Ana sayfa Dizi / Film Televizyon Dünyasının Yetiştirdiği Büyük İsimler #2: Micheal Fassbender

Televizyon Dünyasının Yetiştirdiği Büyük İsimler #2: Micheal Fassbender

PAYLAŞ

Micheal Fassbender 

Doğum Tarihi: April 2, 1977
Doğum Yeri: Heidelberg, Almanya
Burç: Koç

Daha önce bu seride ünlü aktör Tom Hardy’nin hayatını anlatmıştık. Şimdi ise Magneto rolündeki karizmasıyla, Macbeth, Shame ve daha pek çok filmlerdeki muhteşem oyunculuğuyla aklımıza kazınmış ve sevgimizi kazanmış Micheal Fassbender’ı mercek altına alacağız.

Geçen yazımızın ana konusu olan Tom Hardy ile aynı jenerasyondan çıkmış Fassbender’ın doğumu 2 Nisan, 1977’de gerçekleşti. Batı Almanya’nın Heidelberg şehrinde doğan Fassbender baba tarafından Alman olmasına karşın, anne tarafından İrlandalıydı. Aynı zamanda kendisi İrlandalı büyük önder ve devrimci Micheal Collins’in büyük-büyük yeğenidir.

Bir katolik olarak büyüyen Fassbender, bir papazın yardımcısı olarak kilisede çalıştı. İlk olarak Fossa Ulusal Okulu’nda okumaya başlayan Fassbender, ilerleyen yıllarda St. Brendan’ın Koleji’ne gitmiştir. 17 yaşında iken bir “Donal Courtney” oyununda yer alan Fassbender bu yaşanandan sonra oyunculuk kariyerini sürdürmeye karar vermiştir. Günün birinde ise Donie Courtney tarafından bir drama sınıfına yazılmıştır.
19 yaşında Londra’ya taşındı ve orada Londra Drama Merkezi’ne kayıt oldu. Ancak 1999 yılında oradan ayrıldı ve Oxford Sahnecilik Şirketi’nin “3 Kız Kardeş” oyununda yer almak üzere bir tura çıktı. Bu sırada barmenlik, postacılık gibi pek çok ek iş yapmıştır.

Ve sonunda -2001 yılında- ilk rolünü almıştı. Hearts and Bones adlı dizideki 3 bölümlük ufak rolüyle başlayan kariyerini, aynı yıl içinde ünlü yönetmen Steven Spielberg‘in yaptığı Band of Brothers dizisindeki Burton P. Christenson rolü takip etti.

 

Bunları ise ilerleyen yıllardaki TV dizileri ve filmlerindeki büyüklü küçüklü rolleri takip etti. Ve sinemadaki ilk rolünü Zack Snyder‘in ünlü filmi 300‘deki Stelios karakteriyle 2006 yılında aldı. İlk başrolünü ise Steve McQueen‘in Hunger filminde aldı ve pek çok kişinin dikkatini çeken müthiş bi’ performansa imza attı.

İlerleyen zamanlarda Eden Lake ve Fish Tank gibi filmlerde yer aldıktan sonra ünlü yönetmen Quentin Tarantino‘nun Inglorious Basterds filminde çalıştı ve popülerliğini arttırıp, dikkatleri daha fazla üstüne çekmeyi başardı.

2011 yılında ise X: First Class filmi ile beraber X-Men kadrosuna Erik Lensherr rolüyle katıldı. 2014 yılındaki 12 Years Slave, 2016 yılındaki Steve Jobs performanslarıyla Akademininde dikkatini çeken Fassbender bu yıllarda oskar adaylığı aldı. En son The Snowman rolüyle gördüğümüz Fassbender’ın yakın gelecekte X-Men Dark Phoenix ve Kung Fury 2 filmleri çıkacaktır.

Bu 17 yıllık oyunculuk sürecinde Cronenberg, Tarantino, McQueen, Ridley Scott, Spielberg ve Malick gibi usta yönetmenler ile çalışma imkanı bulmuş Fassbender, şimdiden usta oyuncularla kıyaslanmaya ve onların yanlarında sağlam bi yeri olduğu düşünülmeye başlandı. Kendisini aha uzun ve başarılı bir kariyer bekliyor gibi, umarım yeteneğini harcamayacağı kaliteli filmlerde yer alır ve kendini sinemanın büyük isimlerine yazdırabilir.

Micheal Fassbender’ın Yer Aldığı Başlıca Yapımlar:
-Band of Brothers (2001, Mini Dizi)
-300 (2006, Sinema Filmi)
-Hunger (2008, Sinema Filmi)
-The Devil’s Whore (2008, Mini Dizi)
-Fish Tank (2009, Sinema Filmi)
-Inglorious Basterds (2009, Sinema Filmi)
-Jane Eyre (2011, Sinema Filmi)
-X: First Class (2011, Sinema Filmi)
-A Dangerous Method (2011, Sinema Filmi)
-Shame (2012, Sinema Filmi)
-Prometheus (2012, Sinema Filmi)
-12 Years Slave (2013, Sinema Filmi)
-X-Men: Days of Future Past (2014, Sinema Filmi)
-Macbeth (2015, Sinema Filmi)
-Steve Jobs (2015, Sinema Filmi)
-X-Men: Apocalypse (2016, Sinema Filmi)

Yorumlar