Ana sayfa Middle Earth Filmler Tek Yüzük Kullanıcısını Nasıl Görünmez Yapar?

Tek Yüzük Kullanıcısını Nasıl Görünmez Yapar?

PAYLAŞ

Bugün, birçoğumuzun Yüzüklerin Efendisi’ni ilk izlediğimizde aklına takılan bir sorunun cevabını vermek için yazıyorum. Bildiğiniz ya da hatırladığınız gibi, Tek Yüzük kullanıcısına görünmezlik sağlıyor. Bunun doğru olduğunu Frodo’da ya da Bilbo’da gördük. Peki bu özellik nedir, nereden gelir, gerçekten görünmezlik mi sağlar? Bunların hepsini Quora isimli internet sitesinde gördüğüm bir yazıyı size çevirerek cevaplayacağım.

Yüzük ve Görünmezlik

Teknik olarak, Tek Yüzük görünmezlik sağlamıyor, kullanıcısını ruhlar alemine götürüyor. Bu haldeyken de kişi sadece maddesel dünyayı algılayabilen ölümlü gözlere görünmez oluyor. Ama sadece ölümlü gözlere. Ruhlar aleminde yaşayan Yüzüktayfları gibi ya da iki tarafta da bulunan daha yüce varlıklar gibi, Tom Bombadil, Gandalf, Sauron, Yüce Elfler vs., kişilerce görülebilir, hatta temasa da geçilebilir bir durumdalar.

Ainur’un formsuz varlıkları da buna farklı bir örnek olabilir. Ainur, maddesel düzleme bağlı kalmadan, gözle görülür olmaksızın yaşayabilirler. Yani Ainur tam olarak bir görünmezliğe sahip olabilirler, çünkü orijinal hallerinde forma ihtiyaç duymazlar.

Orta Doğu'nun Güçleri : Valar

“Quenta Silmarillion’da çokça söz edilir Melian’dan. Lakin bu hikâyede Olórin’in adı dahi geçmez, çünkü Olórin sevmişse de Elfleri, onların yanı başında gözlerine görünmeden ilerlemişti yol boyunca, bazen de onlardan biri kılığında; bilmezlerdi Elfler de, Olórin’in kalplerine doldurduğu bilgelik çağrısının nedenini, yahut hoş hayallerin kaynağını.”(1)
.
.

“Bu yüzden işte Valar yürüdüğü zaman, çırılçıplak ve Eldar bile fark edemez onları bir çırpıda, dikilseler de karşısına. Lakin giysilere bürünmeyi arzuladıklarında Valar, bazısı erkek olur bazısı kadın, mutlaka bir şekil alırlar; sadece başlangıçlarından beridir mizaçlarında olan farklılıklar şekle şemale gelir tercihlerinde her birinin, tercihler değildir yani onları yapan, bizde bile olduğu gibi, giysidir evet belki bizi erkek yahut kadın kılığına sokan, ama onlardan yapılmadı ne kadın ne de adam.”(2)
.
.
“Sonrasında, kuzey sınır boyundaki gözcülerin sayısı katbekat arttırıldı ama ne fayda, daha takibin başlamasından evvel Melkor dönüp gizlice güneyin uzak bir ucuna geçmişti. Ve hâlâ Valar’dan biri olduğu için biçim değiştirebiliyor, kardeşleri gibi bedenden sıyrılıp görünmeden gezinebiliyordu; gerçi yakın bir vakitte bu gücünü ebediyen kaybedecekti.”(3)

Bilbo Baggins - Orta Dünya - Thorin ve Kafilesinin hırsızı Bilbo Kimdir?

Görünmezlik Çeşitleri

Yüzük ilk olarak Hobbit’de sıradan büyülü bir eşya taslağıyla yayınlanmıştı. Daha sonra evren genişledikçe bu tasarımını da genişleten Tolkien daha sonraki yapıtlarda bilinmeyen bır karakterin ağzından iki farklı görünmezlik olduğunu söylüyor bizlere.

-Birincisi: Sürekli görünmezlik sağlayan yüzükler. Yüzük takıldığında ölümlü kullanıcısını bir tayfa dönüştüren bu yüzükler, etkilerini uzun süreli kullanımda gösteriyorlar. O kadar ki bir süre sonra yüzük takılmadığı zaman bile görünmez oluyorlar. Bkz. Yüzüktayfları.

-İkincisi: Bu görünmezlik ise Frodo ve Bilbo’ya olduğu gibi anlık görünmezlik. Diğerinin aksine kıyafetler ve aksesuarlar gibi eşyalar da görünmez oluyorlar.

Eğer yüzük tarafından ele geçirilirsen, ebediyen görünmez olursun ve söylemem gerekir ki bu soğuk ve korkunç bir histir. Her şey sanki karanlık zeminin üstündeki gri hayalet resimlermiş gibi silik görünmeye başlar. Bu dünyada yaşarsın ama duyduğundan ya da gördüğünden daha keskin koku alırsın. Diğer şeyleri görünmez yapan bir yüzükten başka bir gücün yoktur, bir yüzüktayfı olmuşsundur. Kıyafetlere bürünebilirsin, Sadece bir yüzüktayfısın ve kıyafetlerin de görünmezliğinden pay almaz, Lord’un sana bir yüzük vermediği sürece.”(4)

Aragorn & the Ringwraiths. Battling the Industries of Destruction | by  Craig Jarman | Medium

Bu maddesel nesneleri görünmez yapma gücü aynı zamanda tersine de çalışmaktadır ama bu kısımdan kitaplarda hiçbir zaman bahsedilmemiştir.

“Son olarak, direkt olarak Sauron’dan (kitapta geçen ismi ile Ölümbüyücüsü) gelen başka güçlere de sahiplerdi. Maddesel bedeni görünmez ve ruhlar alemindekileri görünür yapabilirlerdi.”(4)


(1)(2)(3) Silmarillion
(4) The History of Middle Earth Vol 6. The Return of the Shadow.
(5)Tolkien’in 131 numaralı mektubu.

Kaynak: https://www.quora.com/In-Lord-of-the-Rings-why-does-the-one-ring-cause-invisibilityDiğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar