Ana sayfa Middle Earth Filmler Tolkien Evreninin Bilinmeyen Versiyonları – 2

Tolkien Evreninin Bilinmeyen Versiyonları – 2

PAYLAŞ

J.R.R. Tolkien’in yarattığı evrendeki bilinmeyen ve eski versiyonları anlattığımız serinin ikinci yazısıyla karışınızdayız. Bu yazımızda değineceğimiz noktalar: Gil-Galad’ın soyağacı, Valar’ın Evlatları, Túrin’in tanrıya yakın bir forma dönüşmesi, Silmarillerin kaderleri, Galadriel ile Celeborn’un hikayesi, Nerdanel’in Amrod’un ölümü hakkındaki kehaneti.

Ñoldor’un Son Yüce Kralı Gil-Galad’ın Soyağacı

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin kesilmemiş versiyonunun açılışındaki savaşta karşımıza çıkan Gil-Galad, evrendeki önemli karakterlerden biridir. Kendisi Elfler’in en önemli soyu olan Ñoldor’un altıncı ve son Yüce Kralı’dır. Üç Elf Yüzüğü’nden en kudretlisi olan Vilya’nın ve Narya’nın taşıyıcısıydı. Sonrasında Vilya’yı Elrond’a, Narya’yı ise Cirdan’a vermiştir. Son İttifak Savaşı’nda Sauron ile mücadeleye girişmiş; Elendil’in de yardımıyla Sauron’u düşürmeyi başarmışlar ancak sonrasında ölmüşlerdir. Bu mücadele sayesinde Isildur yenilmiş olan Sauron’un yüzük taşıyan parmağını kesebilmiştir.

Gil-Galad’ın soyağacı Tolkien tarafından birçok kez değiştirilmiştir:

İlk olarak Gil-Galad, Fëanor hanedanından biri olarak tasarlanmıştı.

Sonrasında Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken Gil-Galad’ı, Finrod Felagund’un oğlu olarak düşünmüştü ta ki Felagund’u hiç evlenmemiş ve dolayısıyla çocuksuz biri olarak değiştirene kadar.

Kenarlarda bulunan bir Tolkien notunda (1950’lerin sonunda) Gil-Galad’ın, Fingon’un oğlu olabileceğine dair yazılar bulundu. Bu nottan yola çıkarak Tolkien’ın oğlu Christopher Tolkien yayımladığı Silmarillion kitabında Gil-Galad’ı Fingon’u oğlu olarak yazdı. Ancak diğer yandan Bitmemiş Öyküler’in, Aldarion ve Erendis: Denizci’nin Eşi kısmında bir satır ekleyen Christopher Tolkien, Gil-Galad’ın Finarfin Hanedanı’ndan olmasının, basılmış Silmarillion ile daha uyumlu olacağını açıkladı. Yıllar sonra Christopher Tolkien, The Peoples of Middle-earth kitabında Gil-Galad’ı Fingon’un oğlu olarak basma kararının kendi editör hatası olduğunu ve babasının karakter anlayışını temsil etmediğini belirtti. Christopher Tolkien, Gil-Galad’ın soyağacının belirsiz olarak kalmasının daha doğru olacağını açıkladı.

Tolkien’in Gil-Galad’ın soyağacı hakkındaki nihai kararı, onun Orodreth’in oğlu olduğu idi. Aynı zamanda Orodreth de öncesinde Finarfin’in oğlu olarak yazılmış ancak sonrasında Angrod’un oğlu (yani Finarfin’in torunu) olarak değiştirilmişti. Ancak bu iki durum hiçbir zaman Silmarillion’a eklenmedi çünkü bunun etkileri – özellikle Orodreth’in Angrod’un oğlu haline getirilmesi – mevcut metnin önemli ölçüde yeniden yapılandırılmasını gerektiriyordu.

Sonuç olarak Gil-Galad: Finarfin hanedanından olup Orodreth’in oğludur.

