Ana sayfa Middle Earth Filmler Yüzük Savaşı’nın Sonu: Subaşı Savaşı

Yüzük Savaşı’nın Sonu: Subaşı Savaşı

PAYLAŞ
Subaşı Savaşı

Mutlu Sonun İçindeki Acı Hikaye 

Subaşı Savaşı

Subaşı Savaşı, Yüzük Savaşları’nın son askeri mücadelesi oldu ve Shire’in ikinci ve son bilinen savaşıydı. Sanılanın aksine savaş, Sauron’un yenilmesiyle bitmemişti. Orthanc ele geçirilince Saruman kaçtı ve kendine Shire’de bir düzen kurmaya çalıştı. Hobbitlerin evleri için olan bu mücadelesine yakından bakalım.

 Tarihçe

Frodo ve yoldaşları Aragorn’un Taç Giyme Töreni’nden döndüklerinde; ülkeleri, yani güzel Shire’leri, Isengard çevresinde yaşayan bir grup haydudun hakimiyetine girmişti. Bu adamlar 3018’in sonlarında Shire’e akın ettiler ve Hobbitlerin gıdalarını, hanlarını, değer verdikleri şeyleri onlardan mahrum bırakan “Şef” ya da “Sharkey” denen bir adamın hizmetindeydiler. Ancak Sam, Pippin ve Merry’nin pek çok kuralı ihlal etmesi uzun sürmedi:

Kapı Kırmak, ve Kuralları Çiğnemek, ve  Muhafızlara Saldırmak, ve Haneye Tecavüz, ve Shire Binalarında İzinsiz Kalmak, ve Gardiyanlara Rüşvet vermekten tutuklusunuz! 
 

Dört Hobbit tutuklandı, ancak gözaltında birbirleriyle konuşmayı başardılar, ve sonradan Hobbitler Şef’i devirmek için toplandı. Ufak bir insan grubuyla karşılaştılar, ve Pippin onlara Kral’ın döndüğünü ve elçilerin onların yollarında olduğunu söyledi. Pippin ile alay ettiklerindeyse, Aragorn’un hizmetinden henüz salınmadığı için, Pippin kendini elçi olarak ilan etti. İnsan grubunu yönlendirmeyi başardılar ancak Waymeet’deki daha büyük bir birliğe de mesaj iletebildiler. Ve savaşa hazırlanmaya çalıştılar. Subaşı Savaşı kapıdaydı.

Savaş 

Hobbiton’dan 20 adam Subaşı’na doğru yürürken, 200 Buckland’li de Komutan Merry’nin çağrısına cevap vermişti. Subaşı’nda Merry’nin komutasında barikatlar kuruldu, bu arada Pamuklar da gruba katıldı.

İnsanlar geldiğinde, bir tuzak beklemiyorlardı. Subaşı Yolu’na, Çiftçi Pamuk’un durduğu noktaya kadar yürüdüler. Onu tehdit ettiler, ancak kendilerini sayıca az bulunca, ve Hobbitler arkalarındaki barikatı onların üstüne kapattıklarında, teslim oldular. Merry’yi vurmaya çalışırken liderleri oklarla devrildi. Kalan adamlar da bunu görünce korkuya düşüp teslim olmak zorunda kaldılar.

Bir sonraki gün, İnsanların Waymeet’deki en geniş grubu da gelmişti. Bu arada, Pippin Took topraklarında isyan çıkardı ve yüz Took’la geri döndü. Merry Subaşı Yolu’nun büyük bir kısmında büyük bir savunma hattı kurdu. İnsanlar bu hattın içine doğru yürüdüler. Bazıları teslim oldu, bazıları kaçtı. Ve yaklaşık yirmi tanesi öldü. Altı insan ve iki Hobbit öldürüldü. Kalanlar ise kaçmayı artık umursamıyor, sadece öldürmeye çalışıyorlardı. Setler tırmanmak için çok dik olduklarını kanıtladılar, bu yüzden pek çoğu Hobbit eksenine doğru düşüyordu. Merry ve Pippin hattın doğusundan saldırdılar ve Merry liderlerini öldürüp zaferi kesinleştirdi. Aragorn’un Hobbitlerin önünde neden eğildiğini bu savaş bize gösteriyor bence. Dayanıklı ve pes etmeyen yapıları, mücadeleci tavırları evlerini korumalarında önemli etmenler oldu. Merry ve Pippin ise takdire şayan bir mücadele örneği gösterdiler.

Sonrası 

 

Sonunda, yaklaşık yetmiş kişi öldü ve on iki kişi esir alındı. Hobbitler ise on dokuz kayıp verdiler ve otuz kişi yaralandı. Ölen İnsanlar “Savaş Çukuru” olarak bilinen bir kum çukuruna gömüldüler. Hobbitler ayrı ayrı gömüldüler ve mezarlarının çevresine, bahçeler yapıldı ve etrafına taşlar koyuldu. Komutanlar Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took’un isimleri başta olmak üzere, Subaşı Savaşına katılmış olan Hobbitlerin isimlerinden bir liste yapıldı.

Subaşı zaferinden sonra Hobbitler Sharkey’yi buldukları Çıkın Çıkmazı’na yürüdüler. Buldukları kişi düşünüldüğü gibi Lotho değil, Saruman’dı. Saruman Frodo tarafından kovuldu ve Lotho’nun, Saruman’ın hizmetkarı Grima tarafından öldürülüğü ortaya çıktı. Grima yılların öfkesi, baskısı ve zulmüyle Saruman’ın boğazını kesmiş, ancak hemen sonra kendisi de Hobbit okçuları tarafından vurulmuştu. Saruman’ın ruhu bedeninden yükselince, Batı’dan gelen bir rüzgar onu uzaklaştırdı. Manwe onu geri istememişti.

Ertesi yıl, Saruman’ın verdiği hasarı onarmak için çalışmalara başlandı. Sam, Galadriel’in ona hediye olarak verdiği kutudan kutsal toprakları yaymaya başladı, ve bir zamanlar Parti Ağacı’nın durduğu yere mallorn tohumu ekti. Parti Ağacı; Bilbo’nun doğum günü konuşmasını yaparken altında durduğu ağaçtır. Ayrıca Shire’in istilası sırasında istilacılar bu ağacı yıkmışlardır. Yapılan çalışmalar ve hırslı adımlar sayesinde, 1420’de, Shire şu ana kadar ki en iyi hasadını çıkarmıştı.

Saruman Hobbitleri hiçbir zaman umursamamıştır. Gandalf’a, “Buçukluğa olan düşkünlüğün gözünü kör etmiş” dediğini de hatırlıyoruz. Savaşın kaybedileceğini anladığı anda Shire’a saldırmış ve kendine burada bir düzen kurmaya çalışmıştır ancak Hobbitlerin azmini hesaba katmayı unutmuştur.

Ve böylece Hobbitler, Yüzük Savaşı’nın son savaşını kazandılar. Özellikle Tooklar savaşta etkin rol oynamışlardır. Merry ve Pippin’e de burada değinmeden geçmek olmaz. Entlerin savaşa katılmasını sağladır ve evlerini başarıyla savundular. Bu iki Hobbit her zaman matrak ve çok düşünmeden hareket ettiyse de, gerektiği zaman faydaları boylarına oranla bir hayli büyük oluyor.

Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş oluyoruz. Başka bir yazıda görüşünceye dek hoşça kalın.

Facebook Grubumuza da buradan ulaşabilirsiniz!

 

Yorumlar