Ana sayfa Oyunlar Witcher Thanedd Darbesi(Witcher Lore)

Thanedd Darbesi(Witcher Lore)

PAYLAŞ

Yazı serinin 4. kitabından ve Dizinin gelecek sezonlarından spoiler içermektedir!!!

Thanedd Darbesi, Büyücülerin 1267 yılının Temmuz ayında Büyücü ve Sahire toplantısında patlak veren bir darbedir. Orijinal de normal bir toplantı olması gerekirken, Kuzey ve Güney büyücülerinin, diğer tarafı habersiz yakalamak için yaptığı girişimlerden dolayı darbe patlak vermiştir. Bu yüzden, şiddet patlak verip bir çok büyücü veya sahirelerin ölümü ya da yaralanması ile sonuçlanmıştır. Ayrıca, Kuzey büyücülerin katıldığı “Brotherhood of Sorcerers” dağılmıştır.

Thanedd Darbesi sırasında Ciri ve Geralt(Geralt burada Artaud Terranova’nın başını kesiyor)

Thanedd Darbesi’nin Arka Planı

İmparator Emhyr, 2. Sodden Tepesi Savaşından sonrası aldığı küçük düşürücü yenilgiden dolayı yeni hedefi Kuzey büyücüleri olmuştur. 2. Kuzey Savaşını başlatmadan önce ilk başta büyücü ve sahireleri icabına bakmasını gerektiğini anlamış ve bu yüzden Vilgefortz‘u darbe sırasında, kardeşlik büyücülerini devre dışı bıraktırmak için kullanmıştır. Vilgefortz, görev verildikten sonra anlamıştır, Kuzey Krallıkları ve Kuzey Büyücüleri ile alakası olmadığını. Sadece büyücüleri diğer krallıklara mesaj göndermek(Güç gösterileri vs.) için kullandıklarını öğrenmiştir. Kuzey imparatorlukları, mesaj göndermek için yine eski ve geleneksel yol olan Kraliyet Elçilerini kullandığını fark etmiştir. Bu yüzden Vilgefortz, bu bilgiyi meclis de büyücülere sızdırmıştır ve yeni durum hakkında tartışmalarını sağlamıştır.

Sodden Tepesi Savaşında Yennefer ve Triss

Bu sırada, Kuzey İmparatorları, Dol Agra‘ya(Dol Agra, Dol Blathanna, Kaedwin, Lyria ve Rivia ve Aedrin için önemli bir ticaret vadisidir.) saldırıp, sanki Dol Agra‘ya Nilfgaard saldırmış gibi gösterip, yeni bahane ile Cintra‘yı tekrardan ele geçirmeyi planlıyorlardı. Fakat İmparator Emhyr bu planlı bildiğinden dolayı sınırın karşısına büyük bir tabur yollayıp bir bahane kollamıştır. Redenya Kralı 2. Vizimir ve Redenya İstihbarat Başı Djisktra bu ihaneti öğrenmiş ve Aedirn kralı Demavend‘e mesaj yollamıştır. Bu mesaj da Dol Agra‘ya saldırmamasını çünkü Nilfgaard taburlarının karşısında beklediğini söyleyen bir mektuptur. Fakat, Kraliyet Elçisi bu mesajı götürürken yolda öldürülmüştür. Demavend‘e bu çok önemli mesaj hiç iletilmemiştir.

Aedirn Kralı III. Demavend

THANEDD ŞÖLENİ

Büyücü ve Sahireler, Thanedd‘e şölenden her zaman olduğu gibi önceki gün varıp, birbirine çok samimi ve dostça davranmışlardır. Bu samimiyetin yanı sıra, herkesin politik ittifakı hakkında sessizce ve gizlice konuşulmuş ve aynı tarafta olsalar bile bir büyücünün casusluk yaptığı hakkında birbirini uyarmışlardır. Bu şölene, büyücü olmayanlar da katılmıştır. Bunlardan birisi Geralt‘dır(Yennefer‘ın sayesinde) diğeri de Djisktra‘dır(Phillipa Eilhart sayesinde)

Bir sonraki gün, Garstang da Thanedd Adasının kulesinde toplanmışlardır. Bu kulenin içinde bir büyü bariyeri sayesinde içinde büyü yapılmamaktadır. Çünkü herhangi bir hararetli bir tartışma da güvenliği korumak içindir. Bunun yanı sıra, Francesca Findabair, Kuzey Büyücülerinden habersizce, Scoia’tael birlikleri ve Nilfgaard destekçilerini, oyulmuş bu adanın altına sokmuştur ve gizli kalmalarını sağlamıştır. Bunun amacı, bir sonraki gün toplantı da Kuzey destekçi büyücüleri, Garstang‘dan içeri girip, ortadan kaldırmak içindir. Kuzey büyücülerinin bunu bilmemesine rağmen, bir hain olduğunu biliyorlardı ve bu yüzden gece yatağa gitmek dışında ilk hamleyi yapmak için planlar yapmışlardır.