Finarfin -> Angrod -> Orodreth -> Gil-Galad

Gil-Galad ve taşıdığı yüzük Vilya

Valar’ın Evlatları: Valarindi

Valarindi yani Valar’ın Evlatları (Children of Valar) kavramı, Valar arasındaki evliliklerden doğan çocuklar için kullanılıyordu. Tolkien evreninin eski versiyonlarında, Pagan mitolojilerindekine benzer şekilde, Valar arasında evliliğin de ötesinde çocuk sahibi olma özellikleri vardı mesela Eönwë, Manwë ve Varda’nın; Gothmog, Melkor’un ve Oromë ise Aulë ile Yavanna’nın çocuğuydu. Ancak sonrasında Tolkien bu fikirden vazgeçmiştir ve Valar’ın çocuklarını Vala ve Maia’ya çevirmiştir. Bir noktada insanların kafasını karıştıran şey ise Valar’ın çocukları olmazken aynı soydan gelen Maia Melian’ın nasıl çocuk sahibi olduğu idi. Bu konu Tolkien tarafından kesin olarak açıklanmasa da tahmin edilen görüş: evrenin son halinde dahi Valar’ın çocuk sahibi olabileceği ama kendi istekleri doğrultusunda çocuk sahibi olmadıkları fikriydi. Ayrıntılı bilgi için şu makaleye göz atabilirsiniz.

Bilinen tüm Valarindi:

  1. Manwë ve Varda’nın oğulları Eönwë (o zamanki adıyla Fiönwë) ve kızları Ilmarë
  2. Aulë ve Yavanna’nın çocukları: Oromë
  3. Oromë ve Vána’nın çocukları: Nieliqi
  4. Tulkas ve Nessa’nın çocukları: Telimektar
  5. Melkor’un (o zamanki adıyla Melko) çocuğu: Gothmog (o zamanki adıyla Kalimbo)
Varda, Ilmarë, Eönwë, Manwë

Túrin’in Tanrıya Yakın Bir Forma Dönüşmesi

Tolkien evreninin kıyamet olayı olan Dagor Dagorath’ı önceki yazılarımızda anlatmıştık. Bu olayın anlatıldığı kehanet olan Mandos’un İkinci Kehanet’inde yazanlara göre savaş sonrasında Túrin’e, Valar’ın Evlatları arasında bir yer verilecekti. Bir üst başlıkta anlattığımız Valar’ın Evlatları kavramına bakıldığında Túrin, fani bir İnsan’dan, tanrıya yakın bir forma dönüşecekti. Ancak Tolkien hem Valar’ın Evlatları fikrinden hem de Dagor Dagorath fikrinden vazgeçtiği için böyle bir olay yaşanmamıştır.

Fëanor ve Silmariller

Silmarillerin Kaderleri

Fëanor yarattığı ve Valar’ın bile yapımına akıl sır erdiremediği mücevherler olan Silmariller, Arda’daki en önemli varlıklarından olup eski çağlardaki birçok olayın başrolleri olmuşlardır. Bu üç mücevherin kaderleri şöyle olmuştur:

Eärendil, gemisi Vingilot ile göklerin denizlerinde yelken açmış ve beraberinde bir tane Silmaril’i de göklere taşımıştır.

Sona kalan iki Silmaril ise Fëanor’un hayatta kalan son iki oğlu Maedhros ve Maglor tarafından Eönwë’nin kampına gizlice girilip alınmıştır. Ama mücevher Maedhros’un elini yakmış ve dayanılmaz bir acı vermiştir; Maedhros o an, mücevher üzerindeki haklarını yitirdiklerini ve yeminin bozulduğunu anlamış ve birden keder ve umutsuzluğa kapılıp, kendisini, içinde ateşler yanan dipsiz bir yarığa atmıştır. Ve böylece ölmüş; taşıdığı Silmaril ise Dünya’nın bağrına gömülmüştür.

Maglor ise Silmaril’in yaptığı işkencenin acısına dayanamamış ve sonunda onu denize atmıştır.

Ve böylece Silmariller uzun süredir aradıkları evlerini bulmuş: biri gökleri dolduran havada, biri dünyanın kalbindeki ateşlerin içinde, biri de suların derinliklerinde..

Maglor ve Maedhros göklere yükselmiş olan Silmaril’i görüyor

Bu yazı kabul gören ve serinin son versiyonu olarak geçen versiyondur. Tolkien’in yazdığı eski versiyonlarda bu olay biraz daha farklı yazılmıştı.

İlk taslakta, Maglor’un, Fionwe’nin (Eönwë’nin) kampına tek başına girdiği ve Silmariller’i tek başına çaldığı yazılmıştır. Sonrasında, artık Silmaril üzerinde hakkı olmadığını anlayıp bir çukura fırlatmıştır. Diğer Silmaril ise Maedhros tarafından kırılmış ve Valinor’un Kutsal İki Ağacı’nın ışığını tekrardan canlanmıştır.

