Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Tolkien Başka Bir Öykü İle Tekrar Raflarda

Tolkien Başka Bir Öykü İle Tekrar Raflarda

PAYLAŞ

Hepimizin biliriz, yaşarken sadece iki eseri yayınlanan, 1973 senesinde ölümünden sonra artan talep üzerine yeni eserleri oğlu tarafından düzenlenip bize sunulan John Ronald Reuel Tolkien’i. Önce Silmarillion ile başladı bu furya. Sonra Hurin’in Çocukları, Bitmemiş Öyküler ile devam etti. İşte yine böyle bir düzenlenme ile karşımıza tekrar bir kitap çıkıyor. Şu an İngiltere’de raflarda yerini alan Kullervo.

 

Verlyn Flieger tarafından düzenlenen kitap, Tolkien’in kariyerinin erken dönemlerinde kaleme aldığı bitirilmemiş bir Fin mitini konu alıyor. Hikayenin Silmarillion’a ilham kaynağı olduğu söyleniyor ki bu yüzden benim gibi Orta Dünya hayranlarının kitapla daha çok ilgileneceğini düşünüyorum. Ve kitabın yazılış dönemi Hobbit’den bile önce olduğu için Orta Dünya’nın Tolkien’in aklındaki ilk haline bakıyor olabileceğiz. Tolkien’in direkt olarak söylediklerine göre Turin’in hikayesinin temeli de kitaptaki gururlu ve talihsiz bir kahraman olan Kullervo’dan geliyor. Her iki hikayede de kahramanlar birçok açıdan benzerlik taşıyor.

Kitap İngiltere’de 27 Ağustos’da raflarda yerini aldı, Amerika’da da 27 Eylül’de satışa çıkacak. Umarım burada da çevrilip yayınlanır.

Yorumlar