Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Tamriel’in Hayvanımsı Irkları

Tamriel’in Hayvanımsı Irkları

PAYLAŞ

Beastfolk yada Betmer olarakda bilinen Argonian, Khajiit ve Imga gibi Tamriel‘in hayvanımsı canlılarına verilen genel isimdir.Bu canlılardan kimisi Lilmothiit‘ler gibi soyları tükenmiş yada ortadan kaybolmuşlardır.

 

Argonianlar

Argonian-785-full
Argonian

Argonian’lar (kendi dilleri olan Jel‘de kendilerini Saxhleel yada People of the Root olarak tanıtırlar) Black Marsh‘ın sürüngen yerlileridir, Diğer ırklar onlar hakkında konuşurken genelde “kertenkele” veya “kertenkele halkı” olarak bahsetmeyi tercih eder özelliklede aşağılamak istediklerinde.Argonian’lar tüm Starry Heart (Nirn‘ün Ehlnofex dilindeki anlamı) tarafından gerilla savaşının ustaları olarak bilinirler hatta bu savaş taktiğiyle sayısız yüzyıl boyunca sınırlarını düşmanlardan korumuşlardır, bunun dışında Argonian’lar insanlarla benzer yaşam süresine sahiptir.İlk çağ’da yaşamış bir bilgin olan Brendan the Persistent‘e göre “Argonian halkı Tamriel tarihi boyunca bulunmuş, belkide en yanlış anlaşılan, kötülenen, hakaret edilen hayvanımsı ırktır. Tabiki bu henüz Argonian kültürüyle yakından ilgilenmeyip bu güzel canlıların taktirini kazanmayanlar için geçerli”. Belkide bu bataklıkların derinliklerine gidip kaybolmadan önce bıraktığı son notudur.

 

Devler (Giants)

Giant_Concept(Online)
Dev (Giant)

Devler muazzam derecede güçlü devasa insanlardır.Genel olarak Skyrim,High Rock,Hammerfell, Cyrodiil ve Valenwood kırlarında bulunurlar.Koyu gri ten rengine, Uzun güçlü uvuzlara, örülmüş ve boncuklarla süslenmiş koyu gri-kahverengi saçlara sahiptirler.Bunlara ilaveten birçok dev gövdelerini yara izleriyle süsler. Giysileri ise insan ve hayvan kemikleriyle süslenmiş deri giysilerdir ve bu giysilerin peştamâl’den farkı yoktur.
Devlerin boyu değişkenlik gösterebilir,Bazıları 11 veya 12 ft uzunluğundayken kimi normal birine göre daha uzun olabilir.Bunun dışında kadın devler erkek devlere göre daha azdır ve şuana kadar sadece 2.Çağ’da (Second Era) Wrothgar bölgesinde görülmüşlerdir.

 

Goblin-ken
Goblin-ken (yada Goblin-kin) Goblinler, Ogreler ve Grimlin‘ler dahil olmak üzere bazı hayvanımsı ırkları belirtmek için kullanılan genel bir terimdir, Teknik olarak Elf’ler ve Ork’lar yaygın inança göre goblinlerle ilişkilendirildiği için Goblin-ken’e dahil edilir.Goblin-Ken halkı Altmer‘lar tarafından Summerset isle‘da köle olarak kullanılmıştır.Camoran Hükümdarlığı (Camoran Dynasty) zamanlarında Summerset Isle yöneticileri tarafında yüzlerce Goblin-ken ülkenin kuzeyindeki Valenwood’da yaşamaları için serbest bırakıldı. Ork kabileleri Wrothgarian Dağlarına (Wrothgarian Mountains) yerleşmeyi seçtiler ve bu bölgeye Orsinium‘u (Ork şehri anlamına geliyor) kurdular.
Kalenin ilk kez Order of the Diagna tarafından yağmalanmasının ardından Gortwog gro-Nagorn tarafından yeniden inşa edildi ve Orsinium diğer Goblin-ken’ler olmaksızın tamamen Ork’lara ait oldu.

 

Imga

Imga
Imga

Imga yada Büyük Maymunlar, Valenwood’un yerlisi olan hayvanımsı ırktır.Normal maymunların aksine Imgalar göre Altın tenleriyle dikkat çekerler.Altmeri’yi üstün görüp kendileri için ideal portre, uygar toplum olarak gören Imga’lar aşırı derecede altmer taklitçileridirler; pelerin giyer, kılıç düelloları ile alıştırma yaparlar ve mükemmel bir telaffuz ve saray görgüsüyle konuşmaya çalışırlar.Bu akıllı maymunlar Valenwood’da Aldmer‘lar ulaşmadan çok öncesi bulunduklarını iddia ederler.Imgalar ormanda Bosmer kabileleriyle birlikte yaşarlar bunun dışında 2. İmparatorluk tarafından kurulan ve sonrasında insanlar tarafından terkedilen ticaret noktalarında da yaşamışlardır.

Thalmor üyeleriyle konuşacakları zaman kendilerine dük,kont ve baron gibisinden ünvanlarla hitap ederler (Hangi ünvanla hitap edilirse edilsin Imga’lar toprak sahibi değildir).Aşırıya kaçan Imgalar ise tüm vücutlarını tıraş edip pudralayıp daha çok altmerlara benzemeye çalışırlar.Imgalar Men‘ler hayvanımsı bir ırk olmadıkları için kendilerini onlardan üstün görüp yanlarında bir Men varken çok kötü koktuklarını ima edip burunlarını pelerinlerinin parfümlü olan yerleriyle kapatırlar.

