Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien The Tolkien Society Mallorn Dergisini Erişime Açtı

The Tolkien Society Mallorn Dergisini Erişime Açtı

PAYLAŞ

The Tolkien Society, J.R.R. Tolkien’in hayatı ve eserleri hakkında incelemeler ve çalışmalar yapan bir edebiyat topluluğudur. Topluluk İngiltere’de 1969 yılında kurulmuştur ve bugüne kadar birçok çalışma yayımlamış, birçok insan yetiştirmiş ve Orta Dünya’nın tarihini, olaylarını en ince ayrıntısına kadar incelemiştir.

The Tolkien Society

The Tolkien Society, hepimizin bildiği Tolkien Reading Day etkinliğinin yanında, Birthday Toast, Springmoot ve Oxonmoot gibi etkinlikler de düzenlemektedir. Örneğin Birthday Toast’da üstat J.R.R. Tolkien anısına kadeh kaldırılmaktadır. Tabi bu etkinliklerin ve topluluğun yüksek yoğunlukta gerçekleştiği yerler Britanya yarımadası ve Avrupa’nın belli bölümleri oluyor. Bu yüzden maalesef ülkemizde bu etkinliklerin değeri bilinmiyor. Bu etkinliklerin yanında topluluk; Amon Hen ve Mallorn gibi belirli aralıklarda yayınladığı dergileri de okuyucuları ve üyeleriyle buluşturuyor. Geçtiğimiz günlere kadar bu dergiler sadece topluluk üyelerine açıkken, Luke Shelton tarafından Mallorn yayınının erişiminin herkese açıldığı açıklandı.

Peki Mallorn nedir? Mallorn, Orta Dünya hakkında detaylı ve ciddi makalelerin topluluk üyeleri tarafından yazıldığı ve yine topluluk üyelerine yayınlandığı dergilerdir. 1970 yılından itibaren yıllık olarak yayınlanmaktadır. İçinde makalelerin dışında, Orta Dünya hakkında çeşitli illüstrasyonlar, şiirler, eleştiriler, kurgu yazılar; Tolkien ailesi hakkında bilgilendirici yazılar bulunmaktadır. Kısacası, kitaplarda gördükleriniz size yetmiyorsa başvuracağınız kaynaklardan biri Mallorn yazılarıdır. Bunun yanında 2 ayda bir yayınlanan Amon Hen’in herkese açık olmadığını (henüz) belirtmekte fayda var.

Orta Dünya’da Mallorn

Mallorn’un son iki yıl harici diğer sayılarına yukarıdaki tweet’te verilen linkten ulaşabilirsiniz. Son iki yıl yayınları ve diğer etkinlikler için ise yıllık 10 pound’u (öğrenci fiyatlandırması) gözden çıkarmanız gerekecek.


Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın!

Bize katılın!

Yorumlar