Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Stark Hanesine Ait Ulukurtlar

Stark Hanesine Ait Ulukurtlar

PAYLAŞ

Ulukurtlar

Ulukurtlar bir adamın kolunu omzundan bir köpeğin bir fareyi öldürebileceği kadar rahat bir şekilde koparabilir.

-Eddard Stark

Ulukurtlar ile kurtlar aynı familyaya sahip hayvanlardır fakat ulukurtlar kurtlara göre çok daha büyük ve çok daha güçlüdür. Ulukurtları diğer kurtlardan ayıran özelliklerden biri de kafalarının vücutlarına oranla daha büyük olmasıdır. Ulukurtlar diğer kurtlara göre çok daha zeki varlıklardır, ayrıca avlanma konusunda da çok daha ustalardır. Ulukurtlar diğer kurtların aksine insanlara karşı dost canlısıdır ve sahiplerine aşırı bağlılıklarıyla bilinirler, sahiplerine düşman olan insanları önsezileriyle çabucak anlayabilmektedirler.

Ulukurtlar Sur’un Güneyi’nde iki yüz yıldan uzun bir süredir gözükmemekteydi ancak Robb Stark ve Jon Kar tarafından dere kenarında anneleri bir boynuzu boğazına takılınca ölmüş altı tane ulukurt bulunmuştur. Stark çocukları ve Jon Kar bu altı ulukurt yavrusunu sahiplenmiştir.

Stark Çocuklarına ait Ulukurtlar

Bozrüzgar

Bozrüzgar Robb Stark’a ait erkek ulukurttur. Bozrüzgar duman rengi tüylere ve solgun sarı gözlere sahiptir. Robb Stark ulukurduna bu ismi diğer ulukurtlara oranla çok daha hızlı olduğu için vermiştir. Eddard Stark, Joffrey Baratheon-Lannister tarafından esir alındığında Robb Stark Kuzeyli sancaktarları bir araya toplamıştır, Robb Stark’ın ortak salonda sancaktarlarına verdiği ziyafet sırasında İrijon Umber ve Robb Stark arasında çıkan tartışma sırasında İrijon kılıcını çekince Bozrüzgar tarafından kılıcı düşürülmüş ve sol elinin iki parmağı ulukurt tarafından koparılmıştır. Robb Stark babasını kurtarmak için güneye indiğinde Bozrüzgar da sahibiyle birlikte güneye inmiştir.

Ulukurtlar arasında en çok savaş gören Ulukurt Greywind’dır.

Bozrüzgar sahibi Robb Stark’ın komuta ettiği bütün savaşlarda onun yanında yer almış ve düşmanlara karşı diğer kuzeyli askerler gibi savaşmıştır. Öküzağzı Baskını öncesinde Bozrüzgar dağlarda yalnızca keçilerin kullandığı gizli bir patika keşfetmiştir, bu patika sayesinde Robb Stark ve ordusu Stafford Lannister’ın ordusunu gece çadırlarında uyurken basmıştır. Savaş sırasında Bozrüzgar Lannister atlarının içine dalmış ve tüm atları kaçırmıştır, böylece baskından hiçbir batılı asker kaçamamıştır.

Robb Stark İkizler’e, dayısının düğününe giderken yanında Bozrüzgar’ı da götürmüştür. Bozrüzgar Robb Stark’ı İkizler’de karşılamaya gelen Ryman Frey, Kara Walder, Petyr Frey ve Edwyn Frey’e karşı öfkeli bir şekilde öne atılmıştır ve Petyr Frey’i atından düşürmüştür. Freyler bunu saygısızlık olarak görmüş ve Bozrüzgar’ın köpeklerin bulunduğu kafese bağlanmasını istemiştir fakat Robb Stark ‘’ O bir Ulukurt, bir köpek değil, ve güvenmediği kişilere karşı oldukça tehlikelidir.’’ diyerek teklifi reddetmiştir. Walder Frey Bozrüzgar’ın düğüne girmesine izin vermemiştir, bunun üzerine Robb Stark Bozrüzgar’ı düğün sırasında ahıra kilitlemiştir. O gün ilk kez Bozrüzgar ve Robb Stark birbirlerinden ayrı düşmüştür. Robb Stark Bozrüzgar’dan ilk kez ayrı düştüğü gün, dayısının düğünde Roose Bolton tarafından kalbinden saplanan bir kılıçla öldürülmüştür, Robb Stark’ın ölmeden önceki son sözü ‘’Bozrüzgar.’’ olmuştur. Robb Stark öldükten sonra Freyler Bozrüzgar’ı yaylı tüfekle vurarak öldürmüştür, Merret Frey’in söylediklerine göre Bozrüzgar oklarla delik deşik edildiği halde Frey askerlerinin üzerine koşmaya devam etmiş ve kendisine saldıran tazıların tamamını öldürmüştür. Kızıl düğün bittiğinde Bozrüzgar’ın kafası Robb Stark’ın kafasına dikilerek İkizler’de dolaştırılmıştır.

