Ana sayfa Middle Earth Filmler Sudaki Gözcü

Sudaki Gözcü

PAYLAŞ

 

‘’Zamanın hesabının tutulmadığı bir yerde,  yaşayan toprağın çok altında dövüştük. Durmadan kenetlendi bana ve durmadan biçtim onu, sonunda karanlık tünellere kaçıncaya kadar. O tüneller Durin’in halkı tarafından yaratılmamışlardı Gloin oğlu Gimli. Cücelerin en derin mağaralarının çok çok altında, dünya isimsiz şeyler tarafından kemirilir. Sauron bile bilmez bunları. Ondan da yaşlıdırlar. Ben orada yürüdüm ama günün ışığını karartmak için onların haberini verecek değilim…”

-Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, “Ak Süvari”

Tolkien evreninde birçok varlık hakkında, görüldükleri veya isimleri geçtikleri yerler dışında neredeyse ne bir bilgi, ne de bir yazı vardır. Özellikle bazı varlıklar hakkında olan bilgiler oldukça yetersizdir. Örnek vermek gerekirse, Balroglar. Tamam, nasıl yaratıldıkları ve nasıl en son hallerine büründükleri hakkında kısa bir bilgi mevcut, ama doğrusu Orta Dünya tarihinde her anlamıyla etkili olan bu varlıklar hakkında en azından küçük bir hikâye şeklinde bir yazının olması hiç de fena olmazdı bence. Bir kısım varlık hakkındaysa isimlerinin veya bahislerinin geçtiği zaman hariç hiçbir bilgiye rastlanmamıştır. Bunların en başında hiç şüphesiz Sudaki Gözcü gelir bana kalırsa. Bu makalede de Sudaki Gözcü hakkında olan fikirlerimden bahsetmek istiyorum.

 

Sudaki Gözcü, Moria

“Tam Sam Grup’un son elemanı olarak öbür tarafta Bill’i kuru toprağa çekerken hafif bir ses duyuldu: Sanki bir balık suyun durgun yüzeyini kıpırdatmış gibi, bir fışırtı, sonra da bir şapırtı. Çabuçak geri baktıklarında suda halkalar gördüler, solmakta olan ışıkta kenarı siyah, gölgeli halkalar: Gölün açıklarında bir noktadan büyük halkalar dışarı doğru genişliyordu. Bir fokurtudan sonra sessizlik çöktü. Alacakaranlık derinleşti, kavuşan güneşin son ışınlarını bulutlar örttü.”

-Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, “Karanlıkta Yolculuk”

Öncelikle şunu söyleyeyim, Sudaki Gözcü hakkında birden fazla teorim mevcut ve burada yazdıklarım sadece kendi düşüncelerimden kaynaklanıyor. Bunlardan ilki onun Sauron’un emriyle oraya gelmiş olması. Buna dayanak veya ispat olaraksa önceki çağlarda, Khazad-Dûm’un en ihtişamlı zamanlarında Sudaki Gözcünün orada olmamasıdır. Şehir düştükten ve karanlığa gömülerek Moria ismini aldıktan sonraysa Sauron’un Sudaki Gözcü’yü oraya göndermiş olması pekala olasıdır bana kalırsa. Çünkü onun Orta Dünya’yı fethetme ve kendi karanlığı altında tutma arzusu herkes tarafından bilinir.

 

sudaki gözcü.

Bir başka teori ise yine şehrin karanlığa gömülüşüyle ilgili. Fakat bu defa Sudaki Gözcü’nün kendi iradesiyle oraya gelişi söz konusu. Bu durumda Gandalf‘ın “isimsiz şeyler” diye nitelendirdiği yaratıklar geliyor akla. Sudaki Gözcü onlardan biri miydi? Neden olmasın? Tehlike olarak görebileceği varlıklar -cüceler- gittikten sonra yüzeye çıkmak istemiş olabilir. Zira Khazad-Dûm’un çok altlarında suyun olduğu da bilgimiz dahilinde.

Son olarak diyeceklerimse yine Sudaki Gözcü’nün “isimsiz şeyler’den” biri olduğuyla ilgili, fakat bu defa biraz farklı açıdan. Şöyle diyelim, onun huzurlu hayatı Balrog’un oraya gelişiyle bozulmuş ve o da korkarak en sonunda yüzeye kaçmıştır. Sudaki Gözcü’nün her halukarda oraya gelişinin Moria’nın düşüşünden sonraya denk gelmesi tarafımızca biliniyor. Balrog’un ne zaman Khazad-Dûm’un altına sığındığıysa muamma. Bu iki nokta bu teoriyi inkar edilemez kılıyor belki ama doğruluğuna da güvence vermiyor.

Biraz önce de söylediği gibi bu yazdıklarım benim düşüncelerim, fakat sizler de belki buradaki fikirlerden yola çıkarak gerçeğe daha yakın ve akla daha yatkın teoriler üretebilirsiniz diye sizinle paylaşma gereksinimi duydum. Sonraki makalelerde görüşmek üzere! Esen kalın!

moria

 

Yorumlar