Ana sayfa Animeler Toaru Kagaku no Railgun Anime İncelemesi!

Toaru Kagaku no Railgun Anime İncelemesi!

PAYLAŞ

Benim güzel bir anime olduğu konusunda kefil olacağım Railgun incelemesi ile karşınızdayım. 3 sezonu bulunan animeyi incelerken hikâye, görsellik ve müzikler olarak üç başlıkta inceleyeceğiz.

Hikâye ve Karakterler

Hikâyemiz, Akademi Şehri adında, nüfusunun %80’lik kısmının öğrencilerin oluşturduğu ve teknoloji açısından dünyanın geri kalanından daha ileride olan bir yerde geçiyor. Bu şehrin temel amacı öğrencilere normal derslerin yanında, Esper (doğaüstü özel güç) yeteneklerini de geliştirmektir. Öğrenciler yeteneklerinin seviyelerine göre Level 0 dan, Level 5’e kadar çıkabiliyorlar. Level 0’lar asla Esper olamayacak kişilere verilen seviyedir.

Level 5’lerdense çok az var. Bütün dünyada toplam sadece 7 tane Level 5 bıılunuyor. Bu Level 5’lerde kendi aralarında sıralanmıştır. Ana karakterimiz olan Misaka Mikoto, Level 5’ler arasından 3. sıradakidir.

Tokiwadai adında elit zümreye dahil insanların çocuklarının okuduğu orta okula gitmektedir. Ayrıca okula ait kız yurdunda kalmaktadır. Tokiwadai’ın Ace’i (ası) denilmektedir. Kaldığı yurtta oda arkadaşı olan Shirai Kuroko ile yakın arkadaştır. Kuroko Level 4’tür ve Judgment’in bir üyesidir. Bu kuruluş belli öğrencilere şehir içinde sorun çıkartan insanları yakalama ve bazı olaylarda yardımcı olma yetkisini veren polis benzeri bir oluşumdur. Kısaca şehri büyük bir okul olarak düşünürsek, Judgment disiplin komitesi oluyor.

Kuroko, Judgment ofisinde Level 1 olan ortağı Uiharu Kazari ile Uiharu’nun yakın arkadaşı olan Saten Ruiko ile Misaka’yı tanıştırır ve hikâyedeki ana ekip kurulmuş olur. Hikâye bu 4 kızın hem şehri hem de kendilerini korumalarını ve bunun sonucunda şehrin karanlık yüzünü, yapılan iğrenç deneyleri ve dahasını keşfetmeleri ile devam ediyor. Hikâye genel animelerde kullanılan olay örgüsünden farklı olarak tek bir hedefe odaklanmıyor. Her sezon kendi içinde başlayıp bitiyor, bu sayede hikâye asla yarım kalmıyor. Her olay birbiri ile bağlantılı ve “Ne oluyor burada!” gibi şeyler söyletmeyen düzgün ve güzel bir anlatıma sahip.

Anime

Son olarak kısaca karakterlere değinirsek:

Misaka Mikoto: Oldukça enerjik Level 5 bir Electromaster’dır. Verilen unvanları önemsemeyen, kendisine yardım edilmesini sevmeyen ama yardıma ihitiyacı olan arkadaşları için yapmayacağı şey olmayan, empati kurulacak düzeyde gerçekçi duygulara sahip, aşırı güçlü ve Gekota fanı tatlı bir kızdır.

Shirai Kuroko: Level 4 Teleporter’dır, Misaka’ya sapkınlık derecesinde bağlı, Judgment üyesi ve oldukça sağlam bir adalet duygusuna sahip, Onee-sama’sına (Misaka’ya böyle seslenir) yetişmek için Level 5 olmaya çalışan sapık bir kızdır.

Anime

Uiharu Kazari: Level 1 Thermal Hand adında yeteneğe sahip, Tıpkı Kuroko gibi Judgment üyesi ve sağlam bir adalet anlayışı olan. Fiziksel yönden zayıf olduğundan daima gelişmek için çaba harcayan, utangaç biridir.

Saten Ruiko: Level 0 olan ve ne yaparsa yapsın, ne kadar çabalarsa çabalasın asla yükselemeceğini bilen ama yine de deneyen, arkadaşlarına her daim yardım eden biraz fırlama ve meraklı biridir.

Görsellik ve Animasyon

Yukarıda verdiğimiz videodan da anlaşılacağı üzere (bu 2012’de çıkmış ilk sezonu) animenin yapımcı stüdyosu olan JC Staff bütçelerinin çoğunu bu seriye veriyor. Görsellik çıktığı her dönem için fazlasıyla iyi ve animasyonlarda ne göz zevkimizi bozan ne de bizi epilepsi krizine sokacak derecede curcuna barındırıyor. Her şey yerli yerinde ve olması gerektiği gibi.

Müzikler ve Seslendirme

Müzikler gerçekten çok başarılı. FripSide sayesinde müziklerin herbirini daha sonradan dinlediğimiz müzikler arasına koyuyorsunuz. Müzik görsellikle ve o anki atmosferi verme konusunda oldukça iyi. Seslendirme ise popüler ve yetenekli olan seslendirme sanatçıları kullanılarak, her karaktere tam uyan sesler kullanılmıştır.

Anime

Genel olarak gerçekten çok iyi bir yapım ile karşımızdalar, Toaru serisi genel olarak Batı tarafında pek bilinmese de Japonya’da hakkını oldukça iyi veriyorlar. Bizden bu kadar kendinize iyi bakın.

10/10 anime izleyin izlettirin.

Sosyal medya da bizi Facebook ve Instagram‘da takip edebilirsiniz!

Anime ile ilgili daha fazla makale için buraya tıklayın!

Yorumlar