Ana sayfa Dizi / Film Televizyon Dünyasının Yetiştirdiği Büyük İsimler #1: Tom Hardy

Televizyon Dünyasının Yetiştirdiği Büyük İsimler #1: Tom Hardy

PAYLAŞ

Bundan böyle alışılageldik bir dizi/film incele ve önermeleri dışında, çok daha farklı bir yazı serisiyle karşınızdayım. Bu yeni yazı serilerimiz ile birlikte, günümüzde popüler sinema yıldızlarının veya televizyon dünyasına etkisi büyük olan oyuncuları, senaristleri, yönetmenlerin geçmişini, projelerini ve kariyerlerini inceleyeceğiz. Böylece hem o isimler hakkında bir bilgi sahibi olup, hem de yer aldıkları yapımları yüzeysel bir şekilde tanıtmış olacağız. İlk yazımızda konu alacağım kişi; Inception’ın Eames’i, Dark Knight Rises’ın Bane’i ve vizyona girmesi beklenen Venom’un Eddie Brock’u sinema dünyasının parlayan yıldızı Tom Hardy.

Hardy, 15 Eylül 1977’de İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya geldi. Asıl ismi Edward Thomas Hardy olan oyuncu sanatla iç içe yaşayan bir ailede büyüdü. Babası yazar, annesi ise ressam olan Hardy, gençliğinden beri oyunculuk en büyük tutkusuydu. Bu sebeple daha okul dönemlerinde tiyatro hayatına atıldı. 21 yaşına geldiğinde “Find me a Supermodel” yarışmasını kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

Kariyerinin en ciddi hamlesini ise, televizyon dünyasına adım atarak yaptı. Tiyatroyla ilgilendiği dönemde Ridley Scott’un dikkatini çekerek, başarılı yönetmenin Band of Brothers(Kardeşler Takımı) mini dizisindeki ufak rolü ile sektöre tam manasıyla giriş yapmayı başardı. Ufak rolüne rağmen dizide oldukça başarılı bir performans sergileyen Hardy, 2001 yılında yine Ridley Scott’ın yönettiği Black Hawk Down filminde rol almayı başardı. Ridley Scott gibi ünlü bir yönetmenle çalışmasının getirisiyle, gitgide Hollywood’un en dikkat çekici isimleri arasına girmeyi başardı.

2003 yılında Shinzon karakteriyle Star Trek: Nemesis’te boy gösteren Hardy, kariyerindeki asıl yükselişi 2010 yılında Christopher Nolan yönetimindeki Inception ile gösterdi. Gösterdiği performans ile büyük beğeni alarak, aynı dönemde en prestijli ödüllerden olan BAFTA’nın yükselen yıldız ödülünü kazandı.

Daha sonrasında Warrior’daki performansıyla yine göze çarpan Hardy, yine bir Nolan filmi olan The Dark Knight Rises’da Bane rolünde yer alarak hem popüler kültürde, hem pek çok kişinin gözünde önemli bir yer elde etmeyi başardı. Başarısı sadece popüler kültür üzerinden gitmiyordu. Bu dönemde pek çok ödül alan, yahut ödüle aday gösterilen Tom Hardy sırasıyla Locke, Mad Max: Fury Road, The Revenant performansları ile adeta harikalar yaratarak, Oscar adaylığı başta olmak üzere pek çok ödül ve adaylık toplamaya devam etti.

En son yine bir Nolan filmi olan Dunkirk’te gördüğümüz Tom Hardy şu an ilerleyen zamanlarda çıkacak olan Venom filmiyle hayranlarıyla buluşmak üzere.

Sinema kariyeri kadar asıl çıkış yakaladığı yer olan televizyon kariyeri de dolu dolu geçti. 18 yıllık kariyerinde büyüklü küçüklü 10 dizide rol aldı. Band of Brothers ile başlayan tv macerasını Colditz, The Virgin Queen takip etti. Bu arada birkaç tv işinde daha yer alan Tom Hardy, şu an Peaky Blinders dizisinde 10 bölümlük bir rol ile tv ekranlarında boy göstermeye devam etmektedir.  Bunun dışında ise 2017’de başlayan Taboo dizisinin baş rolünü ve senaristliğini üstlenmiştir.

Daha çok uzun yıllar oyunculuk yapmamasına rağmen pek çok sağlam yapımda görebildiğimiz Hardy’nin, kısa sürede epey mesafe katettiğini söyleyebiliriz.

Tom Hardy’nin yer aldığı başlıca yapımlar:
-Band of Brothers (Mini dizi, 2001)
-Black Hawk Down (Sinema filmi, 2001)
-The Virgin Queen (Mini dizi, 2006)
-RocknRolla (Sinema filmi, 2008)
-Bronson (Sinema filmi, 2008)
-The Take (Mini dizi, 2009)
-Inception (Sinema filmi, 2010)
-Warrior (Sinema filmi, 2011)
-The Dark Knight Rises (Sinema filmi, 2012)
-Locke (Sinema filmi, 2013)
-Mad Max: Fury Road (Sinema filmi, 2015)
-The Revenant (Sinema filmi, 2015)
-Peaky Blinders (TV dizisi, 2014-)
-Dunkirk(Sinema filmi, 2017)
-Taboo (Mini Dizi, 2017-2018)

Yorumlar