PAYLAŞ

Aslında uzun süredir bağımsız bir yapımcının elinde geliştirilmekte olan The Long Dark tam sürüm olarak yayınlandı. Erken erişime çıktığı günden beri dünya çapında övgüleri toplayan ve aşkla geliştirilmeye devam oyun ülkemizde de oldukça popüler ve resmi olarak Türkçe.

Öncelikle oyunun 3 farklı modu olduğundan bahsedelim: Wintermude isimli bir hikâye modu, Hayatta Kalma Modu ve Mücadeleler…

Wintermude Modu erken erişimin bitmesiyle geldi ve 5 bölümlük bir hikâyeyi anlatıyor. Şuan için ilk iki bölümü oynanabilir olan bu senaryoda Mackenzie isimli bir pilotu yönetiyoruz. Dr. Greenwood isimli tanıdığımız (spoiler vermemek adına daha fazla ayrıntı vermiyorum) bir doktorun bize gelip yardım istemesiyle senaryo başlıyor. Başta karşı çıksak da sonrasında yardım etmeyi kabul ediyoruz. Hava koşullarının kötü olması sebebiyle Mackenzie kaza yapıyor ve uçağı düşüyor.

Yaralı olarak kurtulan Mackenzie önce kazanın ona getirdiği hasarı atlatmaya, sonra da Dr. Greenwood’u bulmaya çalışıyor. Kötü hava koşullarının olduğu bir bölgeye düştüğü için hem fiziksel ihtiyaçlarını karşılamaya hem de yırtıcılara karşı hayatta kalmaya çalışacağımız bu mücadelede farklı bir deneyim bizi bekliyor. Oyunun hikâye modunda hikâyeyi anlatabilmek adına yer yer sinematiklere de yer veriyor. Ancak erken erişimdeyken oynayanların aşina olduğu Hayatta Kalma Modunun aksine oyun burada bizi sınırlıyor ve hikâyenin ilerlemesi adına bizden istenenleri yapmamızı zorunlu kılıyor. Bu da özgürlüğü baltalayan bir unsur olsa da hikâyenin akıcılığından dolayı çok rahatsız etmiyor.

Hayatta Kalma Modu yapımcıların hala geliştirdiği bir mod. Muhtemelen oyunu oynarken en çok zaman ayıracağınız bölüm burası. Farklı haritalarda ve farklı zorluklarda oynayabildiğimiz bu modda özgürce haritayı istediğimiz gibi dolaşabiliyoruz. Ama bu sırada uyumalı, yemek ve su ihtiyacımızı gidermeli, donmaya engel olmalı ve tabi ki yırtıcı hayvanlara karşı mücadele vermeliyiz. En büyük düşmanınızın bizzat kendiniz olduğu bu modda doğaya karşı ne kadar mücadele edebileceksiniz? Ne kadar süre hayatta kalabileceksiniz? Unutmadan ölürseniz her şeyin biteceğini aklınızdan çıkarmayın.

Mücadele Modu şuan 5 farklı serüvenden oluşuyor. Oyunun içindeki küçük hikâye modları diyebiliriz aslında. Oyun sizin karşınıza bir zorluk çıkartıyor ve bunu aşmanızı istiyor. Bunları başarmak da tabi ki de kolay değil, o yüzden Hayatta Kalma Modu oynayarak oyuna alıştıktan sonra bu mücadeleleri de deneyerek farklı bir oyun deneyimine ulaşabilirsiniz.

Oyun bizlere gerçekçi bir hayatta kalma simülasyonu sunmuş. Yönettiğimiz karakter üşüyor, acıkıyor, susuyor, yoruluyor. Gördüğümüz her kaynağı almaya çalışırsanız envanter şişiyor ve karakter doğal olarak daha ağır hareket ediyor, daha çabuk yoruluyor. Haritaların yeterli seviyede büyük olduğunu söyleyebilirim, bu da yeni yerler keşfetmenize olanak sağlıyor. Terk edilmiş istasyon, eski tren yolları, ormancı kampları…
Bulunduğumuz bölgede muhtemelen yaşayan tek insan olduğumuzdan ve her taraf karlarla kaplı olduğundan kaynaklar oldukça kısıtlı. Bu sınırlı kaynakları toplamalı ve gerektiği yerlerde kullanmalısınız. Ya da bulduğunuz çer çöpü craftlayıp hayati eşyalar oluşturabilirsiniz. Vahşi doğada tek başınıza kaldığınızda yapabileceğiniz çoğu şeyi oyunda yapabiliyorsunuz, bu da oyunu gerçekçi ve zevkli yapıyor.

Oynanmaya değer bulduğum bu oyunu şiddetle tavsiye ediyorum, umarım inceleme hoşunuza gitmiştir…

Yorumlar