Ana sayfa Dizi / Film The Shannara Chronicles: Geniş İnceleme

The Shannara Chronicles: Geniş İnceleme

PAYLAŞ

Bugün sizlere tanıtacağım dizi, Terry Brooks’un ölümsüz eseri Shannara Serisi’nden esinlenerek kurgulanan The Shannara Chronicles olacak. Dizinin baş rollerinde Manu Bennett, Austin Butler, Poppy Dranton ve Ivana Baquero gibi yıldız oyuncular bulunmakta. Dizi, kısa zaman önce sezon finaliyle ekranlara elveda dedi. Dizimiz başladığı zaman çoğu kişi için beklentiler çok büyüktü fakat maalesef her bölümde beklentilerimizi karşılayamadı. Bu konuda oyunculukların payı büyük olduğunu söyleyebilirim.  Fantastik dizi ve filmlerin usta oyuncusu Manu Bennett, bu eksikliği büyük oranda giderdi diyebiliriz. Oyunculuğuyla göze çarpan diğer bir karakter ise elf kralını canlandıran John Rhys-Davies. Yüzüklerin Efendisi’nden tanıdığımız, Gimli karakterini canlandıran reisin bu dizide Elf Kralını canlandırması ayrı bir ironi olmuş.

1451770538915

Dizi sezon finaline yakın bir sürede 2. sezon onayını aldı. 2. sezonun ne zaman başlayacağı hala net değil ancak en erken 2017’nin başlarında başlayabileceğini söyleniyor. Bizde 2. sezondan daha iyi bir oyunculuk ve kurgu istiyoruz. 1. sezon sonlarına doğru dizi neredeyse ergen dizilerine dönmüştü, bunlar fantastik dizilerde görmek istemediğimiz şeyler tabii ki ama yayıncı kanal MTV olunca buna da fazla şaşırmıyoruz.

The-Shannara-Chronicles-Season-1-Episode-8-Wil-and-Amberle

Şimdiye kadar dizinin oyunculuğundan sıkça bahsettik ama hiç iyi yanlarına değinmedik. Dizi bizlere olağanüstü bir görsel şölen sunuyor. Hikâyenin yaratıcı çizgisine bağlı özel efektler Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in görüntü efektlerini üstlenen insanlar tarafından yapılıyor. Sahne efektleri sanki dizi değil de film izliyormuş gibi hissettiriyor. Ayrıca büyü konusunun işlenişi de dizide sevdiğim kısımlardan biri.

the-shannara-chronicles-chosen

Peki, nedir dizinin konusu? (Spoiler Alert)

Günümüzde nükleer savaşın çıkmasından sonrasını anlatılıyor. Nükleer savaş sonrası medeniyetler yok oluyor ve insanlar mutasyon geçirip yeni ırklar oluşturuyorlar. Yeni oluşan medeniyetler teknoloji yerine başka bir şeye sığınıyorlar; Büyü. Shannara evrenindeki ırklar ve iblisler arasında amansız bir savaş çıkıyor ve Elf büyücüler ağaçtan bir hapishane oluşturuyorlar. Tüm iblisleri bu ağaca tıkarken geriye dengeyi koruyacak sadece bir Druid kalıyor. Druid zaman zaman dünyanın tehlikenin eşiğinde olduğu vakitlerde ortaya çıkıyor. Dizide geçen kısma gelmeden önce Allanon, Druid uykusuna yatıyor. Böylece kaybettiği büyü gücünü toplayabilmektedir. Bu sırada son derece kadim bir ağaç olan Ellcrys yani Elf ağacı artık ölmek üzeredir. Bu ağacın ölmesi dünyanın iblislere karşı savunmasız kalması demektir. Ellcrys mutlaka yaşatılmalıdır. Ağacın ölmemesi için nerede olduğu bilinmeyen sihirli kilidin bulunup kullanılması gerekmektedir. Druidimiz uykusundan uyanıyor ve bu kısımda başrol karakterlerimiz Wil, Amberle ve Eretria ile adrenalin dolu bir serüvene çıkıyorlar.

the-shannara-chronicles_banner

İşte meşhur ağacımız; Ellcrys!

Kısaca fantastik dizilerin az olduğu günümüzde, izlenebilecek güzel dizilerden bir tanesi. 2. sezonun daha iyi olacağına inanıyorum, bu yüzden hikâyenin bütünlüğü açısından 1. sezonu izlemenizi tavsiye ediyorum. Sağlıcakla kalın!

Yorumlar