Ana sayfa Middle Earth Filmler Tolkien Evrenindeki Galdor Karakterleri

Tolkien Evrenindeki Galdor Karakterleri

PAYLAŞ

Tolkien evreninde geçen öykülerde birçok karakter kendi hayatlarından fedakarlık ederek başkalarının hayatlarını kurtarmıştır. Bu fedakarlıklarından dolayı bazı karakterlere ikinci bir hayat bahşedilmiştir. Bu duruma en iyi örnek ise İlk Çağ’da yaşamış bir Elf olan Glorfindel’dir. Gondolin’in Yıkılışı sırasında Balrog ile birebir mücadeleye girmiş olan Glorfindel, Balrog’u katletmeyi başarmış ancak bu mücadele sonucunda kendisi de can vermiştir. Bu yiğitliğinden dolayı Glorfindel’e ikinci bir hayat bahşedilmiş ve İkinci Çağ’da tekrardan Orta Dünya’ya gelmiştir. Başlarda Tolkien, İlk Çağ’daki Glorfindel ve sonradan Orta Dünya’da görünen Glorfindel’in farklı karakterler olduğu fikrinden ilerlese de nihai kararı bu iki karakterin de aynı olduğu yönünde oldu.

Bu duruma benzer bir şekilde Tolkien evreninde farklı dönemlerde geçmek üzere üç tane Galdor karakteri vardır. Son dönemde yazdıklarına bakıldığında Tolkien, İlk Çağ’da yaşamış Galdor of the Tree ve Üçüncü Çağ’da yaşamış Galdor of the Havens’ın aynı kişi olabileceğini düşünüyordu ancak son karar olarak bu eğilimden vazgeçti. Çünkü eğer Galdor geride kalmış olsaydı ya Valar’ın çağrısını redderek ‘düşmüş’ (the Fallen, karanlık tarafa geçecenler için kullanılan bir sıfat. Örneğin Balroglar ve Sauron, Melkor’un tarafına geçmesiyle onlara düşmüş Ainu dendi.) olacaktı ya da ayrılması gerekecekti ve Glorfindel’in döndüğü gibi dönecekti. Ancak bu dönüş Galdor’u, Yüzüklerin Efendisi’nde bize anlatıldığından çok daha kudretli yapması gerekirdi. Çünkü Glorfindel ölümden döndüğünde ona çok büyük bir güç bahşedilmişti ve neredeyse bir Maia ile aynı kudrete sahipti. Bu sebepten ötürü İlk Çağda’ki Galdor ile Üçüncü Çağ’da yaşamış Galdor aynı kişi olamazdı. Sonuç olarak Tolkien “Galdor” isminin Sindarin’de yaygın bir isim olduğunu söyledi. Bu açıklama Galdorlar’ın aynı olmadığı, birçok Galdor isimli karakter olabileceği anlamına geliyordu.

Galdor of the Tree

Galdor of the Tree, İlk Çağ’da Gondolin’de yaşamış bir Elf idi. Ağaçların Halkı olarak adlandırılan topluluğun lideriydi. Kendisi Gondolin’in en cesur Elf’i olarak bilinir öyle ki bizzat Kral Turgon’u kurtarmıştır. Galdor silah olarak devasa bir topuz ya da mızrak taşırdı ve yeşil giyinirdi. Gondolin’in Düşüşü sonrası kurtulanlara yol gösterdikten sonra güneye, Sirion Deltaları’na, gitti. Galdor’un bir süre sonra Ölümsüz Topraklara geri döndüğü ve Tol Eressëa’da yaşamaya devam ettiği söylenir.

