Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Steam’de Değişiklik Vakti

Steam’de Değişiklik Vakti

PAYLAŞ

Steam’in bağımsız yapımcılar (indie) için geliştirmiş olduğu sistem, Steam Greenlight aramızdan ayrılıyor. Buna üzülenler olduğu kadar sevinenler de olduğuna  eminim. Amacından saptırılıp uygunsuz içeriklerin kullanılması, oyun ya da bir program olmamasına rağmen yüklenilmesi gibi bir çok sorunlarla karşılaşan ve bunu engelleyemeyen Valve, sorunu kökten halletmeye karar verdi. Türk oyun sektörü de az hakkını yemedi değil Greenlight’ın. Bir çok oyun Greenlight sistemi sayesinde büyüdü. Peki ne olacak, bunlara hepsi buraya kadar mıydı? Tabii ki hayır. Hoş geldin Steam Direct
Nedir bu Steam Direct? Steam Greenlight’ın yerine gelecek olan sistem. Hakkında pek bir bilgi verilmese de Greenlight kapandıktan 2 hafta sonra başlayacağını biliyoruz. Ayrıca oyun geliştiricilerinden Steam Direct’e başvurabilmeleri için 100 dolar ile 5 bin dolar arasında ücret alınacağını da belirtildi.

Maalesef bilgiler sadece bununla kısıtlı fakat bunun üstüne başka bir sistem gelmeyeceğini tahmin ediyorum. Steam Greenlight’ın devamı niteliğinde olan bu sisteme Greenlight 2 diyebiliriz. Malum Gabe’nın 3 rakamıyla ilgili sorunları olduğu için devam projesi gelmeyebilir.

 

Yorumlar