Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Steam’de 7 TL’ye Alabileceğiniz Mükemmel Strateji-Rol Yapma Oyunu

Steam’de 7 TL’ye Alabileceğiniz Mükemmel Strateji-Rol Yapma Oyunu

PAYLAŞ

Viking destanını verdiğiniz kararların hikayenizi etkilediği bir rol yapma sisteminde, detaylı ve gezmesi eğlenceli haritada yaşayabildiğiniz The Banner Saga adlı oyunu sizlere kısaca tanıtıp neleri iyi yaptığından bahsedeceğim.

The Banner Saga, taktiksel ve sıra tabanlı bir savaş sistemini rol yapma elementleriyle birleştiren ve hikayeye dahil eden 2D bir oyundur. Oyunda boynuzlu dev denilen Varl ırkı ve insan ırkını birinci şahıslardan tecrübe ediyoruz. 7 farklı sınıftan 25’i aşkın orijinal karakterlerle Dredge denilen ırka karşı savaşıyoruz.

Hiç uzatmadan oyundaki ana savaş mekaniğini inceleyelim:

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi savaşlar belirli küçük alanlarda yapılıyor. Savaşlar rakiplerinizin zırhını olabildiğince düşürüp can puanlarını eritmeyi temel alıyor. Sıra tabanlı sistem olduğu için her partiden sıra sıra bir kişi hareket edebiliyor, saldırabiliyor, özel yeteneğini kullanabiliyor veya dinlenmeye geçebiliyor. Bir sizin partinizdeki karakter bir düşman partideki karakter yukarıda saydığım hamlelerden birini yapıyor. Basitçe bu şekilde olan savaş sisteminde eğer doğru stratejiyi kurmazsanız muhtemelen yoldaşlarınızı kaybedebiliyorsunuz. Tabii ki onlarca detay daha var ama keşfetmeyi size bırakıyorum.

Rol yapma elementleri:

En büyük rol yapma elementi hikayede ilerleyeceğiniz yolu sizin belirliyor olmanız. Oyunda seçtiğiniz seçimler en sevdiğiniz yoldaşlarınızın ölümüne dahi sebep olabiliyor. Hikaye sizi ara sıra çok zor ikilemlerde bırakabiliyor, bir yoldaşı arkada bırakmak, dünyadaki önemli bir köprüyü kırmak gibi; bu yüzden size uygun seçimleri yapmanız esas.

Bir diğer rol yapma elementi de savaşmak istediğiniz yoldaşları yolculuğunuz boyunca toplamak, onlarla beraber savaştıktan sonra şan, şöhret kazanıp daha da güçlenmek. Her savaş sonrası partinizin can puanı, zırh gibi özelliklerini yükseltebiliyorsunuz.

Görsellik, Ses ve Müzik:

Oyundaki her şey (savaşlar da dahil) elle çizilmiş ve hikayenin havasına uyuyor. Müzikler ünlü besteci Austin Wintory tarafından bestelendi (kendisi ayrıca Journey adlı oyunun müziklerini de yapmıştı). Ses efektleri de olması gerektiği gibi yerinde kullanılmış. Rahatsız etmiyor.

Son olarak oyunun haritasından bahsetmek istiyorum. Haritadaki en ufak noktaya kadar her yer hakkında kısa ve uzun yazılar var oyunun kendi küçük lore‘unu oluşturan.

Banner Saga World Cloth Map | Stoic Store
Oyunun trailer’ı

Oyunun Steam bağlantısı:

https://store.steampowered.com/app/237990/The_Banner_Saga/?

Ek Notlar:

Oyun ortalama seviye İngilizce gerektiriyor. Maalesef Türkçe opsiyonu bulunmuyor.

Oyunun ikişer yıl arayla iki tane devam oyunu var. Eğer isterseniz ilk oyunu bitirdiğinizde ikinci oyuna aynı yoldaşlarla ve partiyle devam edebiliyorsunuz.

Oyun ortalama 8-10 saatte bitiyor. İçerik sonuna kadar kullanılmış ve tam sıkmaya başladığında oyun bitiyor.

Yorumlar