Falinesti‘deki Imga maymun kolonileri Kolopi adı verilen ağaç kemirgenlerini toplarlar.Maymun adam ünvanı Imga’ların doğal çevikliklerinden ötürü verilmiştir.Imgalar kolopilerin altından yaklaşıp onları yakalayana kadar zıplarlar ve bu yakaladıkları kemirgenlerle aynı ismi taşıyan bir köy yemeği yaparlar.

Tüm Imgalar 2.çağ 582‘de Planemeld ve Alliance war‘un bitişini beklerken ortadan kayboldular.Altmer yazar Cirantille‘e göre, “Falinesti’yi ziyaret ettiler” Falinesti ise yıllar önce Tamriel’den kaybolmuştu bile.Imgaların veya Falinesti’nin ne zaman geri döneceği bilinmiyor.

 

 

Khajiit

Lore-race-Khajiit
Khajiit

Khajiit’ler Elsweyr‘dan gelmiş aşırı zekası ve yeteneklilikleriyle bilinen kedimsi insanlardır.Bu özellikleri onların çok iyi akrobatlar ve hırsızlar olmalarına olanak sağlar,buna rağmen khajiitler korkunç savaşçılardır ve nadiren büyücü oldukları bilinir.Genelde karada kalmayı tercih ederler ama korsanlık ve skooma ticareti bazılarını denizci olmaya çeker.

Khajiitlerin vücut yapısı menlere ve merlere göre fizyolojik olarak büyük farklılık gösterir.Kuyrukları, vücutlarını kaplayan kürkleri vardır bunun dışındada bazen parmak uçlarına basarak yürürler ama yinede sindirim sistemi ve metabolizmaları diğer ırklarla benzerlik gösterir.

Khajiitler, Argonian ve Imgalarla birlikte, insansı özelliklerinden ötürü imparatorluğun “sözde hayvanımsı” ırklarını oluştururlar.Khajiitler insanlarla benzer yaşam süresine sahiptir.Khajiitlerin diğer ırklarla melezlenmesi hususunda oluşturulmuş bir belge yoktur,gerçi böyle şeyler sadece bir söylentiden ibarettir.Farklı görünüşleri ve hareketleri onların ırkçılığın genel düşmanı olmalarına sebep olmuştur.

 

Lilmothiit

Lilmothiit (Khajiit dili Ta’agra‘da anlamı “Lilmoth‘tan biri” olarak geçer).Ayrıca tilki halkı olarakta bilinen ve bir zamanlar Black Marsh’da ikamet etmiş hayvanımsı ırktır.Göçebe bir kabile olan Lilmothiit’ler bulundukları yerlere varoluşlarıyla ilgili kalıcı işaretler bırakırlar.Daha sonrasında Lilmothiit’ler tarafından Blackrose‘a bir yerleşim alanı kurulmuş ve bu bölgenin harabeleri 2.çağ’da Akaviri hükümdarı Versidue-Shaie tarafından hapishaneye çevrilmiştir.

Kothringi‘ler ile benzerlikleri olan Lilmothiitlerin,2.çağın ortalarında Khanten gribi‘nin (Khanaten Flu) etkisiyle soylarının tükendiği düşünülmekte.

 

Naga

eso-murkmire-adventure-zone-4
Naga

Nagalar, hakkında çok az bilgiye sahip olunan Black Marsh’ın Murkmire bölgesi‘nde bulunan hayvanımsı bir ırktır.Nagaların görünüşleri ile daha çok Saxhleel’lerin yani en yaygın argonian ırkının görünüşü benzetilir.Onları tarif edenler “iğne gibi dişlerle dolu kocaman ağızları” olduğundan bahseder.Genellikle 7 veya 8 ft uzunluğunda olan Nagalar Argonianlara göre daha yılanımsı bir ırktır.Diğer ırklar Argonia‘yı sömürge yapmaya çalıştıklarında, Nagalar anayollar üzerinde soygunculuğa başladılar, bu yöndeki çabaları son bulduğunda ise yolları terkedip bataklıkların iç kısımlarına gittiler.

 

Sload

Sload_big
Sload

Sloadlar Tamrielin güneybatısındaki Mercan Krallık Thras‘da yaşayan solucana benzetilen hayvanımsı halktır. Sloadlar doğuştan tedbirli ve dikkatlidirler ve büyüdede son derece ustalardır. Sloadların antik geleneklerinde,bütün kahramanlar doğru kararlar vermek ve hedefine ulaşmak için yıllarını plan yapmaya harcamış ve bilge Sloadlara danışıp fikirlerini almışlardır.Buna çelişkili olarak kötü adamlar her zaman acele ve dikkatsiz iş yapmış ve daima başarısız olmuşlardır. Sload dilinde “macera” konusunda hiçbir kelime yoktur,eşdeğer ve en yakın anlamda ise sadece “trajik felaket” kelimesi kullanılır.

Sloadlar aslında Tamrielik ırkların hissettiği gibi duygular hissetmezler,ancak genelde rol kesmekte iyidirler ve duyguları abartılı bir şekilde taklit edebilirler, bunu da kendilerinden daha duygusal olan canlıların iyiliği için yaparlar.

Onur, sadakat ve arkadaşlık planlarına uyduğu sürece onurdur.Amaçlarına ulaşmalarını sağlayacaksa küfürden, hırsızlıktan, adam kaçırmadan, cinayetten ve soykırımdan zerre kadar pişmanlık duymazlar.

RG-npc-N'Gasta
N’Gasta

Sloadlar aşırı derece dindar değillerdir, ancak planlarına uyacaksa Daedralara hizmet edebilirler. 2.çağda ünlenmiş bir Necromancer olan N’Gasta olduğu gibi, Solucanlar Kralı (King of Worms) adıyla ünlenmiş bazı Sloadlarda vardır.

 

Yorumlar