İkinci taslakta, iki kardeş Silmaril’i beraber çalmış ama Maedhros, Eönwë tarafından esir alınmış ve sonrasında da kendi canına kıymıştır. Maglor, Silmaril’i ateşten bir çukura atmış ve kederli bir şekilde Büyük Deniz’in kıyılarında ağıtlar yakarak dolaşmıştır.

Maglor son Silmaril’i Büyük Deniz’e fırlatıyor

Galadriel ile Celeborn’un Hikayesi

Christopher Tolkien, Bitmemiş Öyküler kitabında tüm Orta Dünya tarihinde Galadriel ile Celeborn’un öyküsündeki kadar çok sorunun bir araya geldiği başka bir evreye rastlanmadığını ve bu öykünün ciddi tutarsızlıklar içerdiğini belirtmiştir. Öyle ki J.R.R. Tolkien, ömrünün son ayında dahi bu öykü hakkında köklü değişimler yapmıştır. Bu hikayede sıklıkla değiştirilen noktalar: Ñoldor’un isyanında Galadriel’in rolü, sonrasında Galadriel’in neden Orta Dünya’da kalmaya devam ettiği ve Galadriel ile Celeborn ilk tanışma şartları idi. Basılmış eserlerde bu olaylar şöyle gerçekleşmiştir: Galadriel, Ñoldor’un isyanına katılmış, Sindar’a mensup Celeborn ile Doriath’ta tanışmış ve Birinci Çağ sonunda Valinor’a dönmesine yasak konduğu için Orta Dünya’da kalmıştır.

Tolkien’in yazdığı diğer versiyonlarda oldukça dikkat çekici değişiklikler mevcuttu. Bunlardan birkaçına kısaca değinmek gerekirse: bir versiyonda Galadriel Birinci Çağ’ın sonunda affedilmesine rağmen gururundan taviz vermeyip Orta Dünya’da kalmayı tercih etmiştir. Bir başka versiyonda ise Galadriel, Fëanor’un başını çektiği isyana katılmak bir yana, bu isyana her bakımdan karşı durmuştur. Annesinin akrabaları olan Alqualondë’ye yerleşmiş ve Olwe oğlu Celeborn ile orada tanışmıştır. Burada, Alqualondë’yi Ñoldor’un saldırısına karşı Celeborn ile savunmuştur.

Kısaca bahsettiğimiz bu öykülerin detaylı hallerini yazdığımız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Celeborn & Galadriel

Nerdanel’in Kehaneti ve Amrod’un Ölümü

Fëanor isyan edip de Orta Dünya’ya geldiğinde yedi oğlu da onu takip etti. Ettikleri yemin için birçok savaş veren Fëanor Oğulları’nın en küçükleri ikizler Amrod ve Amras idi. Kardeşleri kadar derin bir hikayeleri olmayan bu ikizler, Üçüncü Akraba Kıyımı’nda ölmüşlerdi. Basılmış Silmarillion’a konmuş olan ölümleri de buydu.

Ancak sonraları J.R.R. Tolkien tarafından Amrod’a dair başka yazımlar bulundu. Bu yazımlarda Fëanor’un eşi Nerdanel, isyan için Orta Dünya’ya gitmeden önce ikiz çocukları olan Amrod ve Amras’ı ya da en azından bir tanesini götürmemesini istiyor ancak Fëanor bu isteğini reddediyor. Sonrasında Nerdanel bir kehanette bulunuyor ve Fëanor Oğulları’ndan en az bir tanesinin Orta Dünya’ya adımını dahi atamayacağını söylüyor. Bu kehanet ilerleyen zamanlarda kendini gösteriyor ve Fëanor, Orta Dünya’ya varıp da Teleri gemilerini yaktığında oğlu Amrod da bu gemilerin içinde yanarak can veriyor. Çünkü Amrod kamp alanında yerde uyumak yerine gemilerde uyumayı tercih etmişti ve bu bilinmiyordu.

Bu kehaneti incelediğimiz yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Morgoth’s Ring
  3. The Peoples of Middle-earth – The Shibboleth of Fëanor
  4. Bitmemiş Öyküler
  5. Tolkien Gateway

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry