Ana sayfa Edebiyat The Inklings – Oxford’da Fantezi Edebiyat Topluluğu

The Inklings – Oxford’da Fantezi Edebiyat Topluluğu

PAYLAŞ

Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük olasılıkla en az bir tane fantastik kurgu eseri okumuşsunuzdur. Ve eğer bu kitapların yazarlarına da ilgi duyuyorsanız belki de The Inklings ismini daha önce duymuş olabilirsiniz. 20. yy. fantastik ve bilim kurgu edebiyatın önemli bir parçası olan The Inklings topluluğunu bu yazıda hep beraber inceleyeceğiz.

The Inklings kelime anlamı olarak “küçük mürekkep” ya da “mürekkepçik” şekinde ifade edilebilir. Bunun nedeni “ink” kelimesi İngilizce’de “mürekkep” anlamına gelirken “-ling” eki küçültme anlamı katar. Hepimizin bildiği Hobbit’lerin bir diğer ismi olan “Halfling” bu konuda kolay anlaşılabilir bir örnektir. “Half”, “yarım, buçuk” anlamlarına gelip Hobbit’lerin boyunun kısa olmasına bir göndermedir. Kelimenin sonuna gelen “-ling” eki ile birlikte Türkçe’de gördüğümüz “Buçukluk” kavramı ortaya çıkmıştır.

Oxford Üniversitesi

The Inklings ismi C.S. Lewis ve J.R.R Tolkien’in Oxford Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak bulundukları bir okul kulübünde ortaya çıkmıştır. Kulübün amacı, üyelerinin devam eden ya da bitmiş çalışmalarının birbirleri ile paylaşılıp fikir alınarak tartışılmasıydı. Bu öğrenci kulübünü kuran Edward Tangye Lean daha sonra Oxford’dan ayrılmış ve kulübün ismi J.R.R Tolkien tarafından bu yazının konusu olan topluluğa aktarılmıştır.

The Inkings haftanın iki günü buluşurlardı. Bu buluşmaların ilki Salı günleri erken saatlerde Eagle and Child barında gerçekleşirdi. Eagle and Child daha çok Bird and Baby ya da Bird olarak bilinirdi. Burada öğle yemeklerini yiyip biralarını yudumlarken çeşitli konular hakkında sohbet ederlerdi. Bu buluşmanın grup için daha çok sosyal bir buluşma olduğunu söyleyebiliriz.

The Eagle and Child

İkinci buluşmaları Perşembe akşamları C.S. Lewis’in Magdalen College‘da bulunan odasında olurdu. Bu buluşmada amaç tamamen üyelerin yazdıkları eserleri(şiir, hikaye, kitap) birbirlerine okumaları ve onların görüşlerini almalarıydı. Üyelerin bir çok eserlerinin ilk kez burada bir başkası tarafından duyulduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki C.S. Lewis tarafından yazılan The Problem of Pain (Acı Sorunu), Out of the Silent Planet (Sessiz Gezegenin Dışında) ve The Great Divorce (Büyük Boşanma) kitapları; J.R.R. Tolkien tarafından yazılan Yüzüklerin Efendisi kitapları ilk kez burada seslendirilmişlerdir.

Gelin şimdi topluluğun başlıca isimlerine göz atalım.

C.S. Lewis (1898-1963)

C.S. Lewis

29 Kasım 1898 tarihinde İrlanda’da doğmuş olan C.S. Lewis ürettiği dini ve fantastik eserlerle tanınmıştır. Annesini küçük yaşta kaybeden ve babasız büyüyen Lewis biraz da bu sebeplerle gençliğini inançsız geçirmiş fakat Oxford’da J.R.R Tolkien ile tanışmasından sonra inancını geri kazanmıştır. Bu sürüklenmenin etkileri kitaplarında oldukça net bir şekilde görülebilir. Konumuz fantezi edebiyat olduğundan çok konu dışına çıkmadan devam edelim. 

C.S. Lewis, 1925-1954 yılları arasında Oxford Üniversitesinde İngiliz Edebiyatı dalında öğretim görevlisi olarak görev yapmış ve bu yılların başında The Inklings’in bir diğer kurucusu J.R.R Tolkien ile tanışıp uzun yıllar dostluk kurmuştur. Lewis’in fantastik edebiyat eserleri dini figürleri doğrudan içermesiyle birlikte özellikle Tolkien’in eserlerinden ayrılır.

