Ana sayfa Animeler Steins Gate İnceleme

Steins Gate İnceleme

PAYLAŞ

Yönetmen: Hiroshi Hamasaki, Takuya Sato
Yapım Yılı:2011
Bölüm Sayısı:24
Stüdyo: White Fox
MDB Top 250 TV:85. sıra
Steins; Gate, White Fox tarafından 2011 yılında animeye uyarlanmıştır. Çıkışı, 2009 yılında 5pb. ve Nitroplus tarafından Xbox 360 için yapılan bir oyundan yapmıştır.
Serimizin konusuna gelirsek; Olaylar Okabe Rintarou adlı karakterin etrafında gelişiyor.

Steins-Gate

Okabe bir bilim adamıdır. Laboratuvar olarak kullandığı küçük bir dairede yaşayan Okabe, Daru isimli yetenekli bir hacker, Mayuri isimli küçüklük arkadaşıyla birlikte “Geleceğin İcatları” adını verdikleri laboratuvarda birbirinden değişik icatlara imza atsalar da konumuzu ilgilendiren icatları mikrodalga fırınını geçmişe mesaj göndermeyi sağlayan bir aygıt haline getirmeleridir. Okabe geçmişe her mesaj gönderişinde dünya çizgisi değişir ve dünyanın akışı farklılıklar göstermektedir. Fakat bu değişiklikleri tek fark eden ve hafızasında tutan kişi Okabe’dir. Laboratuvara sonrada üye olan Makise Kurisu ile birlikte D-Mail adını verdikleri geçmişe mesaj gönderen aygıtı geliştirerek bir zaman makinesi yapmaya çalışırlar. Daru’nun hacklediği Cern (hakkında bilgi vereceğim) kuruluşunun belgelerinden edindikleri bilgilerle birlikte Okabe ve ekibi zamanın akışıyla daha çok oynamaya başlarlar. Zaman akışıyla her oynadıklarında ortaya çıkan istenmeyen durumların ortaya çıktığını gören Okabe, bu olayları düzeltmek ve eski haline getirebilecek tek kişidir.

353759

Animenin ilk bölümlerinde kafanız karışabilir. Örneğin ilk bölüm Makise Kurisu’nun ölümü ile başlıyor ve bina önünde mesaj atan Okabe sayesinde dünya ansızın değişiyor ve Kurisu yeniden canlı olarak hayatına çıkıyor gibi. Fakat sakın endişe etmeyin çünkü animede hiçbir soru cevapsız kalmıyor ve bölümler ilerledikçe anime çok zevkli bir hal alıyor. D-Mail ve zaman makinesi ile yapılan deneyler, zamana geri sıçramalar, dünyanın değişmesi ve yaşanan kelebek etkileri, Okabe’nin olaylara müdahale etmek istediği için defalarca geçmişe gitmesi gibi birçok ilginç olay yaşanıyor.
Serinin konusunun güzelliğinin yanında, konu işlenişi çok iyi. Biraz ağırdan alınıp karakterler tanıtıldıktan sonra her karakterin gizledikleri sırlarını, acılarını ve değiştirmek istedikleri yönlerini öğreniyoruz. Zamanda yolculuklar arttıkça da serimiz yavaş yavaş kurgu bakımından heyecanımızı katlayarak arttırıyor. Serinin belki de en iyi tarafı Doyurucu ve akılda soru bırakmayacak bir şekilde bitmesidir. Görsel açıdan da çok iyi aktarılan serimizin, karakter-seslendiren uyumu üst düzeyde.

Konuyu bitirmeden önce serimiz ile ilgili son bir şeyler daha söylemek istiyorum. Serimizin konusu ne kadar kurgu olsa da seride bulunan Cern gerçek bir kuruluştur. Cern, İsviçre ve Fransa sınırı arasında yer alan ve parçacık fiziği üzerine araştırmalar yapan devasa bir laboratuvardır. Cern’de zaman yolcuğu üzerinde çalışmalar yapıldığı da bilinmektedir.

Ek bilgi olarak; Seri içinde çokça duyacağınız John Titor , 2000’li yıllarda başta “Time Travel Institute” forumu olmak üzere birçok forumda gelecekten geldiğini iddia eden ve söylediğine göre kendisi devlet için çalışan ve zaman yolculuğu projesi için seçilen bir askerdir. 2036 yılından 1975 yılına IBM 5100(seride Daru, IBM5100 sayesinde dosyaları hackliyor) almak için döndüğünü söylemiştir. Bu bilgisayar ile 2036 yılında eski programların “ayıklama (debug)” işini yapacağını iddia etmiştir. Gönderdiği yazılar, 2000 – 2037 yılları arasında birçok olaydan bahsetmiştir. John Titor’un yazıları 2001 yılında son bulmuştur ve kim olduğu asla öğrenilememiştir. John Titor’un 2000 yılında gelecekte olacaklar hakkında söylediği birçok şey gerçekleşmemiştir. Lakin IBM 5100 hakkında eski yetkililerden birinin yaptığı açıklamaya göre makinenin gerçekten ayıklama görevi yapabileceği hakkında yorumlar yapmıştır.

Daha fazla bilgi;

http://www.johntitor.com/

https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Titor

Yorumlar