Ana sayfa Middle Earth Filmler Tolkien Evreninin Bilinmeyen Versiyonları – 1

Tolkien Evreninin Bilinmeyen Versiyonları – 1

PAYLAŞ

J.R.R. Tolkien, devasa külliyatını yaratırken evrendeki olayları ve karakterleri birçok kez değiştirmiş; birçok fikir üzerine gidip sonrasında bazılarından vazgeçmiştir. Yaptığı düzenlemelerin ve vazgeçtiği fikirlerin çoğunluğu oldukça büyük değişikliklerdi. İşte bu serimizde Tolkien’in değiştirdiği ve vazgeçtiği olaylara değineceğiz.

1. Balroglar

Çağlar boyunca etraflarına korku salmış, Melkor’un en kudretli hizmetkarlarından olan Balroglar, serinin eski versiyonlarında şu anki hallerinden oldukça güçsüz ve sayıları oldukça fazlaydı. Bu versiyonda, Maia olarak tasarlanmayan Balroglar çok daha kolay öldürülebiliyorlardı. Öyle ki Fëanor’un, Balrog ölülerinden bir tepe yaptığı; Gondolin’in Yıkılışı sırasında Tuor’un beş, Ecthelion’un üç ve diğer hanelerin de iki tane Balrog öldürdüğü geçer. Ancak sonraları Tolkien, Balrogları değiştirmiş: onları birer Maia yapmıştır ve oldukça kudretli varlıklar haline gelmişlerdir. Önceki versiyonda sayıları binlerce olarak geçerken bu değişimden sonra sayıları oldukça azalmıştır. Balrogların net sayısı belirtilmemiştir ancak kesin olarak bilinen rakam şudur ki: toplamda en az 3, en fazla 7 Balrog vardır. Bilinen 3 Balrog katili ise: Ecthelion, Glorfindel ve Gandalf.

Shadow of War oyunundaki Balrog tasviri

2. Galadriel’in oğlu Amroth

J.R.R. Tolkien tarafından yazılmış bir metinde Galadriel ile Celeborn’un Celebrian dışında Amroth isminde bir erkek evlatları daha vardı. Bu versiyonda Galadriel’in Finrod’un kardeşi ve Finarfin’in kızı olarak tanıtılması bu metnin Yüzüklerin Efendisi’nden sonra yazıldığı anlamına geliyordu. Çünkü eski versiyonda Finarfin’in adı Finrod, Finrod’un adı ise Inglor Felagund idi. Bu versiyonda Amroth Eregion’da yaşamış sonrasında çıkan isyan ile birlikte annesi Galadriel ve babası Celeborn ile oradan ayrılmıştır. İkinci Çağ 1697 yıllarında Durin Halkı ile birlikte Sauron’a karşı saldırı düzenlemiştir. Sonraları Galadriel Valinor’a doğru yola çıkmadan önce Lothlórien’i oğlu Amroth’a bırakıp gitmiştir.

Ancak Amroth’a Yüzüklerin Efendisi serisinde Galadriel ile Celeborn’un oğulları olarak yer verilmemesi, vurgu yapılmaması Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken henüz bu kararı vermediğini göstermektedir. Çünkü Yüzüklerin Efendisi yazdılığında Amroth karakteri gerçekten de Galadriel ile Celeborn’un oğlu olarak tasarlanmış olsaydı, kitapta böylesine önemli bir faktöre değinilmeden geçilmesinin olanaksız olduğunu söyleyen Christopher Tolkien, Amroth ve diğerleri arasındaki aile bağlarının sonraki senaryonun dışında bırakıldığını belirtmiştir.

Sonrasında ise Amroth, Amdir’in oğlu olarak yazılmıştır.

3. Dagor Dagorath

J.R.R. Tolkien, yarattığı evren için Dagor Dagorath isminde bir kıyamet olayı yazmıştır. Bu olay Son Savaş, Savaşların Savaşı ya da Mandos’un İkinci Kehanet’i isimleriyle bilinir. Bu savaşta Melkor hapsolduğu Sonsuz Boşluk’tan kurtuluyor ve doğrudan Arda’yı yok etmek için geliyordu. O zamana kadar yaşamış her ruh tekrardan diriltilecek ve bu savaşta yer alacaktı. Dagor Dagorath olayını anlattığımız yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ancak Tolkien sonraları Dagor Dagorath fikrinden vazgeçmiştir bu vazgeçişin sebeplerini ve kaynaklarını ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Beren’in Elf Oluşu

Tolkien külliyatının merkezi olarak nitelendirilen Beren ve Lúthien’in Öyküsü ilk taslaklarda şu anki halinden farklıydı. Tolkien, eski yazımlarında Beren’i bir Elf olarak tasarlamıştı. Tolkien o zamanlar Ñoldor için Gnomes kelimesini kullanmıştı ve Beren de bir Gnome idi. Ancak sonrasında bunu değiştirmiş ve Bereni ölümlü bir İnsan olarak yazmıştır.

Beren & Lúthien

5. Yüzüklerin Efendisi Sonrası Yaşananlar

Birçok kişi Yüzüklerin Efendisi serisinin Tolkien evreni için yazılmış en son seri olduğunu düşünür ancak bu tam olarak doğru değildir. Çünkü Tolkien sonraları The New Shadow isimli bir serinin yazımına başlamıştır. Bu eser, Aragorn ve Arwen’in çocukları olan Eldarion’un krallığı zamanında geçmekteydi. Eserin konu aldığı zaman, Eldarion’un hüküm sürdüğü 100 yıl içerisindeydi ki bu da Dördüncü Çağ 220 yıllarına tekabül ediyordu. Öykü, İnsanlar arasında yükselmekte olan kötülükten ve bu karanlığı araştırmaya başlayan Borlas ve Saelon’dan bahsetmeydi. Ancak Tolkien bu fikrin yazımını bitirmememiş, henüz tasarım aşamasındayken vazgeçmiştir. Vazgeçme sebebi olarak hikayenin uğursuz, iç karartıcı olduğu ve heyecan verici olmadığını öne sürmüştür. The New Shadow’u incelediğimiz yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tabii ki Tolkien’in değiştirdiği kısımlar bunlar ile sınırlı değildi. Dolayısıyla evrenin diğer versiyonlarını yazdığımız bu seri devam edecek. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Kaynaklar

 1. Kayıp Öyküler 2
 2. The Lost Road and Other Writings
 3. Morgoth’s Ring
 4. Silmarillion
 5. The Peoples of Middle-Earth
 6. The Shaping of Middle-earth
 7. The War of the Jewels
 8. Tolkien Gateway
 9. Letters of Tolkien
 10. Bitmemiş Öyküler
 11. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Facebook grubumuz için tıklayınız.