Thanedd Adası

Thanedd Darbesi

Şafaktan önce Kuzey büyücüleri ilk hamleyi yapmış ve Nilfgaard destekçisi büyücüleri, Redanya askerleri ve Djisktra sayesinde yakalayıp, Dimeritiyum kelepçeleri ile asılmak için tutuklamışlardır. Bu tutuklamalar sırasında şiddeti en aza indirmeye çalışmışlardır. Fakat, bu kargaşa sırasında Lydia Van Bredevoort, Vilgefortz’un asistanı, kendini öldürmüştür. Bu ölüm aslında Vilgefortz tarafından gerçekleştirilmiştir. Bunun sebebi kendisine ve Rience zaman kazandırmaktır. Buna rağmen, bütün Nilfgaard destekçileri sorun olmadan başarılı bir şekilde tutuklanıp, Garstang‘a götürülmüştür. Bunlara Krallara hizmet eden tarafsız bütün büyücüler dahildir. Örnek olarak Dorregay‘ı verebiliriz.

Lydia van Bredevoort’un ölümü

Kulenin içinde, Phillipa, Vilgefortz, Francesca Findabair, Artaud Terranova ve Fercart‘ı içinde bulunan gruba karşı yargılama başlatmıştı. Aretuza’nın baş Müdiresi Tissaia de Vries, bu yargılamayı böldüğünde, Kuzey Destekçilerin de etki altında olduğunu, bağımsız büyücü olmaktan ziyade kralları desteklediğini ifade etmiştir. Ayrıca, Kuzey’in Savaş planlarının olduğunu ama bunun Nilfgaard başlatmış gibi göstereceğini, bu yüzden Kuzey destekçilerinin de Güney destekçileri kadar suçlu olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine Tissaia kanıt talep etmiştir. Philippa‘nın kanıt olarak uydurma bir kaç şey söylemiş olacak ki bunun üzerine Tissaia, Yennefer ve Ciri‘yi getirmiştir. Ciri‘yi transa geçirtip kehanette bulunmasını sağlamıştır. Ciri, Dol Agra‘nın arkasındaki gerçeği söylemiş. Dol Agra‘da Demavend‘in Nilfgaard‘ı kışkırtarak savaş başlattığını söylemiş(Demavend aslında taktiksel bir saldırı yapmıştır. Bunun üzerine Emhyr’in birlikleri Lyria ve Rivia’a karşı saldırmıştır. Bu da savaşın Kuzeyin Başlattığının göstergesidir). Ayrıca dün gecenin Redanya kralı II. Vizimir‘in suikastta kurban gittiğini söylemiştir.

Phillipa bunu ağlayarak yalan olduğunu iddia etse bile Tissaia kararını çoktan vermişti ve büyü kalkanını kaldırdı. Bu sebepten ötürü, Nilfgaard destekçileri, kelepçelerinden kurtulmuş ve darbe patlak vermiştir. Bazıları direk ilk dakikalarında öldürülmüş ve Scoia’tael birlikleri Francesca tarafından Portal Büyüsü sayesinde Garstang‘a getirmiştir. Tissaia, ölü bedenleri gördükten sonra, Vilgefortz‘u sakinleştirip öldürmekten vazgeçtirmeye çalışsa da, Vilgefortz, sadece yüzüne gülmüş ve devam etmiştir. Perişan olan Tissaia, iki tarafta savaşırken kaçmıştır. Bu darbenin aslında kazanı olmamasına rağmen kaybedeni de (en azından bana göre) iki taraftır. Çünkü iki tarafta ağır kayıplar vermiştir.

Thanedd Darbesı Sonrası

Darbe sonrası, büyücülere olan güven ciddi anlamda azalmış ve çoğu büyücü Kraliyet Saraylarından kovulmuştur. Tissaia de Vries intihar etmiş. Francesca Findabair Dol Blathanna, Özgür Elf Devleti, Kraliçesi ilan edilmiştir. Ayrıca, Scoia’tael birliklerini Kuzey krallıklarını rahatsızlık vermelerini karşı çıktığını açıkça belirtmiştir. Brotherhood of Sorcerers‘ın ana liderlerinin dağılmasıyla beraber kardeşlik dağılmış, birkaç hafta sonra Phillipa Eilhart ve bir kaç sahire ile beraber Lodge of Sorceresses kurmuştur. Fakat bu sefer Loca da Nilfgaard‘lı sahireler de vardı.

Tissaia de Vries’in intiharı

Yorumlar