king-in-the-north-robb-stark

Hayalet

game-thrones-season-6-premiere-jon-snow-ghost

Jon Kar’a ait erkek ulukurttur. Hayalet kar beyazı tüylere ve kırmızı gözlere sahip albino bir ulukurttur. Jon Kar Hayalet’e ismini hayalet kadar sessiz hareket ettiği için vermiştir, Hayalet ismini vermesinde tüylerinin renginin de etkisi vardır. Hayalet diğer ulukurtlardan sonra bulunmuştur, beş ulukurt annelerinin yanındayken Hayalet diğer yavrulardan daha uzakta Jon Kar tarafından fark edilmiştir. Jon Kar Gece Nöbeti’ne katıldığında Hayalet de onunla birlikte Kara Kale’ye gelmiştir. Jeor Mormont’u ona saldıran iki Wight’tan Hayalet ve Jon Snow kurtarmıştır.

Ghost-jon-snow-gif

Jon Kar, Gece Nöbeti Lord Kumandanı Jeor Mormont ve kara kardeşler ile Sur’un ötesine geçtiğinde Hayalet de Jon Kar ile birlikte gitmiştir. Duvarın Ötesi’ne geçtiklerinde Hayalet sık sık Jon Kar’dan ayrı hareket etmiştir, hatta bazı günler tamamen ortadan kaybolmaktadır.

Ghost-direwolf-game-of-thrones

Qhorin Yarımel, Qhorin’in adamları ve Jon Kar yabanıllar hakkında daha fazla bilgi edinmek veya yapabilirlerse Mance Rayder’ı öldürmek için Jeor’un kafilesinden ayrıldıklarında Hayalet, Qhorin’in ısrarıyla onlarla birlikte gelmiştir. Jon Kar bu zamanlarda rüyasında Hayalet’in içine girmiştir. Jon, Qhorin’e bunu anlattığında Qhorin Jon’a grigörüşe sahip bir derideğiştiren olduğunu söylemiştir.

WargWarg’lar Sur’un Güneyi’nde hiç sevilmez.

Qhorin ve Jon Kar yabanıllar tarafından sıkıştırıldığında Qhorin Jon Kar’dan kendisini öldürmesini istemiştir, yabanılların gözlerinin önünde savaşırlarken Hayalet Qhorin’in üzerine atlamış ve onu öldürmüştür.

Jon Kar Sur’un güneyine geçtiğinde Hayalet Sur’un kuzey kısmında kalmıştır ve uzun süre bir araya gelememişlerdir. Jon Kar kardeşleri tarafından ihanete uğrayıp bıçaklandığında Hayalet kulübesinde kilitli bulunmaktadır.

Leydi

Sansa Stark’a ait dişi ulukurttur. Gri tüylere ve sarı gözlere sahiptir. Sansa Leydi’ye bu ismi bir hayvana göre anormal derecede narin olmasından dolayı vermiştir. Leydi ulukurtların içinde en küçük ve çelimsiz olanıdır. Nymeria Joffrey’e saldırıp Arya tarafından uzaklaştırıldığında Kraliçe Cersei Nymeria yerine Leydi’nin cezalandırılmasını istemiştir. Kral Robert Ilyn Payne’e ulukurdu öldürme emri vermiştir fakat Eddard Stark ulukurdun kuzeye ait olduğunu ve bir kasaptan fazlasını hak ettiğini söyleyerek Leydi’yi kendisi öldürmüştür. Leydi’nin cesedi öldürüldükten sonra kuzeye gönderilip gömülmüştür.

