Ana sayfa Oyunlar Time Dergisi 2010'lu Yılların En İyi 10 Oyununu Açıkladı!

Time Dergisi 2010'lu Yılların En İyi 10 Oyununu Açıkladı!

PAYLAŞ

2019’un bitmesine sayılı günler kaldı ve Time Dergisi son 10 yılın en iyi oyunlarını seçti. Peki son 10 yılın En İyi oyunları hangileri dersiniz?

Video oyun endüstrisi, 2010’lara girdiğinde zaten bir milyar dolarlık bir dev oldu. Son on yılda, video oyunlarının kültürel önbelleği büyüdü ve karları artık film, televizyon veya müzikten daha büyük.

Tabii bu sektörün bu kadar fazla büyümesi kanun koyucuların da dikkatini çekti. Oyunlar içerisinde yer alan mikro ödemeler, bazı ülkeler tarafından kumar olarak kabul edilmeye başlandı. Peki bu 10 yılın en iyi 10 oyunu hangileriydi? Time dergisi; daha önce film, dizi, albümler için yaptığı bu listeyi oyunlar için de yaptı. İşte Time’a göre 2010’lu yılların en iyi 10 oyunu.

Grand Theft Auto V (2013)

GTA serisi, Rockstar’ın en çok bilinen markalarından bir tanesi ve GTA V, tüm zamanların en başarılı eğlence ürünü olmayı başardı. 6 milyar dolar gelir elde eden ve her geçen gün gelirini artıran oyun, Star Wars filmlerinden çok daha fazla gelir elde etti.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017)

Nintendo Zelda Efsanesi: Breathe of the Wild ile modern bir açık dünya oyunu yapabileceğini kanıtladı. Doğrusal ilerlemeden bağımsız olarak, oyuncular Hyrule’u kendi hızlarında keşfetmekte ve kendi maceralarını yaratmakta özgürdüler. Ayrıca, yeni konsolla piyasaya sürüldüğünde sistemleri ve memnun hayranları hareket ettiren Nintendo Switch’in katil uygulamasıydı.

Fortnite (2017)

Fortnite temel bina oyunu olarak başladı. Geliştirici Epic Games, battle royale çok oyunculu modda (PUBG’nin başarısından sonra) ücretsiz olarak verdiğinde, oyuncular – özellikle genç oyuncular – Fortnite’ı aldı. Epic Games o kadar hızlı para kazandı ki kendi dağıtım platformunu başlattı. Oyun sayesinde, Ninja gibi süperstar yayıncıların kariyerlerini başlattı ve ebeveynleri video oyunlarının bağımlılık yapıcı doğasından korkuttu.

Dark Souls (2011)

From Software’den Dark Souls, on yıl içinde çirkin bir yaratık gibi görünüyordu. Orijinal Dark Souls, Velvet Underground’un ilk albümü gibi kanıtlandı; herkes oynamadı, ama yapan herkese ilham verdi. Hem oyuncular hem de yapımcıları tarafından beğenilen bir oyun oldu.

League of Legends (2009)

Geliştirici firma olan Riot Games, League of Legends’ı 27 Ekim 2009’da piyasaya sürdü. Oyunun popülerleşmesi ise biraz zaman aldı. Popülerliği gittikçe artan oyunun Time Dergisi’nde yer almasına şaşmamak gerek.

Pokémon Go (2016)

2016 yılında çıkan ve çıktığı gibi inanılmaz bir popülerliğe ulaşan Pokémon Go, birkaç ay boyunca herkes tarafından severek oynandı. Dünyadaki milyonlarca kişi Niantic’in bu gerçeklik oyununu, ellerinde telefonla sokak sokak gezerek oynadı. Hatta nadir Pokémon’ları yakalamak isteyenler, bir ceset bile bulmuştu oyun sayesinde. Oyun, ilk çıktığı zaman popüler olsa da şu anda eskisi kadar oyuncu bu oyunu oynamayı bıraktı.

Minecraft (2009)

Minecraft, 2009 yılında piyasaya sürülen ve 2010’lu yıllarda popülerleşen bir oyun. Piyasa sürülmesinden 10 yıl sonra bile YouTube’da Fortnite’tan çok daha fazla izlenmeye sahip bir oyun. 2014 yılında Minecraft yaratıcısı Notch, oyunu satmak istediğini tweetledi ve Microsoft, 2,5 milyar dolara oyunu aldı. Bugün, Nintendo Wii’nin Wii Sports oyunundaki tüm zamanların en çok satan ikinci oyunu.

The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)

Bethesda 2011 yılında The Elder Scrolls V: Skyrim‘i piyasaya sundu ve 2011 yılından beri satış listelerinin başında kalmayı başardı. Skyrim’in cazibesi, devasa ve ayrıntılı bir açık dünyada geçen açık uçlu oyun tarzı olması.

Portal 2 (2011)

Portal 2, birinci şahıs bakış açısına sahip bir bulmaca oyunu. İlk oyun üzerine yaptığı değişikliklerle başarılı bir çıkış yaptı. Etkileyici hikâyesi ve zekice düşünülmüş mekanikleriyle oyuncuları kendisine hayran bırakan bir oyun olmayı başardı.

Disco Elysium (2019)

15 Ekim 2019’da PC için çıkan bu oyun, bu kadar kısa bir süre içerisinde Time’ın listesine girmeyi başardı. Time editörü Matthew Gault, oyunun görünüşünün ve oynanışının 1999 yılından, hikâye anlatımı ve mekaniklerinin ise gelecekten geldiğini söylüyor.

Yorumlar