Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Ejderhaların İlk Savaşı ve Taçsız Aegon Targaryen!

Ejderhaların İlk Savaşı ve Taçsız Aegon Targaryen!

PAYLAŞ

Aegon’ın fethinden sonra 26 yılında Prens Aegon Targaryen Kralın Şehri’nde doğdu, babası Veliaht prens olan Aenys Targaryen annesi Leydi Alyssa Velaryon idi. Prens Aegon, çocukluk dönemlerinden kardeşi Prens Viserys ile birlikte Ejderha Kayası’na giderek orada boyalı masa dibinde dedesi Kral Aegon Targaryen’ın fetih öykülerini dinleyerek büyüdü. Yine bir gün dedesi boyalı masa başında fetih hikâyelerini anlatırken gözleri önünde can verdi.

Aegon

Aegon’ın fethinden sonra 37 yılında babası ejderhası Quicksilver ile Yüksek Bahçe’den uçarak başkente gelip kral oldu. Prens Aegon ise babasının varisi olarak veliaht prens ilan edildi ancak kral olan babası başarısız bir yönetim gösterdi. Yedi İnanç Militanları’nın isyanları, Kızıl Harren adında bir Demir doğumlunun isyanı, Demir Adalar’ın Septler’in yıkılmasını istemesi, Vadi’de ortaya çıkan sorunlar ve Dorne hudutlarındaki vahşi Samwell Tarly… Kral Aenys bu sorunlarının birçoğunu zar zor çözebildi bir kısmını ise hiç çözemedi.

Aegon’ın fethinden sonra 41 yılında babası Prens Aegon’a uygun bir eş ararken o ablası Prenses Rhaena Targaryen ile birlikte onun ejderhası Dreamfyre’la uçarak kaçtı. Prens Aegon geri geldiğinde babasına ablası ile evlenmek istediğini söyledi. Kral Aenys oğlunun teklifini kabul etti ve ablası ile nişanlayarak onu Ejderha Kayası’nın prensi olarak atadı. Ziyafet masasında bulunan Dul Kraliçe Visenya Targaryen ziyafeti terk etti. Dul Kraliçe Visenya Targaryen, Ejderha Kayası’nın kendisinde kalmasını ve Prenses Rhaena’nın ise oğlu Prens Maegor ile evlenmesini istiyordu.

Kral Aenys oğlu ve kızının evlendirdiğini söylediğinde Yedi İnanç Militanlar’ı sokaklara inerek isyana başlattılar. Zaten Yedi İnanç ile kraliyetin ciddi sorunları vardı. Evlilik sadece bir neden oldu. Kral Aenys’a kalabalık pislik ve taş atarak saldırdı. Daha sona ise kral hastalandı ve çok uzun zaman geçmeden öldü. Kral Aenys Targaryen, Aegon’ın fehtinden sonra 42 yılında öldü ancak oğlu yerine kardeşi Prens Maegor Demir Taht’a çıkarak Westeros Kralı ilan edildi.

Aegon

Prens Aegon babasının ölümünden sonra onun ejderhası Quicksilver’ın binicisi oldu. Ablası ile olan evliliğinden ikiz kızları olmuştu. İsimleri Aerea ve Rhalla’ydı. Babasının ölüm haberini aldığında Casterly Kayası’nda eşi ve çocuklarıyla birlikte Lannister hanesinin misafirleriydi. Kral olan amcası onları Lannister hanesinden istedi ancak redd cevabı aldı ama Prens Aegon Batı Toprakları’nın ve halkının zarar görmemesi için konuk hakkını savunarak kendisine yardım eden Lord Lyman Lannister’ın öğütlerine rağmen amcası ile savaşmaya karar verdi.

Prens Aegon, ejderhası Quicksilver ile Harrehall’a uçtu. Oraya amcası Kral Maegor da ejderhası Balerion ile gelmişti. Demir Taht için savaştılar ancak ejderhası çok daha büyük ve yaşlı olan Kral Maegor savaşı kazandı. Prens Aegon ve ejderhası Quicksilver dev ejderha Balerion tarafından yakılarak öldürüldüler. Prens Aegon öldükten sonra eşi Prenses Rhaena Targaryen batının kraliçesi oldu ancak daha sonra Kralın Şehri’ne gelerek kral olan amcası ile evlendi. Bu evlilik ile doğunun kraliçesi ilan edildi. Kral Maegor kısırdı bu nedenle Prens Aegon’ın kızlarını kendi kızları olarak ilan etti. Kızlardan Prenses Aerea’ı ise varisi ilan ederek yerine hazırladı. Bunu yapmasındaki neden yeğeni Prens Jaehaerys’ın isyan etmesiydi.

Demir tahtın bir başka varisini buradan okuyabilirsiniz. Prens Valarr Targaryen Hakkında

Son ejderha lordunun imparator olma mücadelesini buradan okuyabilirsiniz.Imparator Aurion

Yorumlar