Ana sayfa Dizi / Film Tarihi Yeniden Yazan Dizi: 11.22.63

Tarihi Yeniden Yazan Dizi: 11.22.63

PAYLAŞ

11.22.63 (2016)

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Diziye adını veren 11.22.63 tarihinden haberiniz vardır. Bilmeyenler için açıklayayım: Bu tarih, 35. ABD Başkanı John F. Kennedy’nin suikaste kurban gittiği tarih. Bu olay hakkında yüzlerce kitap yazıldı, komplolar üretildi. Ve bu yazılan kitaplardan biri de 11/22/63 isimli bilim kurgu romanıydı.

Romanın yazarı Stephen King ve J. J. Abrams imzalı bu 8 bölümlük mini dizi, seyirciyi kendine bağlayıcı cinsten. Bilim kurgu ve tarihe ilgili biriyseniz direk olarak “Bu dizi niye 8 bölüm ya!” tepkisini veriyorsunuz. Hadi gelin bu eşsiz hikayeye bir göz atalım.
a2

Dizinin başrolünde Spider-Man, Oz, This Is The End gibi başarılı yapımlardan tanıdığımız yakışıklı oyuncu James Franco var. Jake Epping isimli bir İngilizce öğretmenini canlandırıyor. Jake, hayatı sıradan ve boşanma sürecindeki genç bir adam olarak çıkıyor karşımıza. Tabi asıl olayları Al Templeton isimli bir amcamız başlatıyor. Al, butik bir restoran sahibi. Jake de buranın müdavimlerinden biri. Araları baya iyi anlayacağınız.

Al, bir gün restoranının arka odasındaki bir dolapta geçmişe dönen bir geçit buluyor. Geçitten geçtiğinde 1960 Texas’ında buluyor kendisini. Ve geçmişte yaptığı her şeyin, geleceği direk olarak etkilediğini fark ediyor. Bundan mütevellit kendisini 22 Kasım 1963 tarihinde gerçekleşen JFK suikastini önlemeye adıyor. Lakin bir türlü başaramıyor ve hastalandığı için geri dönmek zorunda kalıyor. İşte bu kutsal görevi de baş kahramanımız Jake’e veriyor. Jake geçitten geçiyor ve coğrafi konum olarak aynı fakat tamamen farklı bir dünya olan 1960 yılında buluyor kendini. O yıllara uyum sağlamaya çalışırken olaylar kendiliğinden gelişiyor zaten.
a1

Dizinin konusu özetle böyle. Yaklaşık 2 hafta önce final yaptı ve beni etkileyen diziler listesinde üst sıralarda yerini aldı. Dizi salt macera değil tabi, aşk teması da harika bir biçimde işlemiş. Hayatınızın aşkını 56 yıl öncesinde bulduğunuzu hayal edin, edemediniz değil mi?

Merak ediyorsanız da söyleyeyim, dizinin IMDB puanı 8.6.

Unutmayın, geçmiş asla değişmek istemez. İyi seyirler!

Fragman:

 

Yorumlar