre sonra yapılan düğünde başta Kral Robb , Leydi Catelyn olmak üzere çok sayıda Kuzeyli katledildi. Geri kalanlarda fidye için esir alındı. Frey Hanedanı bozulan anlaşmayı unutmamış ve düğünden bir süre önce Lannister hanedanın tarafına geçmişlerdi. Kızıl Düğün aynı zamanda Stark hanedanı için Kuzeyin hakimeyetini kaybetmek anlamına geliyordu. Ortalıkta hükmedecek bir Stark kalmamıştı ve Kuzey için savaş bitmiş gibi gözüküyordu. İhanette Freylerle beraber başı çeken Bolton hanedanı Demir Taht tarafından ödüllendirildi. Roose Bolton Kuzey Muhafızı ilan edildi. Öte yandan hayatta kalan Stark’lardan Arya Braavos’da Siyah ve Beyaz’ın Evinde eğitim görürken , Sansa Vadi’de Lord Petry Baelish’in piç kızı Alayne olarak saklanmaktadır. Lord Eddard’ın öldü sanılan oğullarından Bran üç gözlü kargayla buluşmak için surun ötesine geçmiştir. Rickon Stark’ın ise muhtemelen yanında Osha ile birlikte Skagos’da bulunduğu tahmin edilmektedir. Lord Eddard’ın gece nöbetinde olan akrabalarından kardeşi Benjen uzun bir süredir kayıp olmasından ötürü öldüğü düşünülmektedir. Piç oğlu Jon Snow ise kara kardeşler tarafından Gece Nöbetçilerinin 998. Lord kumandanı seçilmiştir.

Yorumlar