Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Denizlerin Ardındaki Diyar: Summerset Adaları

Denizlerin Ardındaki Diyar: Summerset Adaları

PAYLAŞ


Summerset Adaları (bazen Sumurset, Summurset veya Sumerset olarak yazılır) Tamriel'in güneybatısında bulunan vilayettir. Üç büyük ve büyük öneme sahip adalar Summerset Adası (Summerset Isle), Auridon ve Artaeum'dur (hiçbir şekilde bilgi vermeksizin uzunca süre ortadan kaybolabilen ada). 4.Çağ 22'de Thalmor gücü ele geçirmiş ve vilayetin adını başkentin adı olarak değiştirmiştir (Alinor), buna rağmen birçok dış vilayet bu bölge hakkında Summerset olarak bahsetmektedir. Vilayetin bugünkü sakinleri Altmer'lardır, buna rağmen Goblin'lerin ilk elflerden önce bu bölgede bulunduğu düşünülür. Aldmer'lar tarafından sürülmeden önce Sload'ların bu vilayetin ilk sakinleri olduğu söylenir, ki Altmerlara vilayet direkt olarak onlardan miras kalmıştır.

 

Tarihi

Efsanevi yüce lord Torinaan dokuz gemi içerisinde ilk inen ve Auridon adasına ilk ayak basan aldmer'dı. Torinaan bu adayı halkı için sahiplendi adaya Auridon ismini koydu ve burayı asla terk etmeyeceğine dair yemin etti. Adaya gelen aldmerlar adayı araştırmaya başladığında Gheatus, Ilyadi ve Welwa adında korkunç yaratıklarla karşılaştılar. Bazıları daha güvenli bölgeler bulmak için kaçmayı tavsive ettiğinde yüce lord Torinaan bunu reddetti ve yaratıklara karşı savaşmaya başladı, onları atalarınının öğretilerinde yazılı güçlerle katletti. Tehlikeden uzak bir halde Aldmer'ler toprağı ehlileştirmeye devam etti, kendi isteklerine göre şekillendirip değiştirmek için büyüyü kullandılar. Firsthold, kaleler arasında ilki, adaya ilk ayak bastıkları noktadan çokta uzak olmayan bir bölgeye kurdukları ilk şehirdir.

Sonrasında Aldmerlar ciddi anlamda Auridon adasının her köşesine yayılmış, Summerset adalarının geri kalanınada yerleşmiş ve anakara tamrieli kolonileştirmeye başlamışlardır. Sayısız şehir ve harikalar inşa etmişlerdir, Kristal Kule inşa ettikleri harikalara en büyük örnektir. Bu olaylar sonrası Summerset adalarının Aldmer'ları Altmer'a dönüşmüş ve sosyal sınıflara ayrılmışlardır. Bu sınıflar en başta öğretmenlik veya keşişlik yapan bilgeler olmak üzere, sanatçılar, prensler, savaşçılar, toprak sahipleri, tüccarlar ve işçiler olacak şekilde ayrılmıştır. Bu sınıflandırmanın en altında ise goblinler gibi evcilleştirilmiş yaratıklar bulunmaktadır. Alinor şehrinin kuruluşu ardından şehir Summerset adalarının başkenti ve Altmeri hükümdarlığının yuvası olmuştur.

Altmerların kendileri için kurduğu cennet gibi yaşam şekline rağmen savaş asla peşlerini bırakmadı. Necromancy güçlerini kullanıp sık sık adaya saldırıp işgal etmeye çalışan sloadlara karşıda büyük savaşlar yapılmıştır ve bu olaylar ilk çağda gerçekleşen korkunç olaylardan biri olarak tarihe geçmiştir (1.Çağ 1301 yılında yaşanan Skywatch'un düşüşü ve 1.Çağ 2911-1.Çağ 2917 yılları arasında gerçekleşen Uvichil savaşı altmer-sload savaşlarına örnektir). Ancak altmerların tek derdi mercan krallığın sloadları olmayacaktı. Altmerların kıskanç kuzenleri, kendilerini Aldmeris'in gerçek varisleri olarak gören ve summerset adalarının gerçek sahipleri olduklarını iddia eden maormerler adayı ele geçirmek için sürekli ve kararlı şekilde birçok saldırı düzenlemişlerdir ancak her saldırı büyük başarısızlık ve kayıplarla sonlanmıştır.

Kesin şartlar bilinmemesine rağmen, ilk çağda summerset adaları o zamanlar morrowind hariç, tamriel üzerindeki hükmünün zirvesinde olan ikinci imparatorluk ile birleşmiştir. Ancak bu birleşme birnevi altmerların yararına olmuştur çünkü anlaşma şartlarına göre elçiler ve tüccarlar dışında herhangi bir yabancının summerset adalarına girmesi yasaktı ve bu ayrıcalık başkent Alinor için çok daha kısıtlayıcıydı.

Summerset adaları, Tiber savaşları(Tiber Wars) sırasında 3.İmparatorluk tarafından kazanılan son vilayettir. 2.Çağ 896'da Tiber Septim Numidium'u kullanarak başkent Alinor'u dakikalar içerisinde teslim olmaya zorladı. Bu olayın ardından Summerset bir imparatorluk vilayeti haline geldi.

Oblivion Krizi (Oblivion Crisis) sırasında, Summerset Adası Daedra tarafından kuşatıldı. Kristal Kule (Crystal Tower) daedrik güçler tarafından yıkıldı. O zamanlarda bir azınlık sesi olan thalmor'a krizin üstesinden gelmesi için büyük yetkiler verildi. Başarılı oldular ve Summerset'in kurtarıcıları haline geldiler. 4.Çağ 22'de Thalmor Summerset'in kontrolünü eline aldı ve adanın ismini Alinor olarak değiştirdi. Valenwood 4.Çağ 29'da Thalmor kontrolüne altına geçti, Aldmeri Dominion'u canlandırmak için. Sonrasında eski Elsweyr konfederasyonu 2 bağlı eyalet olarak dominion'a katıldı.

Coğrafya

Summerset adasının coğrafyasının küçük bir kısmı bilinmektedir. Summersetin en yüksek dağı olan Eton Nir'in üstünde farklı mimarilerin karışımından oluşan binalara sahip Cloudrest bulunuyordu. En eski ve soyutlanmış harabeler tamamen mercandan oluşuyordu, bazıları denizin çok çok ötesinden gelmiş gibiydi. Bu Sload işgalini şiddetle akla getiriyordu.

Siyasi görüş

Adalar farklı sosyal sınıflara bölünmüştür bu sınıflar; Bilgeler, öğretmenler, rahipler ve ardından sanatçılar, prensler, savaşçılar, toprak sahipleri, tüccarlar ve işçiler olarak devam eder. En alt tabakada ise beastler ehlileştirilmiş\köleleştirilmiş goblinler bulunmaktadır.Bir çoğu sık sık necromacy kullanıp adaya saldıran sload'lar gibi adada pek sıcak karşılanmaz. (Sload saldırıları:Sack of Skywatch 1.Çağ 1301 ve War of the Uvichil 1.Çağ 2911'den 1.Çağ 2917'ye kadar.)
 

Adalar

Summerset Adası Summerset takımadaları arasındaki en büyük adadır.

Auridon Tamriel'e en yakın, Summerset adaları arasındaki en büyük ikinci adadır.

Artaeum Psijic Order'ın sığınağı olan adadır, arada sırada kaybolmaya eğilimlidir.

Eyevea Summerset'in kuzeyindeki Shalidor'un sahibi olduğu adadır.

Silatar Denizin dibinden büyü ile çıkarılmış küçük bir adadır.

Yorumlar