Ana sayfa Haberler Steam Sunucuları Hacklendi Mi ?

Steam Sunucuları Hacklendi Mi ?

PAYLAŞ

Steam’in büyük kış satışlarının tam ortasında bazı kullanıcılar hesap bilgilerine girdiklerinde şok oldular.

Oyun severlerin büyük bölümünün güvenerek kullandığı oyun platformu Steam kullanıcılarına büyük bir şok yaşattı. Kış indirimleri ile pasif durumda olan oyuncuları bile hareketlendirmeyi başaran ve platform üzerinden oyunların tanıtımını, haberlerini ve satışlarını yapan oyun devi Valve’nin ünlü uygulaması yüzlerce insanın karşılaştığı sorunlar nedeniyle zor anlar yaşıyor.

steam

Bir çok insan, Twitter, HeoGAF ve Reddit gibi sosyal platformlar üzerinden, hesaplarına girdiklerinde farklı insanların hesap bilgilerine ulaştıkları konusunda iletiler paylaşıyor. Ulaşılan bilgiler arasında kullanıcı adı, profil gibi pek de önemli olmayan verilerin yanında ev adreslerinin ve kredi kartı bilgilerinin açıkça görülüyor olması büyük bir endişe ve kaosa neden oldu. Ayrıca bir çok kullanıcı, Steam dükkanlarında dolaşırken hesaplarının kendiliğinden çıkış yaptığı ya da dükkanlarının farklı dillerde göründüğü konusunda şikayetlerde bulunuyor

Steam forumlarında sorun ile ilgili açılan konulardan birinde, forum moderatörü tarafından “Valve durumun farkında ve en kısa zamanda bu durumu düzeltmek için çalışmalar yapmaktadır” mesajı paylaşıldı. Ayrıca sorunun bir saldırı ya da hack girişimi nedeniyle olmadığı, kredi kartı ve telefon numarası gibi bilgilerin başkaları tarafından görülemeyeceği belirtildi.

Steam’in akşam saatlerinde web sitesi ise bir hata mesajı vermeye başladı. Bu hata doğrultusunda bir süreliğine platform üzerinden satış yapılamadı ancak oyun sunucuları aktif durumda bırakılarak oyunların normal işleyişinin devam edilmesi sağlandı. Genel bir teoriye göre bu hatanın sebebi, Firma tarafından hesaplar konusunda ortaya çıkan sorunların araştırılarak düzeltilmesinden kaynaklanıyor.

İlerleyen saatlerde Steam dükkanı düzeldi ancak hesap sayfaları halen hata vermeye devam ediyor.

Gün içerisinde Platform yetkilileri tarafından daha ayrıntılı bir açıklama yapılması bekleniyor. Ayrıca sosyal medyada insanlar platformun güvenirliği konusunda bölünmüş durumdalar. Bazıları problemin oldukça ciddi ihlallere yol açabileceğini ve tekrarlanabileceğini belirtirken bir çok insan ise oyunlarından vazgeçmemeye niyetli.

 

 

Yorumlar