Nymeria

Nymeria-Direwolf

Arya’ya ait dişi ulukurttur. Nymeria dişi olmasına rağmen en az erkek kardeşleri kadar iri ve güçlüdür, Arya ulukurduna bu ismi Dorne Kraliçesi Nymeria’dan esinlenerek vermiştir. Nymeria Prens Joffrey’nin kolunu ısırdıktan sonra Arya, Nymeria’nın öldürüleceğininin bilmektedir ve bu yüzden Nymeria’yı bölgeden uzaklaştırır. Arya Nymeria ile o olaydan sonra bir daha karşılaşmamıştır.

Nymeria-direwolf

Arya Harrenhal’da Nymeria’yla karşılıklı olarak ulumuştur ama konuştuğu kurdun Nymeria olduğunun farkında değildir. Arya bazen rüyalarında ulukurdu Nymeria’nın içine girmektedir. Rüyalarından birinde yine Nymeria’nın içine girerek nehirde annesinin cesedini bulmuş ve karaya çıkartmıştır. Ayrıca Arya’nın gördüğü kadarıyla Nymeria yaklaşık yüz adet kurttan oluşan bir sürüye liderlik etmektedir.

Yaz

Brandon Stark’a ait erkek ulukurttur. Gözleri altın kadar sarıdır ve tüyleri açık gridir. Brandon Stark ulukurduna bir türlü isim bulamamıştır, kuleden düştükten sonra da ulukurdu uzun bir süre isimsiz kalmıştır. Bir suikastçi Brandon Stark’ı öldürmek üzere içeri girdiğinde Catelyn suikastçiye engel olmaya çalışmıştır, Catelyn’in elleri suikastçinin bıçağı tarafından kesilmiştir. Suikastçi tam Catelyn’i öldürecekken Yaz suikastçinin boğazını kopararak öldürmüştür, suikastçiyi öldürdükten sonra Yaz Catelyn’in elindeki kanları yalayarak temizlemiş ve Bran’ın yatağına uzanmıştır. Brandon kuleden düştükten sonra sık sık rüyalar görmeye başlamıştır. Bran uyanmadan önce gördüğü son rüyada yaz gününün sıcaklığını hissetmektedir. Rüyasında hissettiği o sıcaklığın etkisiyle uyandığında karşısında güneş kadar parlak gözleriyle Yaz’ı gören Brandon, ulukurduna Yaz ismini uygun görmüştür.

Yaz Brandon’ın daha sonraki olaylarında sık sık yanında olmuştur. Kışyarı’ndan ayrıldıktan sonra Brandon ilk kez Yaz’ın içine girerek varg olduğunun farkına varmıştır. Yaz’ın içine girmeyi alışkanlık haline getiren Brandon sürekli olarak Yaz’ın içine girmektedir. Yaz’ın içine girerek koşmakta ve avlanmakta olan Brandon sakat iken yapamayacağı her şeyi Yaz’ın içine girdiğinde yapabilmektedir. Fakat Jojen bunun tehlikeli olduğunu söyledikten sonra Bran Yaz’ın içine daha az girmeye başlamıştır. Yaz Kraliçetacı bölgesinde Jon’un bulunduğu yabanıl grubuna saldırarak yabanılların dikkatini dağıtmıştır, böylece Jon’un yabanıllardan kaçmasına yardımcı olmuştur.

Yaz şu anda Sur’un Ötesi’nde Brandon ile birliktedir.

Tüylüköpek

Rickon Stark’a ait erkek ulukurttur. Simsiyah tüylere ve zümrüt yeşili gözlere sahiptir. Ulukurtların içinde en iri, en güçlü ve saldırgan olanıdır. Kışyarı’nda Üstat Luwin de dahil birçok kişiye saldırmıştır, bu yüzden Tüylüköpek Kışyarı’nda sık sık kafeste tutsak olarak tutulmuştur.

Shaggydog ve Summer.
Shaggydog ve Summer.

Rickon Kışyarı’ndan kaçtıktan bir müddet sonra abisi Brandon’dan ayrılmak zorunda kalmıştır. Tüylüköpek şu anda sahibi Rickon ve Osha adında bir yabanılla birlikte Skagos’tadır.

Yorumlar