Gondolin halkı. Soldan sağa: Penlod, Galdor, Rog, Ecthelion, Glorfindel, Duilin, Idril, Turgon, Maeglin, Salgant, Egalmoth

Galdor (Dor-lómin Lordu)

Galdor, İlk Çağ’da yaşamış bir İnsan idi. İlk Çağ 417’de doğmuş ve İlk Çağ 462’de 45 yaşında ölmüştür. Kendisi Hador’un en büyük çocuğudur. En ihtişamlı günlerinde Hador Halkı’nın liderliğini yapmıştır. Galdor, İlk Çağ İnsanlar’ı için bile oldukça uzun bir boya sahipti ve Uzun Galdor olarak da bilinirdi.

Galdor’un, Gundor isimli bir erkek kardeşi ve Glóredhel isimli bir ablası vardı. İlk Çağ İnsanlar’ının büyük şöleninde Galdor ve Glóredhel, Haleth Halkı’nın lideri olan Halmir’in çocukları Hareth ve Haldir ile evlendi. Bu evlilikler sonucunda Galdor ve Haleth’in iki erkek evlatları oldu: Húrin ve Huor.

İlk Çağ 455’te olan Ani Alev Savaşı’nda Galdor, Elf Lordu Glorfindel’in artçı birliklerinde olan babası Hador ve erkek kardeşi Gundor’u kaybetti. Babasının ölümü sonucunda yeni Dor-lómin Lordu Galdor oldu.

Ani Alev Savaşı’ndan yedi yıl sonra Morgoth, Hithlum’a devasa bir birlik gönderdi. Galdor, Eithel Deltası’nı savundu ancak bir ok ile hayatını kaybetti.

Galdor of the Havens

Galdor of the Havens Üçüncü Çağ’da Cirdan’ın yönettiği Gri Limanlar’da yaşamış bir Elf idi.

Yüzük Savaşları sırasında Galdor, Cirdan’ın sözlerini Elrond’a iletmek için Ayrıkvadi’ye geldi. Elrond’un Divanı’na katılan Galdor, orada Cirdan’ı temsil etti. Konseyde söz alarak Frodo’daki yüzüğün gerçekten Tek Yüzük olup olmadığına dair şüphelerine belirtti ve bu konudaki kanıtları istedi. Ayrıca neden Saruman’ın onlarla birlikte olmadığını sorguladı. Bu sorulara cevap veren Gandalf oldu: Tek Yüzük’ü keşfetme öyküsünü ve Saruman’ın ihanetini Galdor’a anlattı.

Divanda konu Tom Bombadil’e geldiğinde Galdor söz alarak Tom Bombadil’i tanıdığını söyledi. Ve açılan bu konuda Glorfindel’e hak vererek, Tom Bombadil’in Sauron’a karşı koyamayacağını ve Tek Yüzük’ü Sauron’dan koruyamayacağını söyledi.

Sonrasında konu Tek Yüzük’ü Büyük Deniz ötesine taşıma fikrine geldiğinde Galdor tekrardan söz aldı ve bu konuda da Gandalf’a hak vererek, Tek Yüzük’ün sonsuza dek orada saklanamayacağını söyledi. Galdor’a göre, kısa bir süre önce Bruinen’de mağlup edilmiş Yüzüktayflarının yakın bir zamanda yeniden döneceği ve Gondor’un Sauron’a karşı duramayacağını söyledi. Gondor’u da geçen Sauron’un Lindon’a ulaşacağı ve böylelikle Deniz’e açılabileceğini söyledi. Sonrasına Elrond nihai kararı verdi ve tek yöntemin Tek Yüzük’ü Hüküm Dağı’nda yok etmek olduğunu bildirdi.

Peter Jackson tarafından beyaz perdeye aktarılan Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Elrond’un Divanı sahnesinde Galdor’u Nathan Clark isimli aktör canlandırdı.

Soldan dördüncü yani Legolas’ın yanındaki karakter Galdor

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Tolkien Gateway
  3. The Book of Lost Tales Part Two: “The Fall of Gondolin”
  4. The Peoples of Middle-earth: “Last Writings”
  5. The War of the Jewels
  6. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği: Elrond’un Divanı

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Yorumlar