Ana sayfa Dizi / Film The Walking Dead Setinde Düşerek Ölen Dublör'ün Ailesine Yüklü Miktar Tazminat Ödenecek!

The Walking Dead Setinde Düşerek Ölen Dublör'ün Ailesine Yüklü Miktar Tazminat Ödenecek!

PAYLAŞ

The Walking Dead dizi serisinin çekimleri sırasında sette düşerek hayatını kaybeden dublör John Bernecker’in ailesine 8,6 milyon dolar tazminat ödenecek!

John Bernecker, dizinin 8. sezon çekimleri sırasında setten çok kötü bir şekilde düşerek kafasına sert bir darbe aldı ve tüm müdahalelere rağmen kurtulamamıştı. Mahkeme Bernecker’in ailesine tamı tamına 8,6 milyon dolar (51 milyon TL kadar) tazminat ödemesine karar verdi. Aynı zamanda dublörün ölümünde AMC Networks’ün “kusurlu” olmadığına karar verildi.

Mahkeme de kazayı gösteren video haricinde tanıkların da ifadesi dinlenerek gerekli incelemeler yapıldı. Kaza esnasında Bernecker dövüş sahnesinde binadan düşerek 7 metre aşağıda bulunan koruyucu yastığa düşmesi gerekiyordu fakat, Bernecker parande atarken sol eliyle yanlış yeri tutmasıyla düşüş yönü değişerek balkonun altına düştü. Yastığa tam olarak 3 metre uzaklıkta bulunan zemine kafa üstü düşen dublör hastane de kaldığı 2 gün boyunca yaşam mücadalesi verdi ve bu iki günün ardından hayatını kaybetti.

Dava sırasında Bernecker’in ailesinin avukatı Jeffrey Harris şu sözleri söyledi:

“John, film sektöründeki geleceği inanılmaz derecede parlak olan, kayda değer ölçüde yetenekli profesyonel bir dublördü. Benim samimi isteğim, bu kararın her gün, her çekimde, her film setindeki sektörel güvenlik standartlarını hem yükseltmeye hem de bunların sıkı takipçisi olmaya duyulan ihtiyaca ilişkin açık bir mesaj vermiş olmasıdır. John’un acıklı ve önlenebilir ölümü emniyetle ilgili bir dizi hata sonucu yaşandı. Bu hatalardan ders çıkarmak, benzer trajedilerin başka dublörlerin veya başka ailelerin başına gelmeyeceğinden emin olmak için yararlı olacaktır.”

AMC yayınlanan açıklama sonrası hemen şirket adına bir açıklamada bulundu ve Bernecker ailesine baş sağlığı dileklerini iletti.

“Bu durumdan bir kazanan ya da kaybeden yok, bu trajik bir kazaydı, John Bernecker’in ailesine ve arkadaşlarına en iyi dileklerimizi iletmeyi sürdürüyoruz. Walking Dead’in seti fazlasıyla emniyetlidir. Dublör ve dublör emniyetiyle ilgili tüm sektör standartlarını ve yönetmelikleri yerine getirmeyi ya da onların ötesine geçmeyi başarıyoruz. Yapımın 10 sezonu, 150’den fazla bölümü boyunca durum buydu ve bu çok üzücü ve istisnai kazaya bağlı olmaksızın bugün de böyle olmaya devam ediyor.”

Yorumlar