Narnia Günlükleri Filmi

C.S. Lewis hepimizin duymuş olduğu Narnia Günlükleri’nin yazarıdır. Türkçe’ye çevrilmeyen The Screwtape Letters adlı eseri yazmıştır. Bu kitap içinde hristiyan öğeler barındıran bir kurgu romandır ve J.R.R Tolkien’e ithaf edilmiştir. Ayrıca Kabalcı tarafından çevrilen ve basılan Kozmik Üçleme de yine Lewis’in kalemindendir. Bu üçlemenin ilk kitabı çok dikkat çekicidir. Öyle ki, Sessiz Gezegenin Dışında adlı kitapta uzay yolculuğu teması işlenirken aynı yıllarda Tolkien’in yazmaya başladığı ve daha sonra oğlu tarafından düzenlenerek Orta Dünya Tarihi serisinin beşinci kitabında yer verilen The Lost Road kitabında tema zaman yolculuğudur. Bu bir tesadüf değil, iki dostun bir anlaşmasıdır. Son olarak Sessiz Gezegenin Dışında kitabındaki baş karakter Elwis Ransom, J.R.R Tolkien’e dayandırılarak kurgulanmıştır.

John Ronald Reuel Tolkien(1892-1973)

J.R.R. Tolkien

Büyük Usta hakkında uzun uzun yazmaya gerek yok. Kendisi Orta Dünya evreninin yaratıcısıdır. Oxford’da Edebiyat dalında akademisyenlik yaparken The Inkings topluluğunun kurulmasına vesile olmuştur.

Lewis kısmında bahsettiğimiz The Lost Road kitabına burada biraz daha değinelim. The Lost Road’da ana tema zaman yolculuğuydu. Peki bu kitabın Orta Dünya ile alakası nedir ? The Lost Road, Orta Dünya’da Númenor’un düşüşü ile 20. Yy. arasında bağlantı kuran bir eserdir. Bu yüzden Orta Dünya’nın günümüzle bağlantısını Tolkien burada kurmuştur diyebiliriz. Orta Dünya için önemli bir isim olan Ælfwine’i burada görmekteyiz. Ayrıca The Inklings’in Orta Dünya’da Robin Hood çağırışımlarında etkisi olduğunu önceki yazımızda anlatmıştık.

Charles Williams(1886-1945)

Charles Williams

Gelelim üçüncü isme. Oxford Üniversitesi’nin yayın kolunda editör olarak çalışan ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yayın kolunun Oxford’a taşınmasıyla topluluğa dahil olan Charles Williams. Williams’ın C.S. Lewis ile tanışma hikayesi biraz garip. C.S. Lewis’in The Allegory of Love (Aşkın Alegorisi) adlı eserini okuyan Williams bu eserden çok etkileniyor ve Lewis’i tebrik etmek için bir mektup göndermeye karar veriyor. Aynı dönemlerde Williams’ın kitabı olan The Place of the Lion (Aslanın Mekanı) da Lewis tarafından okunuyor, çok beğeniliyor ve tebrik için Williams’a bir mektup gönderiliyor. Tabi bunun sonucunda iki yazar birbirine yakınlık duyuyor ve uzun süren bir dostluk başlamış oluyor. Williams’ın eserlerinde de özellikle Hristiyan figürlerinin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde The Inklings

The Inklings topluluğu 1940’ların ikinci yarısından sonra sayıca giderek azalmaya başlamıştı. 1949’a gelindiğinde ise topluluğun tamamen dağıldığını söyleyebiliriz. Grubun üyelerinden Warren Lewis’in günlüğünde 27 Ekim 1949 tarihli girdide

“No Inklings tonight, so dined at home.”

“Bu akşam Inkling’ler yoktu, akşam yemeğini evde yedim. “

yazdığını görüyoruz. Bu tarihten sonra orijinal The Inklings topluluğuna ait bir çalışma olmamıştır. Aynı ya da benzer isimlerle, aynı ya da benzer amaçlarla oluşturulan topluluklar günümüzde de faaliyet göstermektedirler.

Yazıda yer veremediğimiz bir çok yazar ve şair de dönem dönem The Inklings buluşmalarına katılmışlardır. Bu buluşmalar sonucunda tüm üyelerin ufuklarının genişlediğini ve birbirlerine katkıda bulunduklarını varsaymak yanlış olmaz. Bu gibi amatör toplulukların edebiyat dünyası için çok önemli olduklarını bir kez daha vurgulayalım.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth
https://fantazya.org/category/literature/

Kaynak:

1- The Inklings of Oxford University – inklingbooks
2- Who Were the Inklings? – ignatius
3- Inklings – Britannica
4- The Inklings – Mythopoeic Society
5- The Inklings – tolkiengateaway

Yorumlar